HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nezávislý technický dozor ušetří lidem v průběhu stavby hodně peněz. O této možnosti se však mnozí dozví až pozdě

Technický dozor na stavbách je nedílnou součástí stavebního procesu a jako nezbytný a přínosný ho vnímá 98 % projekčních kanceláří. V České republice je jich však nedostatek, což často vede k nákladným opravám a závadám po dokončení projektů. Co by tedy mohlo zvýšit kvalitu, transparentnost a efektivitu u rodinných domů i veřejných staveb?


Nezávislý technický dozor investora
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Veronika P. (se souhlasem)

Kdo je to TDI?

Technický dozor má zajistit, aby byl stavební projekt realizován v souladu se schválenou projektovou dokumentací, technickými normami a předpisy, ale zaměřuje se také na životnost stavby a zajištění bezpečnosti a kvality. Práce TDI spočívá tedy zejména v kontrole kvality provádění stavby a hájení zájmů investora. Např. u všech staveb, které jsou financovány z veřejných prostředků, je TDI vyžadován stavebním zákonem. Privátní sektor využívá služeb technického dozoru investora (TDI) z racionálních a pragmatických důvodů, aniž by ho k tomu nutila legislativa.

Externí vykonavatelé stavebního dozoru jsou často preferováni, především kvůli jejich specializovaným znalostem, kvůli nezávislosti a schopnosti poskytovat objektivní hodnocení. Tento přístup přináší řadu výhod, včetně vyšší kvality a efektivity realizace projektu. Na druhé straně, interní vykonavatelé rozumí specifickým potřebám a procesům své organizace, což může zlepšit koordinaci a komunikaci v rámci týmu. Ideální je kombinace obou přístupů, kdy externí odborníci přinášejí nezávislý pohled a interní pracovníci zajišťují plynulý přenos informací a kontinuitu projektu.

Veřejná správa by měla externí dozory vnímat nejen jako nutnou součást kontrolního mechanismu, ale také jako investici do dlouhodobé udržitelnosti a funkčnosti infrastruktury či stavby. Stavební projekty financované z veřejných zdrojů mají obrovský dopad na ekonomiku a společnost, a proto je nepřijatelné, aby byly realizovány bez důkladného a odborného dohledu. Aktuálně čelíme v ČR situaci, kde nedostatek nezávislých dozorů vede k opakovaným případům, kdy musí být krátce po dokončení projektů prováděny nákladné opravy. Zavedení povinných externích technických dozorů by mělo být vnímáno jako prioritní krok ke zlepšení transparentnosti a efektivity ve veřejném sektoru. Tento přístup by umožnil nejen předcházet zbytečným chybám a zvýšeným nákladům v budoucnosti, ale také posílit důvěru v proces veřejných zakázek,“ říká k současnému stavu využívání stavebních dozorů ředitel největší analytické společnosti specializující se na stavebnictví. Z průzkumu tak vyplývá, že celé dvě třetiny firem využívají externího technického dozoru.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Zvýšit cenu pozemku až o milion korun lze pomocí jednoduché úpravy terénu

V České republice často dochází k problémům s dodržováním standardů na stavbách a následným vysokým nákladům na opravy. Podle studií Transparency International dochází v ČR k vyšší míře korupce ve veřejných zakázkách ve srovnání s některými západními zeměmi. To je částečně způsobeno nedostatečným externím dozorem. Příklady jako rekonstrukce Národního muzea nebo výstavba dálnic, kde byly po dokončení zjištěny závady, jsou důkazem nutnosti předcházet takovým situacím. Nezávislý dozor je určitou zárukou, že nedochází k neetickým praktikám, jako jsou úplatky nebo manipulace s výběrovými řízeními.
Přínos a přidaná hodnota výkonu technického dozoru spočívá v nezávislé a odborné kontrole, a to jak po technické, tak i po finanční stránce. Při veřejných zakázkách se má spoléhat na tržní mechanismus nejen u projektových prací a samotné realizace díla, ale také u nezávislé kontrolní a dohledové činnosti,“ říká technický ředitel inženýrské a konzultační společnosti.

Podle dotázaných projektových společností spočívají hlavní výhody využívání externího technického dozoru právě v kvalitě realizace, v zastupování zájmů investora, což úzce souvisí s kontrolou nákladů, dále v transparentnosti a dodržování předpisů.

Jaké výhody plynou z využití externích TDI

V mnoha zemích je standardem, že veřejné projekty jsou pod neustálým dohledem nezávislých externích supervizorů. Náklady na nezávislý dozor vnímají jako investici, která se dlouhodobě vyplácí tím, že zajišťuje vyšší kvalitu a efektivitu výstavby. Například v USA, Kanadě, Austrálii a mnoha zemích EU jsou externí dozory standardní praxí u větších veřejných staveb.

Statistiky ukazují, že státy, které investují do nezávislého dozoru, mají dlouhodobě nižší náklady na údržbu a opravy infrastruktury. Například, podle Světové banky, mohou preventivní opatření v podobě kvalitního dozoru ušetřit až 20–30 % nákladů spojených s následnou údržbou a opravami.

Podle výsledků průzkumu by největší přínos v oblasti technických dozorů přinesly legislativní změny

V první řadě digitalizace procesů. Digitalizace představuje klíčový krok k modernizaci a zefektivnění technických dozorů. Zavedení digitálních nástrojů by umožnilo lepší sledování dokumentace všech fází stavebního procesu, což by vedlo k větší transparentnosti a celkově ke snadnějšímu přístupu k informacím. Navíc by digitalizace usnadnila komunikaci mezi všemi zúčastněnými stranami a umožnila by rychlejší a přesnější rozhodování.

Průzkum také ukázal, že firmy by uvítaly zpřísnění zodpovědnosti, tzn. že technické dozory by měly být více odpovědné za kvalitu a bezpečnost stavebních projektů. To by mohlo zahrnovat přísnější sankce za nedodržení předpisů a standardů, což by motivovalo stavební dozory k pečlivější práci a zvýšení celkové kvality staveb.

Zavedení přísnějších kvalifikačních kritérií by zajistilo, že technické dozory budou mít odpovídající odborné znalosti a zkušenosti. To by mohlo zahrnovat povinné certifikace a pravidelná školení, která by zajišťovala, že technické dozory jsou vždy obeznámeni s nejnovějšími technologiemi a postupy v oboru.

Zavedení nezávislého dozoru na veřejných stavebních projektech v České republice by mohlo vést k významnému snížení celkových nákladů, zlepšení kvality a zvýšení transparentnosti ve veřejných zakázkách.

Vydáno dne:
05.06.2024

Photocredit: Veronika P. (se souhlasem)

0

Video: Každý dřevostavitel je tak trochu umělec ale tenhle chlapík válí

Každý dřevostavitel je částečně umělcem, ale to co předvádí tento chlapík je až neuvěřitelné. V přítomnosti stavebního dozoru to ale rozhodně nezkoušejte... Číst více →Ztracené bednění nahradil Jiří lepším systémem. Poradil si i s jílovitým podložím

Po 13 měsících manželé z Plzeňska konečně našli vhodný pozemek. Neměli však tušení o jeho skutečném stavu... Číst více →Dům za 1,1 mil. si Lucie postavila na rodném Ostravsku

Paní Lucie nevěděla, co si počít, protože jí končilo nájemní bydlení. Po několika týdnech však nastal zvrat a ona přišla s novým nápadem. Použila peníze, které měla našetřené, a rozhodla se vzít osud do vlastních rukou. Uplynul rok a dnes bydlí v krásné dřevostavbě ve svém rodném kraji bez hypotéky na krku... Číst více →Roky sbírali zkušenosti a poté si postavili roubenku, ve které se zastavil čas

Nedaleko Uherského Hradiště si nechali postavit překrásnou tradiční roubenku pro trvalé bydlení. Jaký je příběh Marty a Radka?.. Číst více →Lukáš postavil plovoucí základovou desku svépomocí. Ušetřil tak 500 000 Kč

Lukáš a Petra se pustili do stavby plovoucí základové desky svépomocí bez sebemenších zkušeností. V rozhovoru se s námi podělili o cenovou kalkulaci, postup výstavby krok po kroku i seznam materiálů, které potřebovali... Číst více →Dřevostavbu si postavili na pozemku rodičů. Omezení ze strany CHKO vyřešili chytře

Manželé Kateřina a Libor ze severovýchodu Čech si nechali postavit dřevostavbu 4+kk na pozemku rodičů. Proč se jim tím kompletně změnil život a s jakými komplikacemi se museli potýkat?.. Číst více →Dali na doporučení a zvolili dřevostavbu místo cihly. Dnes Jaroslav s Petrem hodnotí své rozhodnutí

Byli nuceni postavit dům rychle, a odejít tak z centra rušné Prahy. Přestože jim štěstí ze začátku příliš nehrálo do karet, dokázali si postavit nádherný dům. V rozhovoru nám mimo jiné dali referenci a prozradili zkušenosti s firmou Atrium... Číst více →Stavební úřad může přijít k vám domů na kontrolu. Pokud ho nepustíte dovnitř, hrozí pokuta 50 tisíc

Jedná se sice o váš vlastní pozemek, koho na něj však pustíte, si v některých případech sami vybrat nemůžete. Zvláště, pokud se to týká úřadů... Číst více →