HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Novostavby: čím topit i po roce 2020?

Změny ve výstavbě rodinných domů po roce 2020 nebudou tak razantní, jak mnozí čekali. I to bylo náplní předchozích článků na téma Jak se bude stavět a Z čeho se bude stavět po roce 2020. Prakticky jediné změny, které zaznamenáme, nastávají v oblasti technických systémů staveb. A právě tomuto tématu se bude věnovat tento článek. Zrak bude tedy upřen na vytápění, ohřev teplé vody, větrání a osvětlení.


Vytápění po roce 2020
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: 100 dřevostaveb

Připomeňme si, že od 1. ledna 2020 platí požadavky na budovy s téměř nulovou spotřebou energie také pro rodinné domy a menší stavby. Výjimkou zůstávají rekreační objekty a stavby s energeticky vztažnou plochou do 50 m2.

Pokud bychom chtěli porovnat budovu s téměř nulovou spotřebou energie s ostatními standardy prostřednictvím měrné potřeby na vytápění, dostali bychom hodnoty kolem 40–60 kWh/(m2·rok). Budova s téměř nulovou spotřebou energie tak nedosahuje ani hodnot obvyklých pro pasivní domy a k nulovým domům má pak na hony daleko.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: 100 dřevostaveb, hutti, Nolf, Archiv redakce (100 dřevostaveb)

Čtěte také: Rodinný dům po roce 2020, jak bude vypadat?

Důraz je kladen na využití obnovitelných zdrojů

Splnění požadavků na budovu s téměř nulovou spotřebou energie se mimo jiné prokazuje prostřednictvím ukazatele energetické náročnosti, a to „množství celkové dodané energie“ a „množství primární neobnovitelné energie“. Vždy se však posuzuje budova jako celek, tedy všechny technické systémy přítomné ve stavbě. Jedná se o vytápění, ohřev teplé vody, osvětlení, větrání a úpravu vlhkosti.

Důraz je kladen na to, aby část energie dodané do budovy pocházela z obnovitelných zdrojů. To je konec konců v souladu s ideou evropské směrnice o energetické náročnosti budov.

Mohlo by vás zajímat: Z experimentální soběstačné stavby se stal oblíbený rodinný dům. Kolik stojí?

Příklady vytápění rodinných domů 

Pojďme si na konkrétních příkladech ukázat, jaká kombinace technických systémů vyhoví či nevyhoví novým požadavkům na rodinné domy od roku 2020.

1. Elektřina ze sítě

Ať už vytápění elektrickým podlahovým vytápěním či použití elektrokotle a ohřev teplé vody zajištěný elektrickým boilerem neodpovídá požadavkům na výstavbu rodinných domů od roku 2020. Takovou kombinaci by bylo třeba z velké části doplnit zdrojem, který je k přírodě šetrnější.

Situaci tak nevyřeší ani doplnění sestavy krbovými kamny bez výměníku tepla. Jejich podíl na vytápění by musel být kolem 60–70 %, což není technicky proveditelné. 

2. Kotel na zemní plyn

Vyhovujícím řešením pro vytápění rodinných domů a ohřev teplé vody může být plynový kondenzační kotel napojený na otopnou soustavu. I tak je toto řešení již hraniční a s dalším zpřísněním jej bude pravděpodobně nutné doplnit o obnovitelný zdroj energie.

3. Tepelné čerpadlo

Novým požadavkům na výstavbu rodinných domů od letošního roku také odpovídají tepelná čerpadla, ať už se jedná o systém vzduch/voda, vzduch/vzduch, země/voda aj. Byť i tepelné čerpadlo spotřebovává elektřinu ze sítě, značná část vyrobené energie je dodána z obnovitelných zdrojů – energie z okolního prostředí.

4. Spalování dřeva a další biomasy

Dřevo a další produkty na jeho bázi (brikety, pelety) jsou z hlediska současné legislativy chápány jako obnovitelné zdroje energie. Novostavby tak lze vybavit např. kotlem na dřevo, pelety aj.

Mohlo by vás zajímat: Vše o vytápění dřevními peletami: Proč a kdy je výhodné s nimi začít

5. Kombinace elektrického vytápění s dalšími zdroji

Nabízí se tedy otázka, jaké kroky je potřeba podniknout, aby bylo možné i nadále vytápět elektřinou ze sítě? Výrazně jej doplnit obnovitelnými zdroji, ať již sluncem, spalováním dřeva či využitím malých tepelných čerpadel vzduch/vzduch.

Verdikt: Vždy bude záležet na konkrétní stavbě

Obecně nelze vyjádřit podíl, do jaké míry lze využít vytápění elektřinou ze sítě, a jaký podíl bude tvořit obnovitelný zdroj energie. Vždy bude záležet na konkrétní stavbě a její energetické náročnosti. Často se však bude jednat o výrazný podíl energie z obnovitelných zdrojů a pouze doplňkové vytápění elektřinou.

Mohlo by vás zajímat: Rodinný dům, který je z 85 % soběstačný

P.S. Řešíte topení a chcete vyhrát kamna v hodnotě 41 390 Kč? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
27.06.2019

Photocredit: 100 dřevostaveb

6

Video: Energeticky soběstačná chata v japonských horách

Dechberoucí krajina, čerstvý horský vzduch a teplo vyhřátých kamen. Tohle vše si užívá mladý japonec Daigo, který se vzepřel urbanizaci a v horách si vybudoval útulný domov.

Tento dům je izolovaný slámou a navíc energeticky soběstačný. Podívejte se, jak funguje

Energeticky naprosto soběstačný moderní dům odizolovaný pomocí balíků slámy. Dokonale zapadne do tradiční švýcarské výstavby venkovských farmářských stavení. Jak funguje?

Solární panely ušetří 60 % energie na teplou vodu

Úspory hýbou světem. Můžete hodně ušetřit, pokud se rozhodnete pro solární panely. Mimo topnou sezónu vystačí i na kompletní ohřev vody!

Energeticky soběstačná dřevostavba uprostřed města. Jak se v ní žije?

Žít soběstačně a ekologicky, uprostřed města, ale zároveň obklopení zelení. Zkrátka na místě, kde můžete být sami sebou. Co víc si přát?

Soběstačný designový mobilní dům plní prázdné místo na českém trhu

Architekti vytvořili originální soběstačný mobilheim. Přečtěte si náš rozhovor a zjistíte, kolik stojí, jak vznikl i co se do něj vejde.

Rodinný dům po roce 2020, jak bude vypadat?

Po roce 2020 budeme stavět jen pasivní domy, větrat pomocí rekuperace a stavby zdraží o desítky procent. Nic z toho není pravda. Přečtěte si, jak se bude stavět po roce 2020.

Z experimentální soběstačné stavby se stal oblíbený rodinný dům. Kolik stojí?

Chcete bydlet v domku, který nelze mezi dřevostavbami přehlédnout? Objednejte si Fab Lab House – energeticky soběstačný dům, který produkuje dvakrát více energie, než kolik spotřebuje. Známe i jeho cenu.

Nahlížení do katastru nemovitostí (KN) + NÁVOD

Líbí se vám pozemek a nevíte, jak ho najít v katastru nemovitostí? Podívejte se na užitečné návody, jak s katastrem nemovitostí pracovat.

Nejoblíbenější domy v hlasování veřejnosti značně překvapily

Prohlédněte si ty nejvydařenější a nejoblíbenější dřevostavby za rok 2019, které si zvolila veřejnost v internetovém hlasování. Je mezi nimi i váš favorit?

Stavební povolení: Princip a postup u rodinného domu

Žádost o stavební povolení má své jasně dané postupy a principy, které je nutné splnit, když chceme stavět rodinný dům. Přečtěte si odborný pohled architekta.