HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Video: Výroba ohýbaného dřeva mechanicky a bez paření

Dřevo je všestranně využitelný materiály. Je tvrdé, pevné a pružné. Dá se ale i ohýbat! A to čistě mechanicky, bez nutnosti předešlého napařování či měkčení. Je to poměrně složitý a náročný postup. Nabízíme vám ke zhlédnutí krátké video, které vám toto tajemství odhalí. Přesný pracovní postup je popsán i níže v textu.


Výroba šablony

Nejdříve se vytvoří jednoduchá šablona ze staré překližky, na kterou se nakreslí tvar budoucího ohýbaného prvku. Nařežou se bloky dřeva, které se připevní na překližkové desky podél namalované linie pomocí čtyř vrutů. Rozestup mezi dřevěnými bloky je přibližně 10 cm. Vše je následně ošetřeno anti-lepicím postřikem, aby se zabránilo přilepení konečného trámu na šablonu.

Výroba samotného ohýbaného nosníku

Na tento projekt byla použita smrková prkna hoblovaná na tloušťku 9 mm. Po zkrácení na správné délky se na každou vrstvu dřeva aplikuje dvousložkové melaminové lepidlo. Celý svazek dřevěných prken s naneseným lepidlem se upne do svěráků k vytvořené šabloně a nechá se přes noc sušit.

Po vyjmutí z formy jsou nosníky ohoblovány, aby se odstranilo přebytečné lepidlo a dosáhlo se jejich konečných požadovaných rozměrů. Okraje jsou zaobleny, plochy obroušeny a konce zakráceny. Na závěr je dřevo ochráněno třemi vrstvami povrchové úpravy a krásný dřevěný ohýbaný nosník je na světě.

Líbí se vám článek? Přečtěte si také, jak to Lepené dřevo to natře oceli.

Autor:

Vydáno dne:

12 0

Hodnocení: 5/5 (637 hodnocení)

Podělte se s námi o Váš názor:

Související články:

Zvažte prosím deaktivaci AdBlocku pro tento web.

Přístup k obsahu tohoto portálu je zdarma. Naším zdrojem příjmu je totiž bannerová reklama.

Používáním systému AdBlock nás připravujete o finanční zdroje, bez kterých nebudeme schopni portál nadále provozovat.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonu ruky na červené značce a zvolte 'Nespouštět na stránkách na této doméně'. Děkujeme!

PŘEČETL JSEM A CHCI PŘEJÍT NA PORTÁL