HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vašek si postavil dřevěnou pergolu u domu svépomocí za 15 tisíc korun

Přečtěte si rozhovor s šikovným kutilem, panem Václavem, který se pustil do stavby dřevěné pergoly u domu svépomocí. V rozhovoru prozradil, kolik stálo dřevo, beton, lazura i spojovací materiál. Stejně tak uvedl postup výroby a zanechal i vzkaz pro ty z vás, kteří nad započetím vlastního projektu teprve váháte.


dřevěná pergola u domu inspirace
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Václav Krýsa (se souhlasem)

Plánování projektu zabralo Vaškovi přibližně 1 měsíc, přičemž samotná realizace pouhých 5 dní. Pergola sloužící pro posezení s přáteli, sousedy a rodinou je jednoduchá a nanejvýš praktická. V galerii objevíte také fotky z průběhu stavby. Máte-li v sobě špetku zručnosti, určitě se nebojte Vaškovým odhodláním inspirovat.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Václav Krýsa (se souhlasem)

Vašku, co vás přivedlo na myšlenku vyrobit si vlastní pergolu?

Asi před rokem a půl jsme se nastěhovali do novostavby řadového domu se zahradou, která byla mým velkým snem. V první řadě jsem si sám postavil zahradní domek a dřevěnou terasu, další projekt byla jednoznačně pergola. Práce se dřevem mě osobně velmi baví, je to takový aktivní odpočinek. Vždy jsem byl zvyklý si věci vyrobit sám a nepoptávat je u žádné firmy.

Kde jste čerpal inspiraci na stavbu vaší dřevěné pergoly?

Inspiraci jsem čerpal zejména na internetu, sociálních sítích, na webech různých výrobců a hlavně na Pinterestu. Plánoval jsem celou realizaci asi měsíc.

Jak probíhal návrh pergoly?

Prohlížel jsem mnoho variant realizace, jak samonosné konstrukce, tak konstrukce spojené s fasádou domu. Nakonec pro větší jednoduchost zvítězila varianta samonosné konstrukce. Poté jsem začal připravovat návrh konstrukce. Inspiroval jsem se od firem, které pergoly montují profesionálně. Čerpal jsem informace jak pro návrh konstrukce, tak velikost průřezů jednotlivých dílů (vaznice, stojky, pozednice, pásky).

Zahradní pergola svépomocí + návod

Další byla otázka spojů, za mě jednoznačně zvítězilo spojení pomocí čepů a dlabů, vynechal jsem dnes velmi populární spoje na tupo spojené různými tesařskými úhelníky.

Jak dlouho výroba trvala vaší zahradní pergoly?

Výroba celé pergoly od začátku až do konce mi trvala asi pět dní.

Pergola u domu svépomocí – postup výroby:  

1. Ujasnit si, jak velkou pergolu budete stavět. U mě to bylo jasné – chtěl jsem, aby pergola byla kolem celé terasy.

2. Vytvořit předběžný nákres půdorysu pergoly, včetně rozvržení patek pro stojky.

3. Vykolíkování, důkladné přeměření, poté výkop zeminy, betonáž a usazení patek do betonu.

4. Opracování dřeva, hoblování a formátování na potřebné rozměry.

5. Připravení čepů na stojkách, dlabů na vaznicích a pozednicích a opět důkladné přeměření a kontrola. Posléze připravení zavětrovacích pásků.

Pozn.: Veškeré spoje bylo třeba vyzkoušet, proto jsem si jednotlivé části, ať už stěnu k domu či přední stěnu do zahrady, dopředu „na sucho“ složil na trávníku.

6. Vlastní montáž – jednotlivé stojky umístit do patek, zkontrolovat rovinnost (zajistit z boků latěmi) a přišroubování do patek.

7. Na závěr se na připravené stojky posadí pozednice a obě stěny se spojí vaznými trámy. Zde opět spojení nna čep a dlab. Před sešroubováním opět zkontrolovat rovinnost. V mém případně bylo někde potřeba trámy stáhnout.

Jaké dřevo jste na zahradní pergolu použil?

Bylo použito smrkové dřevo z místní pily, nehoblované. Spotřeba dřeva na celou pergolu byla cca 1 m3.

Jaký další materiál a nářadí jste potřeboval?

  • Z hlediska dalšího spojovacího materiálu byly použity kotevní patky a šrouby na spojení patky a stojky. Dále spojovací konstrukční vruty 8 × 180.
  • Nářadí bylo poměrně dost: vodováha, svinovací metr, kolíky, kladivo, provázek, rýč, lopatka, kbelík, míchadlo na beton a zednická lžíce. Dále pro opracování dřeva jsem použil: elektrický hoblík, brusku (pásová i excentrická), okružní pilu, ruční pilu, dláto, paličku, rašpli. U montáže byla zapotřebí vrtačka, aku šroubovák, hadovité a frézovací vrtáky, sada bitů.

Jakou povrchovou úpravu jste použil?

Pro nátěr byla použita lazura a lazurovací štětec.

Lazury na dřevo: Jak je vybrat a používat?

Jaká je finální cena vaší pergoly?

  • Dřevo vyšlo cca na 10 000 Kč.
  • Spojovací materiál včetně patek asi 2 000 Kč.
  • Beton byl asi za 1 000 kč.
  • Lazura vyšla na 2 000 kč.
  • Celkově stála pergola tedy asi 15 000 Kč.

Dělal jste si všechno svépomocí, nebo vám někdo pomáhal?

Nerad bych se chlubil, ale vše jsem si vyměřil, vykopal, vybetonoval opracoval sám. Jediné, s čím mi přijel pomoci můj velmi dobrý kamarád, byla vlastní montáž, kdy nebylo možné v jednom člověku provést spasování konstrukce z důvodu velké hmotnosti. Zejména s ohledem na průřez a délku pozednic.

Podívejte se do galerie na fotky z průběhu montáže dřevěné zahradní pergoly u domu pana Vaška.

Splnil výsledek vaše očekávání?

Určitě ano, jsem nadmíru spokojený. Sice by se našly detaily, které by se daly udělat lépe, ale vše jsem vyráběl na zahradě, na malém montážním stolku, takže to nelze to srovnávat s truhlářskou dílnou.

Chystáte se na další podobné projekty?

Určitě ano, nyní již mám na stole projekt zastřešení pergoly polykarbonátem a výrobu stínicích stěn do pergoly. Tento rok mě ještě čeká dřevěný plot s kovovými sloupky.

Co je potřeba si při svépomocné výrobě pohlídat?

Určitě důkladně vše přeměřit, dobře si promyslet a načrtnout veškeré spoje, podle toho objednat jak dřevěný, tak spojovací materiál a lazuru. Určitě doporučuji dvakrát, ne-li třikrát měřit a jednou řezat. Je pak zbytečné znehodnotit materiál a poté, ještě při dnešním nedostatku stavebního materiálu a dlouhých čekacích termínech, čekat na nový materiál.

Je něco, co byste vzkázal lidem, kteří zvažují podobný projekt?

Jestli jste aspoň trošku šikovní, nebojte se jít do vlastního projektu, v dnešní době je dostupnost návodů, obrázků a realizací obrovská. K dispozici jsou i různé publikace pro tesaře a truhláře, kde se lze inspirovat, weby profesionálních firem aj. Je skvělý ten pocit, když si sednete na terasu s pocitem, že jste ji vyrobili vy sami, každý hranol, trám, šroub prošel vašima rukama.

Vyskytlo se něco, co vás v průběhu překvapilo?

Vzhledem k tomu, že to není moje první pergola (mám již stavbu podobné za sebou), tak ne. Je tedy pravda, že takto velkou pergolu jsem nestavěl, tudíž mě docela překvapila hmotnost dřevěných trámů, zejména s 5m a 6m kusy jsem si docela užil. Jak při manipulaci a opracování, tak i během samotné montáže.

Je něco, co byste dnes udělal jinak?

Asi ne, pergola je dle mých představ, nic bych neměnil. Žádné informace mi na počátku nechyběly, vše jsem si popředu promyslel, celý projekt proběhl bez problémů.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


P.S. Potřebujete do svého domu instalovat fotovoltaickou elektrárnu nebo jaký systém je právě pro váš dům vhodný? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
11.06.2022

Photocredit: Václav Krýsa (se souhlasem)

11

6 důvodů pro KVH hranoly

Není hranol jako hranol. Co to je KVH a proč byste z něj měli stavět?

Stavba pergoly: Návod jak na povolení a stavbu

Je potřeba stavební povolení? Jaké zásady u stavby pergoly dodržovat

Fasádní palubky: Modřín, smrk nebo tropické dřevo?

Jaké dřevo je na fasádní palubky nejlepší? Jaké máte možnosti?

Altány a pergoly: Fotogalerie pro vaši inspiraci

Rozhodli jste se pro stavbu altánu nebo pergoly a hledáte inspiraci?

Dřevěná pergola jako přežitek? Hliníkové pergoly jsou na vzestupu, ale nehodí se na každou zahradu

Vybíráte pergolu k vašemu domu a přemýšlíte, jaký materiál a design pergoly zvolit? Inspirujte se v našem článku a bohaté fotogalerii.

Moderní pergola s venkovní kuchyní svépomocí za 250 000 Kč – fotopostup

Inspirujte se aktuální realizací pergoly s venkovní kuchyní. Pan Michal se do toho pustil odvážně se svým tátou svépomocí. Projekt pojí téměř všechny moderní prvky, které vás napadnou.

Tři kamarádky se vrhly do investice za 800 tisíc – postavily si svépomocí tiny house u Pelhřimova

V Pelhřimově stojí kouzelná maringotka, která ukrývá krásný příběh tří kamarádek. Podívejte se na malý tiny house vyrobený svépomocí v naší fotogalerii.

Dřevěné schodiště svépomocí – cena, výpočet a postup výroby od zkušeného kutila Honzy

Inspirujte se realizací krásného dřevěného jednoramenného schodiště, které při rekonstrukci podkroví sám vyrobil pan Honza. Jaké byly celkové náklady?

Mladá rodina postavila tiny house za minimální náklady, nyní jim sám vydělává peníze

Mladý pár se vrhnul do investice a postavil si malý rekreační tiny house, který nyní pronajímá. Cestou jsme naráželi na samé překážky, tvrdí majitelka.

Exkluzivní dětské hřiště postavil tatínek dětem svépomocí – fotonávod v 9 krocích

Přinášíme vám postup realizace dětského hřiště s houpačkou – krok po kroku. Kutil Jirka se s tímto dětským hřištěm vešel do 25 tisíc.