HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nepodceňte izolace střechy, teplo stoupá vzhůru

Odvěký fyzikální zákon, že teplý vzduch stoupá vzhůru, stále platí a proto množství izolace do střechy nepodceňujme. Je proto velmi pravděpodobné (zejména pokud vytápíte konvekčním topným systémem), že rozdíl teploty vzduchu u podlahy a těsně pod stropem u vás doma je 2-4°C. U stropu je vzduch nejteplejší a tím pádem je v těchto místech nejvyšší i rozdíl teplot mezi exteriérem a interiérem a je zde potenciál k největším tepelným ztrátám.

Je zajímavé, že většinu investorů zajímá „účko stěny“ neboli koeficient prostupu tepla obvodovou stěnou domu. Střešní plášť však zůstává v pozadí, přestože kvalitní izolace střechy je stejně nebo ještě důležitější než izolace odvodové stěny.

V článku se dočtete proč a kolik izolace dát do střechy, aby vám v podkroví bylo příjemně jak v létě, tak i v zimě, a to bez lamentování nad rostoucími fakturami za vytápění a ochlazování vašeho domu.


Ruka oddělávající střešní krytinu na izolaci
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Kvalitní izolace střechy vám zpříjemní horké letní dny i mrazivé zimní večery v podkroví

Kvalitní zateplení střechy oceníte nejen v zimě, kdy budete mít nižší faktury za topení. Faktury nepocítíte přímo na vlastní kůži. Pokud si necháte poreferovat od kohokoli, kdo žije ve špatně izolovaném podkroví, jistě se s vámi rád podělí i o zážitky s dlouhodobou nedobrovolnou saunou, kterou má doma každé léto.

TIP: Eliminaci přehřívání podkroví zajistíte nejen větší vrstvou izolace, ale také použitím izolace do střechy s větší objemovou hmotností a měrnou tepelnou kapacitou, např. dřevovlákna nebo těžké minerální vlny.

Navzdory vyšší pořizovací ceně dřevovláknité izolace ve srovnání s izolací ze skelných vláken má použití dřevovlákna největší význam právě při izolaci střechy. Vyšší měrná tepelná kapacita izolantu zajistí větší fázový posun teplot. Teplo, které izolace pojme přes den, propustí do domu až v nočních hodinách, kdy je již vzduch výrazně chladnější.

Více se o této problematice dočtete v příspěvku: Izolační materiály - požadavky a vlastnosti

Jak správně zvolit izolace do střechy?

Současná norma 730540/2 udává, že střešní plášť se sklonem střechy do 45° musí vykazovat koeficient prostupu tepla nejméně 0,24 W/m2K a sklon nad 45° nejméně 0,3 W/m2K. Krov a tedy musí vyhovovat nejen staticky, ale musí také poskytnout možnost střešní plášť dostatečně izolovat.

Klasická tesařská konstrukce s krokvemi 100/180 mm a mezikrokevní izolací velmi těsně dosahuje hodnoty minimálního požadovaného koeficientu prostupu tepla 0,3 W/m2K. Pokud na krov použijete KVH hranoly výšky 240 mm, je možné dosáhnout koeficientu prostupu tepla okolo 0,22 W/m2K a tedy výrazně lepší izolace střechy.

Bude Vás zajímat: Proč na krovy používat KVH hranoly? Jsou opravdu dražší?

U aplikace podkrokevní izolace je potřeba konstrukci dobře posoudit z hlediska možné kondenzace vodních par. Pokud máte aplikovanou mezikrokevní izolaci a parozábranu z interiéru na krokvích, tloušťka izolace pod krokvemi by neměla překročit 1/4 tloušťky izolace za parozábranou, aby nedocházelo ke kondenzaci vodních par před parozábranou.

U krokve výšky 180 mm by neměla být podkrokevní izolace vyšší než 40 mm. V případě, že máte krokve výšky 240 mm, neměla by výška podkrokevní izolace přesáhnout 60 mm.

TIP: Rošt na podkrokevní izolaci můžete současně použít pro vedení elektroinstalace.

Má-li podkrokevní izolace výrazně vyšší tepelný odpor než izolace mezi krokvemi, je třeba tento poměr úměrně snížit. Například: Máte-li mezi krokvemi minerální izolaci a na podkrokevní izolaci použijete například PIR desky, které mají dvakrát větší tepelný odpor, doporučená tloušťka vrstvy podkrokevní izolace bude dvakrát menší.

Nadkrokevní izolace střechy

Při aplikaci izolace střechy nad krokvemi máte hned několik možností:

  • Zvýšení krokve (např. přibitím latě nebo dalšího hranolu) a doplnění izolace
  • Položení křížového roštu vyplněného izolací
  • Aplikace celoplošného zateplení (např. z tvrzených PUR/PIR nebo dřevovláknitých desek)

Nadkrokevní izolaci střechy je vhodné použít u novostaveb, kdy ještě nemáte položenou střešní krytinu. U již stojících domů je vhodnější použít podkrokevní systém, a to zejména, pokud se chystáte zobytnit podkroví. Stávající krokve vyplníte mezikrokevní izolací, připevníte parozábranou, položíte rošt a vyplníte jej izolantem, zaklopíte sádrokartonem, vymalujete a bydlíte.

Jaká jsou léta a zimy ve vašem podkroví? Podělte se s ostatními čtenáři o své zkušenosti.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
30.12.2013

Photocredit: Shutterstock

26

Izolační materiály 1. díl – požadavky a vlastnosti

Jaké jsou základní vlastnosti izolačních materiálů a proč se jimi zabývat?

Dřevostavba vytápěná elektřinou? Není třeba se bát

Stále více dřevostaveb je vytápěno elektřinou a tento trend má jasný důvod

Jakou zvolit střešní krytinu pro dřevostavbu?

Řešíte, jaký typ střešní krytiny zvolíte pro váš dům? Připravili jsme pro vás seriál

Hydroizolační střešní fólie - jak postupovat?

Jaké zásady dodržet při pokládání hydroizolační fólie na plochou střechu?

Zelená střecha je zahradou ve městě

Co je to zelená střecha, kolik stojí a co je třeba udělat, aby jí neteklo?

Srovnejte si aktuální ceny izolací

Připravili jsme pro vás přehled aktuálních cen izolací.

Střešní okna, to nejsou jenom Veluxy

Jaké typy střešních oken se v Čechách prodávají a kolik stojí?

Střešní latě 30x50 nebo 40x60?

Kdy použít střešní latě 30x50 a kdy 40x60? Jaká je cena střešních latí

Rodinný dům po roce 2020, jak bude vypadat?

Po roce 2020 budeme stavět jen pasivní domy, větrat pomocí rekuperace a stavby zdraží o desítky procent. Nic z toho není pravda. Přečtěte si, jak se bude stavět po roce 2020.

Zateplení střechy rodinného domu – varianty pro šikmou a plochou střechu

Zateplení střechy je specifické téma, stejně jako například zateplení obvodového pláště. Při výběru izolace máme poměrně hodně možností. Jak tedy zvolit to nejvhodnější řešení pro rekonstruovanou i úplně novou střechu?