HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Altány, pavilony, přístřešky: Nejrůznější typy venkovního zastřešení a jak na ně

Střešní konstrukce je důležitým prvkem každé stavby. V dnešním článku se zaměříme na nejrůznější typy venkovních přístřešků: od malých altánů přes zastřešení veřejných posezení, pavilonů, vyhlídkových a významných míst až po přístřešky venkovních pódií. Přesvědčte se s námi, že i střechy mohou být zajímavé a plné inspirace.


Dřevěné zastřešení venkovních prostor
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ron Cogswell

Jakou funkci plní střecha?

Zastřešení veřejných míst, kde dochází ke shromažďování lidí či pořádání společenských a kulturních akcí, je důležité kvůli nepříznivému počasí, jež se při průběhu těchto událostí může vyskytnout. K ochraně slouží střecha řešená vždy individuálně v potřebném rozsahu pro daný typ konstrukce.

Správně navržená střecha nás obvykle chrání před sněhem a deštěm. Současně musí být zajištěno to, aby byla voda ze střechy odváděna a dále se na ní nehromadila. Toho lze docílit potřebným tvarem a sklonem střechy. Doplňkovou funkcí u venkovních přístřešků může být také ochrana před větrem a slunečním svitem. Jiným kritériem je zajištění stability konstrukce střechy a její podkladové nosné konstrukce, která je u přístřešků často tvořena nosnými sloupky.

Rozdělení venkovních přístřešků

Segment venkovních přístřešků je možné rozdělit do několika kategorií podle jejich velikosti a účelu zastřešení. Mezi ty nejmenší můžeme zařadit altány a zastřešení veřejných posezení, na které svou velikostí následně navazují přístřešky chránící různá vyhlídková či významná místa. K těm největším se naopak řadí zastřešení venkovních podií, divadel nebo zimních zahrad. Zajímavé přístřešky z těchto kategorií najdete také ve fotogalerii.

Altány a zastřešení veřejných posezení

Altány jsou konstrukce vyskytující se nejčastěji v městských parcích, sloužící pro účely shromažďování a odpočinku lidí. Altány v parcích mívají obloukovitý tvar, od něhož se odvíjí i tvar střechy. Zajímavých prvků altánu lze docílit při jeho výstavbě tím, že klademe důraz na návaznost jednotlivých dřevěných prvků. Typickým znakem altánu je zábradlí po jeho obvodu. Konstrukci střechy altánu vynáší několik nosných sloupů, které bývají zpravidla zdobené a vyřezávané. Nosné prvky střechy jsou tvořeny pozednicemi osedlanými krokvemi, jež se sbíhají na vrcholu střechy. Na konstrukci krovu se umisťuje záklop z palubek, na něž je připevněna nejčastěji šindelová krytina. Zastřešení veřejných posezení velikostně odpovídají altánům, jejich tvar je však převážně obdélníkový. Tvar střechy bývá často sedlový nebo valbový, ojediněle je střecha řešena také jako plochá.

Mohlo by vás zajímat: Souboj pergoly s altánem: Co se hodí k vám do zahrady?

Přístřešky vyhlídkových a významných míst

Přístřešky vyhlídkových a významných míst jsou oproti altánům konstrukce větší. Střecha těchto přístřešků bývá osazena na nosné konstrukci řešené dřevěnými sloupky nebo masivními dřevěnými kuláči s často vyřezávanou symbolikou charakteristickou pro dané místo či stát. Typické zástupce takto zdobených přístřešků najdeme hlavně v zemích jižní a východní Asie. Propracovanost takovýchto přístřešků je viditelná také na nosné části střešní konstrukce, která je téměř vždy řešena jako pohledová. Netradiční detaily a doplňky bývají osazeny například u vrcholu střechy nebo v jeho krajních bodech. Zábradlí kolem tohoto typu přístřešků najdeme pouze v případě, jedná-li se o zastřešení vyhlídkového místa. Na střešní krytinu je možné použít dřevěnou střešní tašku (historické přístřešky), keramické tašky, plechové šablony a podobně.  

Zastřešení venkovních pódií

Do poslední kategorie venkovního zastřešení patří největší přístřešky, které chrání před nepřízní počasí venkovní pódia pro pořádání divadel, kulturních vystoupení či koncertů. Na tento typ zastřešení se klade celá řada požadavků. Můžeme zde zmínit jeden z nejdůležitějších, aby prostor pódia směrem k obecenstvu byl otevřený, nejlépe bez nosných podpěr vynášejících střešní konstrukci. Při návrhu tohoto typu zastřešení se obvykle používá vrstvené dřevo s daleko lepšími mechanickými a fyzikálními vlastnostmi než dřevo rostlé.

Při použití vrstveného dřeva lze docílit zajímavých tvarů včetně těch oblých. Výsledná konstrukce přístřešků pak vypadá velmi efektně. Důkazem toho jsou zastřešení otevřených prostorů velkých rozponů. Nosné prvky, které vynášejí zastřešení, musí být z masivních průřezů a současně musí být pevně zakotveny k základové konstrukci. Ze spodní části střechy bývá dřevěná konstrukce přístřešku pohledová. Volba střešní krytiny je u tohoto druhu venkovního zastřešení velmi individuální, vždy s ohledem na rozmanitost tvaru střešní konstrukce.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
05.04.2019

Photocredit: Ron Cogswell

1

Jakou zvolit střešní krytinu pro dřevostavbu?

Řešíte, jaký typ střešní krytiny zvolíte pro váš dům? Připravili jsme pro vás seriál

Šindelová krytina na střechu: Jak a podle čeho vybrat správný šindel

Vybíráte šindelovou krytinu na střechu? Jaký je rozdíl mezi kanadským a asfaltovým šindelem a jaké jsou vlastnosti a ceny dalších šindelů se dozvíte zde.

Dům se střechou ve tvaru roztažených ptačích křídel

Střecha ve tvaru ptačích křídel v letu a prosklené stěny od podlahy ke stropu, to je kanadský recept na monumentální výhledy.

Dům a solární panely: Sluneční elektrárna nemusí být vidět

Chtěli byste mít na střeše solární elektrárnu, která by nekazila vzhled vašeho domu? V Itálii vynalezli novou technologii, díky které si solárních panelů ani nevšimnete.

Dům, který se vlní jako řeka

Dům, který se dokonale přizpůsobí terénu a časem úplně splyne s okolní přírodou. To je dům na břehu kanadského jezera Lac Gernier.

Střešní dóm vietnamské restaurace je ukázkou toho, co bambus dokáže

Bambus je materiál, u kterého jsme limitů využití zatím nedosáhli. Možná se k nim teprve pomalu přibližujeme. Ve Vietnamu už na tom usilovně pracují.

Sedlová, pultová a valbová střecha: Typy a rozdělení střech u dřevostaveb

Tvarů střech je velké množsví a pojmů okolo konstrukce střechy ještě více. Znáte je? V následujícím článku uvádíme vše podstatné ke střešní terminologii.

Skleněná či dřevěná stříška nad vchodové dveře – jak vybrat tu správnou

Vchodové stříšky jsou významným prvkem u vstupních dveří pro různé typy staveb. V tomto článku si představíme jednotlivé varianty vchodových stříšek.

Dřevěná pergola jako přežitek? Hliníkové pergoly jsou na vzestupu, ale nehodí se na každou zahradu

Vybíráte pergolu k vašemu domu a přemýšlíte, jaký materiál a design pergoly zvolit? Inspirujte se v našem článku a bohaté fotogalerii.

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE