HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Ekologická motorka, která má přírodní pohon i design

Vítr ve vlasech a slunce v zádech. Silný stroj pod sebou, cíl v nekonečných dálkách. A hlavně ten pocit nezměrné svobody a kontroly nad tím, co se bude dít. Motorkáři mají velmi jasné představy o tom, jaké požitky jim jejich hobby přináší. Fungovalo by to i s motorkou vyrobenou ze dřeva, kterou kupředu žene ekologické palivo vyrobené z mořských řas?


dřevěná motorka
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jesse Kraal

Ne, když se někde řeší znečištění ovzduší ve městech, tak motocykly skutečně nemají dobré jméno. Jako jednostopá vozidla s velkou prostupností zastavěným terénem jsou počítány jako podobně závažné ohrožení lidského zdraví, jako třeba naftové náklaďáky. Ty sice o poznání více čmoudí, ale na rozdíl od motorek se nedostanou všude. Motocykly s přehledem expandují do nízkoemisních zón měst a těm, kdo hlídají kvalitu ovzduší, se to rozhodně nelíbí. Na druhou stranu nelze motorkám upřít praktičnost: Jsou rychlé a většinou není problém je zaparkovat. Do měst se z tohoto pohledu vlastně dokonale hodí.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jesse Kraal

Motor sestrojený podomácku

Základní rozpor mezi zjevnou praktičností a přitom neekologickým provozem motocyklů v městském prostředí se poněkud netradičně pokusil vyřešit holandský designér a nadšený vynálezce Peter Mooij. Jak? Prostě zpracoval dosud známé poznatky o biopalivech a na jejich základě zkonstruoval jednoduchý motor, který je plně poháněn palivem vyrobeným z mořských řas. Není to na Nobelovu cenu, podobné technologie už jsou pár let dostupné. Zajímavé je ale hlavně to, že výrobu paliva i konstrukci motoru Mooij zvládl ve své domácké dílně. A dál?

Dobrý stroj s kvalitním pohonem

Dobrý motor, z jehož provozu plyne jen tolik emisí, kolik uhlíku bylo vázáno v palivu, potřebuje podobně kvalitní stroj. A tady do hry vstupuje další holandský nadšenec, Ritsert Mans. Je to „hračičkář“ a konstruktér, který se nebojí práce s novými materiály. Nebo naopak s materiály velmi tradičními a přírodními. Když mu Mooij ukázal motor víceméně poháněný zelenými řasami, rozhodl se pro tenhle stroj vytvořit odpovídající využití. Motorku vyrobenou ze dřeva. Prohlédněte si ji detailně v naší fotogalerii.

Základem je bříza, korek a len

„Motocykly jsou asi tou nejpřímější cestou, když máte zdroj energie a potřebujete jej využít při transportu,“ říká Mans. „A my jsme se pokusili tu cestu od energie k pohybu učinit o něco ekologičtější.“ A vzali to opravdu z gruntu. Přední i zadní vidlice, kostra, uchycení motoru, vnější kryt i sedačka. To všechno je na originální holandské motorce vyrobeno ze dřeva. Přesněji tedy z lepených „glulamových“ forem, které mají svůj původ v březovém dřevu. „Bříza je totiž velmi lehkým a přitom dost odolným typem dřeva. Nesnadno se ohýbá a při vhodné úpravě je velmi pevné,“ dodává Mans.

Kov až ve vedlejší roli

Pojivem dřevěných součástí se stalo speciální lepidlo na dřevo, které podává při technické zátěži lepší výsledky, než klasická pojiva na epoxydové bázi. V nejvíce namáhaných součástech nastoupil len, který je prý z hlediska odolnosti jeden z nejkvalitnějších přírodních materiálů. A nechybí tu ani korek, který byl využit jako kompresní materiál v přední a zadní vidlici. Pouze kola jsou z gumy a osy a blok motoru z kovu. Jinak je celá motorka vyrobena ze dřeva.

Má to sílu i rychlost!

Jen pozor, tohle není žádný kousek do vitríny. S plnou nádrží na 0,6 litru ujede na řasový extrakt tahle motorka 12 kilometrů. A pokud vás láká rychlost, tenhle celý stroj dokáže vyrazit k cíli rychlostí až 100 km/h. „Líbí se nám ten nápad, že můžete svou motorku pohánět „přírodou“ a přitom nemusíte přírodě nějak škodit,“ vysvětluje Mans. A s tím nadšeně souhlasí i Mooij, kterému se zase zdá sympatický ten „krok navíc“.

 Za auta a motocykly ze dřeva

„V poslední době se hodně řeší nejrůznější ekologická paliva, ale zapomíná se na ekologický design. Auta i motocykly v budoucnosti budou možná jezdit na čistá paliva nebo elektřinu. Ale pořád jejich konstrukce bude zatěžovat životní prostředí. Proto mi přijde jako dobrý nápad, když se někdo podívá na jejich konstrukci jinak, a dodá jim přírodní rozměr.“

Dřevěná motorka zachovává design klasického motocyklu, ale produkuje jen minimum emisí. A je přitom vyrobená z víceméně recyklovatelného materiálu. Je to prostě stroj, který motorkářům neubere volnosti a svobody a přitom neškodí životnímu prostředí. A je také velmi praktickou ukázkou toho, co všechno se dá ze dřeva vyrobit, když máte dobrý nápad.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Radomír Dohnal

Vydáno dne:
04.04.2019

Photocredit: Jesse Kraal

4

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE