HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Víte, kde se bere korek? Inspirujte se 5 tipy na jeho využití v interiéru

Není mnoho materiálů, které by byly dřevu bližšími příbuznými než korek. Ačkoliv si tento jedinečný materiál získal svou slávu zejména díky vinným zátkám, spektrum možností jeho využití je mnohem širší. Pojďme se blíže podívat nejen na pěstování korku, ale i probrat možnosti jeho využití v interiérech.


korkový špunt jako dekorace
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

O dubu korkovém jste jistě už slyšeli. Právě tento listnatý stálezelený strom dorůstající do výšky až dvaceti metrů se proslavil svou kůrou s výjimečnými vlastnostmi. Borka stromu dorůstá do neuvěřitelné šířky až 13 centimetrů a od kmene se snadno odlupuje po velkých kusech. Právě ta pak dává vzniknout krásnému přírodnímu korku s mnoha jedinečnými vlastnostmi.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Inhabitat, nicolas.boullosa, Melinda * Young

Stromy rostou především ve Středomoří a zdaleka největší produkce korku je v Portugalsku. Až okolo padesáti procent z celosvětové produkce připadá právě na tuto jihoevropskou destinaci. Není divu, že všemožnými výrobky z korku je Portugalsko dlouhodobě proslulé.

Vadí sběr korku dubu?

Je zbytečné se bát, že by odběr kůry stromu nějak vadil. Dub je ji totiž schopen velmi dobře regenerovat. Prvotní kůra se zpravidla odřezává speciálními noži, druhotné kůře se pak nechá dostatek času, aby zesílila a získala potřebnou tloušťku. Znova se sklízí nejdříve asi po deseti letech, nejkvalitnější kůra dokonce až po třiceti.

Čím je korek výjimečný?

Nejvýznamnější výhodou korku je zcela jistě fakt, že se jedná o ryze přírodní materiál, který příjemně působí na pohled i na dotek. Z technického hlediska jsou cenné zejména jeho skvělé tepelně-izolační vlastnosti, a tudíž i schopnost odolávat vysokým teplotám až do sto dvaceti stupňů. Bonusem je pak jeho pružnost a minimální hmotnost. Uhádnout, že má jistě mnoho jiných možností využití než jen zátkování vín, je teď jistě snadné! Nahlédněte pro inspiraci do naší fotogalerie

5 tipů na využití korku v interiéru:

  • Korková podlaha se spoustou výhod

Mnoho lidí se při pomyšlení na korkovou podlahu zdráhá uvěřit, že by mohla být odolná, a představuje si, že se brzo opotřebuje. Opak je pravdou. Korkové podlahy mají životnost dlouhou desítky lety, navíc poslouží jako tepelná a hluková izolace. Ke všemu jsou při chůzi velmi pohodlné. Podle prodejců není mnoho elegantnějších řešení, jak se poprat s neustálým pocitem chladu od nohou. Vybírat můžete z korkových plovoucích podlah i celoplošně lepených. A jen pro představu, korková podlaha vůbec nemusí vypadat jako korková, ale může například imitovat kámen.

  • Nábytek s korkovými prvky

Vyloženě krokovou skříň na trhu sice pravděpodobně nesežeme, ale stoličky s pohodlnými korkovými sedátky určitě ano. Existují i různé korkové koše jako úložné prostory, některé drobné skříňky jsou korkem oblepené. Efektní jsou také korkové lavice kombinované s kovem do předsíně. Fantazii se meze nekladou a trh jistě přijde již brzo se spoustou dalších nápadů.

  • Oblepte korkem stěnu

Typické korkové nástěnky už nejsou zrovna trendy, ale skvělým nápadem je oblepit korkem celou stěnu. Charakter může být čistě praktický, ale také vyloženě designový, protože korek jako přírodní materiál ozvláštní každý interiér. Pokud vaše děti touží v pokoji po přemíře plakátů, korkem oblepená stěna poslouží jako jakási velkoformátová nástěnka.

  • Nástěnné dekorace

Z korkových plátů se také dají vystřihovat nejrůznější tvary, které poslouží jako skvělá dekorace stěn. Krásnou jsou například korkové mapy, různé geometrické tvary, zvířátka do dětských pokojíčků nebo třeba nástěnné hodiny. Navíc spoustu hotových dekorací najdete snadno v různých specializovaných eshopech.

  • Korkové zátky už nevyhazujte

Korkové dekorace se dají také vytvořit vlastními silami z vinných zátek. Ať už jde o jednoduché nástěnky nebo o stínítka lamp. Oblíbenou dekorací jsou také skleněné vázy plněné zajímavými zátkami. Při pohledu na ně si vzpomenete na nejeden hezký večer s přáteli.

Spoustu dalších tipů najdete ve fotogalerii.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Kateřina Petríková

Vydáno dne:
12.09.2019

Photocredit: Shutterstock

0

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE