HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

30 nejzajímavějších využití ohýbaného dřeva

Problematika ohýbání dřeva je známá už mnoho let. Jedná se o zajímavou metodu, jak dřevu změnit tvar. Důležitý je výběr správného druhu dřeva, ale také způsob jeho přípravy před samotným ohnutím. Pro ohýbání dřeva existují různé postupy i pracovní metody. Tento způsob úpravy dřeva tak přináší nevšední možnosti jeho využití. Dřevo se ohýbá pro nejrůznější použití v nábytkářském a stavebním odvětví.


Židle z ohýbaného dřeva
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Shutterstock

Vděk panu Thonetovi

Metoda ohýbání dřeva je známá od 19. století. Její objevení je přisuzováno truhlářskému mistrovi Michaeli Thonetovi, který se v průběhu života přestěhoval z rodného Boppardu v Porýní na Moravu, aby zde založil továrny na nábytek a ohýbání dřeva. 

Ohýbání dřeva je proces, při němž se dřevu snažíme trvale změnit jeho původní tvar. Abychom změny tvaru dosáhli, musíme zabezpečit konkrétní podmínky, za kterých lze samotné ohnutí provést. Ohýbání dřeva má široké využití zejména v nábytkářském a dřevařském průmyslu. Prohlédněte si ukázky nejzajímavějších výtvorů v naší přehledné galerii.

Fotogalerie:

i Foto: Shutterstock, Jordanhill School D&T Dept, MadPole, rocor

Vybíráme vhodné dřevo pro ohýbání

Pokud chceme dřevo ohnout, musíme zvolit takové, jež splňuje veškeré předpoklady. Dřevěný prvek musí být bez vad. To znamená, že nebude obsahovat zlomy, suky ani trhliny. Záleží také na druhu dřeva. Jako nejvhodnější se jeví listnaté dřeviny, zejména buk. Použít lze také dub, jasan nebo jilm. Jehličnaté dřeviny se nedoporučují, jelikož se při ohýbání často lámou. Může za to náhlá změna mechanických vlastností tohoto druhu dřeva.

Jak je vlastně možné dřevo ohnout?

Ohýbání je způsob obrábění, před nímž je dřevo nutno plastifikovat. Plastifikace probíhá tak dlouho, až je dřevěný prvek připraven pro samotné ohnutí. Následuje ohnutí dřeva do požadovaného tvaru. Po ukončení procesu ohýbání je třeba dřevo stabilizovat procesem sušení. Sušení nám zabezpečí schopnost dřevěného prvku udržet požadovaný tvar.

Plastifikace dřeva

Plastifikace je dočasná změna fyzikálně mechanických vlastností dřeva, při kterých jsou dosaženy optimální podmínky (teplota a vlhkost) pro ohýbání dřeva. Plastifikací se tedy docílí toho, že je možné dřevo ohnout, aniž bychom jej povrchově porušili.

Plastifikaci je možné provést několika způsoby. Mezi základní způsoby patří:

  • tepelné zpracování dřeva pařením nebo vařením za zvýšené vlhkosti (nejstarší způsoby),
  • aplikace chemických látek (amoniaku) do dřeva (pouze ve výjimečných případech),
  • vysokofrekvenční nebo mikrovlnný ohřev dřeva (moderní metody).

Jakými pomůckami se dá dřevo ohnout?

Pokud zvolíme při plastifikaci vaření nebo paření, pak lze dřevo ohnout ručně. Ruční ohnutí se používá, potřebujeme-li získat nepravidelný tvar dřevěného prvku, který je dosažen vícenásobným ohnutím. Ruční metoda je však fyzicky poměrně náročná a vyžaduje velkou dávku zručnosti a zkušenosti. Největší míru zastoupení při ohýbání mají strojní upínací mechanismy, jež se využívají u všech výše zmíněných způsobů plastifikace. Jinou možností je využití speciálních lisů.

Výrobky, které se bez ohnutí neobejdou

Důležité zastoupení mezi ohýbanými výrobky v nábytkářství mají prohnutá sedadla, opěradla a nohy židlí, stolů a nábytku. Ve stavebnictví je ohýbané dřevo využíváno hlavně na stavbu zastřešení pro obytné a průmyslové stavby. Díky ohnutí dřevěných prvků krovu je možné dosahovat velkých rozponů u těchto konstrukcí.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Leonardo DiCaprio postavil sobě a své mamince dřevostavbu v Malibu

Široké uplatnění najdeme také u chrámů, paláců a jiných historicky významných staveb. Velkých rozponů lze dosáhnout rovněž u dřevěných mostů. Samostatnou kapitolou pro moderní dřevěné konstrukce je lepené lamelové dřevo, které se taktéž ohýbá do různých tvarů.  Pomocí tohoto materiálu je možné stavět fascinující stavby kopulovitých a obloukových tvarů. Využití lze nalézt ve stavbě menších architektonicky zajímavých staveb, jako jsou altány, mostní konstrukce a lávky. Prozkoumejte nábytek a stavby z ohýbaného dřeva v naší fotogalerii.

S čím počítat při procesu ohnutí dřeva

Ohnutím dřeva se dá docílit zajímavých tvarů staveb nebo výrobků pro každodenní použití. Tato metoda tvarování dřeva je časově poměrně nenáročná a trvá jen několik hodin s ohledem na zvolený způsob plastifikace. Nevýhodami ohýbání dřeva jsou však složité technologické procesy a vysoká finanční náročnost.

Vydáno dne:
05.01.2019

Photocredit: Shutterstock

9

Tepelná modifikace dřeva – co je to ThermoWood?
Tepelná modifikace dřeva je úprava vlastností dřeva působením vysokých vysokých teplot, který využívali již naši předkové a dnej jej znáte pod názvem ThermoWood.

Houpací křeslo: Tipy a fotogalerie
Houpací křeslo je nestárnoucí klasika. Připravili jsme pro vás tipy a fotogalerii plnou inspirace a houpacích křesel.

Ratanové židle: Aktuální ceny a fotogalerie plná inspirace
Sháníte ratanové židle? Víme, jaké jsou jejich aktuální ceny. Navíc jsme pro vás připravili fotogalerii ratanových židlí pro vaši inspiraci.

Zahradní nábytek z masivu: Fotogalerie, tipy a praktické rady
Hledáte inspiraci pro pořízení zahradního nábytku a praktické rady o tom jak o zahradní nábytek z masivu pečovat? Vše naleznete zde.

Zahradní nábytek: Fotogalerie, ceny a současné trendy
Jak vypadá moderní zahradní nábytek a kolik stojí? Dozvíte se v článku.

Video: Výroba ohýbaného dřeva mechanicky a bez paření
Zajímá vás tajemství výroby ohýbaného dřeva? Podívejte se na video, ve kterém je tento specifický postup přehledně a názorně ukázán. Děje se mechanicky, bez potřeby předešlé úpravy dřeva.

10 nejpodivnějších využití dřeva ve stavbách
Poznejte deset nejpodivnějších aplikací dřeva ve stavbách, které vám vyrazí dech. Věděli jste, že ze dřeva mohou být mrakodrapy, elektrárny nebo třeba základy?

Kolik stojí nejdražší dřevo světa?
Zapomeňte na diamanty nebo staré známky. Obrovské jmění se dá vydělat na obchodu se vzácným a exotickým dřevem. Které jsou ty nejdražší na světě?

Ekologická motorka, která má přírodní pohon i design
Motor, který pohání palivo z mořských řas, a k tomu motorka, která je vyrobená z břízy, korku a lnu. Sci-fi, nebo realita?

Thajská Sagrada Família – staví se už čtyřicet let a stále není hotovo
Unikátní řezbářská práce není jen součástí prvků historických staveb, ale také těch novodobých – jako je například Svatyně Pravdy. Kouzlo této stavby můžete odkrýt v našem dnešním článku.

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE
Souhlas se zpracováním os. údajů