HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Rustikální styl bydlení aneb vneste přírodu i k sobě domů

Rustikální bydlení neznamená jen nevkusné interiéry plné dřeva a chaosu. Jde o způsob bydlení, který pochází z anglického a francouzského venkova, kde velkou roli hrála praktičnost a elegance. Pokud si i vy chcete vnést do svého domova trochu tohoto elegantního a útulného stylu, neváhejte a čtěte o tom, jak si zařídit rustikální bydlení jednoduše a stylově.


Rustikální styl bydlení
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Rustikální styl a jeho původ

Rustikální styl, to nejsou jen dřevěné obklady na stěnách a masivní nábytek. Jde o způsob bydlení, který může působit i vzdušně, elegantně a nadčasově. Rustikální interiér je charakteristický pro svoji zdobnost a sladěnost do přírodních tónů, zejména pak dohněda. Samotný název tohoto interiérového stylu pochází z latinského „rustica“, což v překladu znamená „zdivo z velkých a na vnější straně neopracovaných či hrubě opracovaných kvádrů“. Jde o zdůraznění spár mezi jednotlivými kameny, díky čemuž zdivo působí mohutným dojmem. Tento způsob stavebnictví byl používán zejména ve starověkém římském stavitelství, baroku i v renesanci.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Kelin | Hydrangea Treehouse, Hard Massive, Jennifer Willis

Rustikální interiéry dnes

V současnosti se s tímto pojmem setkáváme zejména ve spojitosti s interiérovým designem. Rustikální v tomto případě znamená přírodní, venkovský a selský. V dřívějších dobách se tento styl vyskytoval zejména v bohatších rodinách, nejčastěji těch anglických či francouzských. Právě na francouzském venkově se zrodil i další přírodní styl bydlení, jenž se nazývá „Provence“. Rustikální může být rovněž i masivní dřevěný nábytek nebo dekorace.

Charakteristika rustikálního interiéru

Typickými znaky rustikálního interiéru jsou přírodní materiály – ať už na nábytku, obkladech nebo dekoracích. Dále světlé barvy, malé řemeslné detaily, nábytek z masivu, který musí být hlavně funkční a kvalitní, florální motivy. Celý tento interiérový styl se snaží vycházet ze souladu s venkovským bydlením, které působí klidně, útulně a hřejivě. Tento styl si nehraje na něco, čím není. Oproti jiným stylům vyniká svojí přirozeností. Najdeme zde dřevěné podlahy, nábytek z masivu, který je tak kvalitní, že poslouží i našim dětem, ale i kovové prvky – například u úchytek či kování na skříních. Výjimkou nejsou ani drobné prasklinky, oloupaná barva nebo přirozený dekor dřeva, který nábytku dodává na autenticitě. Prohlédněte si pěkné ukázky rustikálních interiérů ve fotogalerii

Barvy do rustikálního domova

Co se týče barev, velkou roli hraje i bílá barva, která celý interiér oživí a prosvětlí. Skvěle se k ní hodí pastelové barvy a přírodní tóny. Chybu neuděláte ani s matnými povrchy. Textilie v rustikálním interiéru jsou ideálně přírodní – len, bavlna, vlna, krajka i hedvábí. Rustikální interiér snese i nejrůznější vzory a háčkované detaily.

Kde najdeme rustikální styl?

Mezi místa, kde tento styl najde největší uplatnění, patří samozřejmě chaty či chalupy. Setkat se s ním můžeme i v některých restauracích, kde takto vybavený interiér říká již na první pohled, že je honosný a kvalitní. Rustikální interiér může své uplatnění najít i v domech či bytech. U bytů je však lepší jednoduše zařízený interiér, který doplníme o nějaký rustikální prvek, aby nepůsobil příliš robustně a přeplácaně. Dobrou volbou je například postel z masivu, která vám vydrží mnoho let. Pokud vlastníte větší dům, máte při zařizování volnější ruku. Je jen na vás, zda budete chtít zcela rustikální bydlení, nebo si vyberete jen několik charakteristických prvků.

Jak vnést rustikální styl i k sobě domů

Pokud se vám tento styl líbí a chcete jej mít i ve svém domově, můžete zkusit zakomponovat do svého domu tyto prvky:

  • Přírodní materiály – přírodní textilie, dřevo
  • Kvalitní a pohodlný ušák, kde budete moct po večerech odpočívat
  • Krb či kamna, co zahřejí
  • Kůže a kožešiny
  • Porcelán a přírodní dekorace
  • Světlé barvy, pastelové odstíny
  • Přehozy, plédy a spousta polštářků
  • Květiny

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
05.05.2019

Photocredit: Shutterstock

0

10 tipů pro nákup dřevěných hraček a výrobků ze dřeva

Chystáte se k nákupu nábytku z masivu nebo dřevěných hraček pro děti? Čtěte.

Typy dřevěných podlah: Parkety, prkna, plovoucí a další

Když se rozhodnete pro dřevěnou podlahu, nejsou to jen parkety

Postel z masivu představuje kvalitu: 7 kroků pro její správný výběr

Vybíráte novou postel? Postel z masivu je určitě správnou volbou. Podívejte se na 7 kroků, které vám pomohou.

Jídelní stůl: 5 tipů na výběr toho pravého

Vyberte si jídelní stůl, který vám prostě sedne. Záleží jen na vás, zda vyhraje pořádný stůl z masivu, módní skleněný stůl či jídelní stůl na jedné noze. Jídelní stoly jsou důležitým vybavením každé domácnosti.

Manželské postele: Kdo si jak ustele, tak si i lehne

Jak vybrat tu správnou manželskou postel? Stačí znát pár základních parametrů, na které je dobré se při výběru soustředit. Zvolíte manželskou postel z masivu, nebo kovu? Pojďte si s námi vybrat manželskou postel snů.

Chci roubenku! Ale jakou? Dnes už je totiž z čeho vybírat

Není roubenka jako roubenka. Víte, že roubenka nemusí být jen jednoduchá stěna z masivního dřeva? Moderní roubené stěny splňují i dnešní tepelně technické požadavky a horkou novinkou je i pasivní roubenka.

Dřevěná skládanka Brettstapel: z malých kousků dřeva postaví velké domy

Je možné bezpečně využít nekvalitní dřevo ve stavební praxi? S metodou skládaného dřeva se často doberete lepších výsledků, než při běžné práci s kvalitním dřevem.

Hotel Juvet: Moderní dřevostavby zavrtané do strmé skály si místní postavili vlastními silami

Nevšední krajinný hotel Juvet se skládá z malých dřevostaveb chytře začleněných do svažitého terénu. Místní řemeslníci navíc vše postavili sami.

Kouzelné sruby a roubenky: Jak je poznat a v čem se liší?

Naučte se rozeznat srub a roubenku s naším průvodcem. Nejkrásnější a nejzajímavější z nich najdete v obsáhlé galerii.

Víte, kde se bere korek? Inspirujte se 5 tipy na jeho využití v interiéru

Korek je jako přírodní materiál skvělým doplněním dřeva v moderním interiéru. Máme pro vás několik tipů, jak jej využít.

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE