HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Video: Výroba ohýbaného dřeva mechanicky a bez paření

Dřevo je všestranně využitelný materiály. Je tvrdé, pevné a pružné. Dá se ale i ohýbat! A to čistě mechanicky, bez nutnosti předešlého napařování či měkčení. Je to poměrně složitý a náročný postup. Nabízíme vám ke zhlédnutí krátké video, které vám toto tajemství odhalí. Přesný pracovní postup je popsán i níže v textu.


Výroba šablony

Nejdříve se vytvoří jednoduchá šablona ze staré překližky, na kterou se nakreslí tvar budoucího ohýbaného prvku. Nařežou se bloky dřeva, které se připevní na překližkové desky podél namalované linie pomocí čtyř vrutů. Rozestup mezi dřevěnými bloky je přibližně 10 cm. Vše je následně ošetřeno anti-lepicím postřikem, aby se zabránilo přilepení konečného trámu na šablonu.

Výroba samotného ohýbaného nosníku

Na tento projekt byla použita smrková prkna hoblovaná na tloušťku 9 mm. Po zkrácení na správné délky se na každou vrstvu dřeva aplikuje dvousložkové melaminové lepidlo. Celý svazek dřevěných prken s naneseným lepidlem se upne do svěráků k vytvořené šabloně a nechá se přes noc sušit.

Po vyjmutí z formy jsou nosníky ohoblovány, aby se odstranilo přebytečné lepidlo a dosáhlo se jejich konečných požadovaných rozměrů. Okraje jsou zaobleny, plochy obroušeny a konce zakráceny. Na závěr je dřevo ochráněno třemi vrstvami povrchové úpravy a krásný dřevěný ohýbaný nosník je na světě.

Líbí se vám článek? Přečtěte si také, jak to Lepené dřevo to natře oceli.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
11.01.2018

17

Dřevo je geniální kompozit 2.díl

Zajímavé srovnání dřeva s průmyslově vyráběnými kompozity

Finská sauna ve Finsku. Tu prostě musíte navštívit!

Finská sauna prostě patří k finské kultuře. Tuto novou veřejnou saunu můžete navštívit v Helsinkách nebo v naší fotogalerii. Užijte si odpočinek a relaxaci.

Metropol Parasol: Dominanta španělského města

Chystáte se navštívit Španělsko a jste milovníci dřevěných konstrukci? Pak rozhodně nevynechejte město Sevilla! Metropol Parasol je unikátní dřevěná konstrukce, která se stala kulturním a společenským centrem dění ve městě.

Nejen pro pivní fajnšmekry: Jak se vyrábí dřevěný korbel?

Zajímá vás, jak se probíhá výroba dřevěného korbelu? V tomto videu se můžete podívat na jeho celou výrobu – od výběru materiálu až po finální povrchovou úpravu.

Video: Výroba dřevěné vany aneb každý kus je originál

Zajímá vás výroba dřevěné vany? Dozvíte se, v jaké cenové hladině se přibližně výroba dřevěné vany na zakázku pohybuje i co je při výrobě nejdůležitější.

30 nejzajímavějších využití ohýbaného dřeva

Víte, že za určitých okolností se dřevo chová jako plast a lze ho bez problému ohýbat? Jak se toho docílí a jak takové ohýbané dřevěné prvky vypadají? Přesvědčte se v článku.

Překližka jako nedoceněný materiál – tipy na její využití v interiéru

Nechte se inspirovat a využijte ve svém interiéru překližku. Nábytek, obklady i malé drobnosti z ní vypadají opravdu skvěle.