HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Thajská Sagrada Família – staví se už čtyřicet let a stále není hotovo

Stavba, která se bez přestávky staví téměř 40 let, má být dokončena za dalších 30 let. Jedná se o Svatyni Pravdy, která je symbolem kulturního dědictví a náboženství Thajska. Chrám má jedinečný vzhled a je postupně vytvářen pouze z teakového dřeva. Jedná se o obrovskou stavbu, na které se každodenně podílí velké množství stavebníků, především řezbářů.


Pohled na Svatyni Pravdy
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Praveen

Lokalita stavby

Stavba Svatyně Pravdy se nachází v jižní části Thajska, a to ve městě Pattaya. Město Pattaya je jedním z nejnavštěvovanějších míst této oblasti. Samotný objekt je umístěný při pobřeží, jen několik metrů od velkého Thajského zálivu. Obdivovat tuto stavbu lze z přiléhajících vyvýšených míst, pláže, vodní plochy nebo okolního prostranství.

Trochu z historie

Svatyně Pravdy je novodobá stavba, která se začala budovat v roce 1981. I po uplynutí téměř 40 let od počátku výstavby Svatyně stále není dokončená. Důkazem toho je například lešení umístěné na vybraných částech Svatyně nebo neutichající práce místních řezbářů, kteří tvoří zdejší části chrámu. Tyto a další zajímavosti stavby můžete zhlédnout v přiložené galerii fotek.

Proč Svatyně Pravdy vznikla?

Na založení stavby se podílel místní podnikatel s vizí postavit stavbu, která bude prezentovat krásu lidského umění místních obyvatel a bohatství kultury napříč Thajskem. I přes úmrtí zakladatele, který této stavbě zasvětil podstatnou část svého života, se stavba dále vyvíjí na základě poznatků a plánů, které jsou důležité pro dokončení stavby.

Mohlo by vás zajímat: Fascinující dřevěné kostely, které přečkaly staletí

Architektura Svatyně

Díky tomu, že má být tento chrám symbolem celého Thajska, je jeho architektonický styl velmi různorodý. Celý komplex je postaven v klasické thajské architektuře. Interiérové prvky jsou vytvořeny pouze ručním zpracováním. Při návštěvě této velkolepé stavby je možné vidět řezbáře při práci na částech chrámu nebo také na jednotlivých sochách a soškách, které jsou chloubou jeho stěn. Na podporu další výstavby je také možné si vybrané sošky zakoupit jako suvenýr.

Popis stavby

Komplex je tvořen čtyřmi obrovitými křídly, z nichž každé je zaměřené na jiné náboženství. Půdorysně stavba připomíná tvar nepravidelného kříže. Z jednoho konce na druhý má stavba téměř 100 metrů. Na výšku stavba měří 105 metrů. Tvar stavby nelze úplně zařadit mezi typické rysy jednoho náboženství. V interiéru je tvořena čtyřmi sály a centrální halou. Při pohledu z exteriéru naši pozornost upoutají především vyřezávané sochy, které se nachází na hřebenech jednotlivých střech a věží. Za zmínku také stojí kaskádovité střechy, které na sebe výškově plynule navazují od jednotlivých okrajů bočních křídel  směrem ke středovým věžím nad centrální halou.

Dřevěná konstrukce

Svatyně Pravdy je řešena jako celodřevěná stavba. Nosná konstrukce je tvořena převážně sloupy, které vynáší dřevěné prvky tvořící podstatu krovu. Díky stále se realizujícím částem je z exteriéru vidět, které dřevěné části jsou nově postavené a které pochází z dřívějšího období. Na stavbu se používá teakové dřevo, které je typické pro oblast jižní Asie. Tento druh dřeva má výborné vlastnosti, jako je odolnost proti vlivům počasí a proti dřevokaznému hmyzu. Díky tropickému původu je dřevo velmi tvrdé a trvanlivé. I přes tuto skutečnost je nutné dřevěné části vystavené venkovním podmínkám chránit vhodnými ochrannými nátěry. Před zabudováním teakového dřeva do stavby se jeho povrch natírá teakovým olejem. Zajímavostí dřevěné nosné konstrukce je to, že pro spojování jednotlivých dílců k sobě se nepoužívají žádné kovové spoje.

Budoucnost

Konec výstavby Svatyně byl v minulosti naplánován na rok 2050. Nelze však dopředu říci, jestli tento termín lze splnit. Teakové dřevo v této oblasti není dostupné v takovém množství, aby stavba pokračovala předepsaným tempem. I přes velké množství řezbářů, kteří se neustále podílejí na výstavbě, je potřeba myslet na postupnou obnovu již realizovaných části. Důležitá je především dostatečná údržba exteriérových prvků před působením slunce, větru a deště. Tyto venkovní vlivy počasí jsou Thajsku velmi intenzivní.

Vydáno dne:
22.05.2019

Photocredit: Praveen

1

Asijské dřevostavby: místo smrku používají bambus a sluší jim to
Jak staví dřevostavby v Asii? Z bambusu, prohlédněte si je ve fotogalerii.

Fascinující dřevěné kostely, které přečkaly staletí
Dřevěné sakrální stavby mají bohatou a zajímavou historii. Jejich konstrukce může být roubená, rámová nebo hrázděná. Podívejte se na tradiční dřevěné kostely z celého světa, které rozhodně nejsou kýč.

Střešní dóm vietnamské restaurace je ukázkou toho, co bambus dokáže
Bambus je materiál, u kterého jsme limitů využití zatím nedosáhli. Možná se k nim teprve pomalu přibližujeme. Ve Vietnamu už na tom usilovně pracují.

Ekologická rekonstrukce ve stylu Asie: staré dřevo, nový spirit
Dřevo má podstatnou výhodu v tom, že když mu dopřejete správnou péči, je i po desítkách let zase jako nové. Díky tomu je Kloem hostel starým domem s novou vizáží.

30 nejzajímavějších využití ohýbaného dřeva
Víte, že za určitých okolností se dřevo chová jako plast a lze ho bez problému ohýbat? Jak se toho docílí a jak takové ohýbané dřevěné prvky vypadají? Přesvědčte se v článku.

Japonský dům budoucnosti
Nepravidelná dynamická fasáda kombinuje obálku ze dřeva a skla, která se zevnitř jistí ocelí. Prohlédněte si tento „dům budoucnosti“.

Tradiční čínská palácová dřevostavba, která slouží jako moderní hotel
Dokonale napodobený styl staré čínské palácové dřevostavby, která dnes slouží jako moderní hotel. Prozkoumejte s námi tuto netradiční kombinaci.

Tropický eko resort ve Vietnamu je z uzeného bambusu
Na jednom vietnamském ostrůvku vyrostlo výjimečné rekreační středisko. Co je na něm vlastně tak zvláštního?

Na opravu katedrály Notre Dame nechybí peníze, ale materiál
Snaha o rekonstrukci zničené katedrály Notre Dame naráží na neradostnou realitu. Navzdory penězům od dárců se nedostává stavebního materiálu. Čtěte více v dnešním článku.

Třípatrová hrázděná stavba vypadá k světu i po půl tisíciletí
Památkově chráněná celodřevěná stavba Little Moreton Hall je jednou z nejstarších dochovaných staveb na území Velké Británie a stojí opravdu za návštěvu.