HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Home office – několik tipů, jak na správnou ergonomii při práci z domu

Práce z domu. Home office. Slovní spojení, která nyní slyšíme ze všech koutů světa. Mnoho lidí se ocitlo doma, kde musí přizpůsobit své běžné životní prostory práci, což je mnohdy nelehký úkol. Proto vám nabízíme informace, které vám pomůžou připravit si domácí prostředí tak, aby bylo vhodné na práci i na běžný život. Inspirujte se.


Home office v obýváku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Převážná většina lidí, kteří pracují z domu a vytváří si tzv. domácí kancelářské prostředí, pracuje na počítači. Zaměříme se tedy právě na správnou ergonomii pracovní prostředí při práci na počítači. Pro některé se možná situace nezměnila a domov byl jejich pracovním prostorem již dávno. Věřím, že i ti zde najdou přínosné informace a inspiraci, jak svoji pracovnu či domácí pracovní koutek vylepšit. Nahlédněte také do naší fotogalerie pro mnoho inspirace a dobrých nápadů.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, jenny barlow, Rachel Crocker Consulting, Brit + Co

Home office

Pro mnohé překvapení, pro jiné vlastní zkušenost, ale pravdou je, že ne vždy musí být práce z domu tzv. výhrou v loterii. Představa, že si můžeme s časem nakládat, jak chceme, se velmi rychle rozplyne, když zjistíme, kolik sebekázně je třeba pro pořádný pracovní výkon a jak složitá je organizace času, když do něj vstupují jiné elementy.

Ne každý si doma může dovolit vyhradit celou místnost, ze které by pracoval. Mnohdy home office obnáší sezení v nějakém koutě místnosti se sluchátky. Právě proto považujeme za důležité připomenout obecně známý pojem ergonomie pracovního místa – pravidla, která bychom měli v zájmu vlastního zdraví dodržovat nejen v kanceláři, ale i na home office. 

Ergonomie pracoviště

Ergonomie pracovního místa u počítače v sobě zahrnuje techniky a prostředky, jak přizpůsobit pracovní místo našim fyzickým a duševním potřebám. A to v kanceláři i na home office. Souvisí také s bezpečností a ochranou zdraví při práci. Jaké základní ergonomické parametry je důležité sledovat?

Židle k počítači

Jednou ze základních nutností a vybavení každé kanceláře je stabilní a nastavitelná židle k počítači. V rámci práce z domu to nemusí být přímo kancelářská židle, ale měla by jít lehce upravit tak, aby šlo správné sezení nastavit k proporci postavy uživatele. Konstrukce židle musí být pevná.

Náš tip: Podívejte se na výběr TOP modelů židlí počítači v tomto přehledu

Sedák židle

Sedák každé pracovní židle by měl mít pevný potah a měl by poskytovat možnost nastavitelnosti – lze ho zvýšit či snížit, úhel sklonu dopředu a vzad, případně pojezdový dopředu a dozadu. Některé židle mají sedák upevněný na speciálním pohyblivém pérku, které slouží k tomu, aby sedící zapojoval různé svalstvo na těle. Na podobné bázi jsou založeny i sedací balanční podložky, které bývají často upravené do vzoru masážního ježka a umisťují se na sedák židle. 

Pracovní stůl

Správné rozměry a vhodná výška pracovního stolu splňují předpoklady zdravého sezení, pokud máme správnou polohu a sklon horní končetiny, tedy ramene, nadloktí, lokte, předloktí a ruky. 

Náš tip: Inspirujte se vhodnými PC stoly do vaší domácí kanceláře zde

Pracovní deska

Desku pracovního stolu volíme matnou, aby neodrážela světlo, které působí nepříjemně na oči. Z pravidla bývá pracovní deska ve výšce 72 cm nad zemí. Pokud je někdo nižšího vzrůstu, potřebuje o něco nižší stůl. Ideálním výsledkem je přirozené držení rukou v úhlu 90° či o trochu větším. Důležitým faktorem je jednoduchá nastavitelnost všech komponent našeho počítače (obrazovka, její sklon, výška, přiblížení a oddálení od obličeje klávesnice, myš atd.), aby bylo možné měnit jejich uspořádání. Můžeme tím odstranit diskomfort, který při sezení u počítače hrozí.

Ergonomie sezení u počítače má několik jasných pravidel

Závěrem jsme pro vás shrnuli v několika bodech, co všechno je pro práci na home office u počítače důležité dodržovat, nechceme-li se v budoucnosti zabývat závažnými zdravotními problémy, které se mnohdy ukážou až za několik let. Tady jsou:

  • výška sedáku a sklon zádové opěrky nám umožňují pohodlné sezení,
  • záda jsou vzpřímená a zadek co nejvíc vzadu,
  • uši, ramena a boky jsou v jedné přímce,
  • výška stolu je při sedu stejná s výškou loktů,
  • lokty držíme při těle,
  • nadloktí a předloktí svírají úhel 90°,
  • lýtko a stehno svírají v koleni úhel 90°,
  • chodidlo je celou plochou položeno na podlaze.

Tip pro vyšší produktivitu

Pro vyšší produktivitu práce se doporučuje každých 60 minut krátká pár minutová přestávka k protažení těla, odpočinku očí a hlavy. A to nejen na home office, ale i běžně v kanceláři.

Připravili jsme si pro vás fotogalerii, ve které se můžete inspirovat, jak skloubit vybavení, které potřebujeme k práci, s interiérem domu. Prohlédněte si vybavení, které je elegantní, vkusné a zároveň funkční. Pravděpodobně ne vždy splňuje všechna pravidla správné ergonomie, ale mnohdy jsou jakýmsi kompromisem mezi krásou, vkusností, potřebností a zdravím. Je však stále lepší kompromis, než práce u jídelního stolu na jídelní židli, která se nám „ale přece“ hodí do interiéru.

Věříme, že se inspirujete a zařídíte si pěkné a zdravé domácí pracovní prostředí.

Zdroj informací: bezpecnostprace.info

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
23.11.2021

Photocredit: Shutterstock

2

Žaluzie do plastových oken: Levné a jednoduché řešení

Pořídili jste si nová plastová okna a hledáte způsob, zastínění? Více o žaluziích pro plastová okna najdete v článku, konkrétní realizace pak ve fotogalerii.

Řešíte v dřevostavbě schodiště? Máme pro vás inspiraci

Inspirujte se realizacemi schodišť, která jsou víc než vstup do druhého patra

Dřevěné kanceláře v Sydney: Jak se staví vícepatrové dřevostavby?

Když architektovi při navrhování zahradního skleníku ujede ruka, může vzniknout i kancelářský komplex. Podívejte se.

Vybíráte psací stůl? Podívejte se na pár tipů, jak na to

Psací stůl je nedílnou součástí každé kanceláře, pracovny, nebo i dětského pokoje. Jaké jsou druhy a možnosti při výběru psacího stolu se dozvíte v našem článku.

Roubená sluneční kancelář

Roubenka srdcem firmy? Výrobce čajů a biokoření Sonnentor pojal přestavbu kanceláří dosti netradičně. Inspirujte se galerií roubené zasedací místnosti.

Žhavé trendy v osvětlení: světelné probuzení, LED dvířka a další tipy

Moderní technologie vnášejí do světa osvětlení nepřeberné nové možnosti. Máme pro vás novinky a základní tipy, jak správně osvětlit bydlení.

Znáte mechové stěny? Tato dekorace nahradí akustickou izolaci i vlhkoměr

Seznamte se s mechovými stěnami – unikátní dekorací, která má vynikající akustické vlastnosti a upoutá každého návštěvníka.

Dřevostavba, která prověřila manželství – jeden dům, dvě křídla, tři terasy

Monika a Jiří promítli do domu kus své duše. Prohlédněte si jejich krásnou dřevostavbu u Olomouce, kterou si nechali postavit na pozemku se vzrostlými stromy. S čím jsou nejvíce spokojení a co by dnes udělali jinak?

Venkovní kanceláře a zasedací prostory, v nichž by chtěl pracovat každý

Úžasná kancelářská budova ze dřeva a skla vznikla ve stockholmském parku. Nahlédněte s námi do prostoru pro práci i setkávání.

Nejžhavější interiérové trendy pro rok 2023

Připravte se na osvěžení svého domova pomocí nejžhavějších interiérových trendů pro rok 2023! Které to jsou?