HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Z bambusu je možné vytvořit krásné domy i bohatě zdobené interiéry

Bambusové stavby se vyskytují prakticky po celém světě. Největší zastoupení mají v oblastech jižní Asie a Jižní Ameriky. Bambusové dřevo lze použít pro stavbu stěn, stropů a také konstrukci krovu. Mezi jednotlivé bambusové sloupky tvořící nosnou konstrukci stěn je možné jako výplň umístit různé materiály. Bambus lze také použít na pohledové prvky stavby z exteriéru a interiéru, na které se můžete podívat v následujícím článku.


Bambusové prvky stavby
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Carolina Zuluaga

Lokalita bambusových staveb

Bambusové stavby se vyskytují v menším zastoupení téměř po celém světě. Velký výskyt těchto staveb však najdeme na území jižní Asie či jižní části amerického kontinentu. Bambus už není materiálem jen na stavbu chýší, v kterých přebývají domorodci, jak si možná někteří lidí myslí. Tak jako u nás je základní surovinou pro stavbu dřevostaveb smrk, tak zde je to právě bambus. Z této suroviny se v těchto lokalitách staví rodinné domy nebo například mosty. V lokalitách jako je Japonsko, střední Amerika nebo území jižního Pacifiku se bambus hojně používá pro interiérové a exteriérové prvky domu nebo také pro výrobu nábytku.

Základy pro bambusový dům

Podle charakteru stavby a jejího umístění volíme způsob založení rodinného domu. V lokalitách typických pro bambusové stavby je založení vždy individuální záležitostí. Zakládat stavby je možné na dřevěné kůly do vody, betonové a dřevěné patky nebo na základové betonové desky. Na takto připravenou podkladovou konstrukci navážeme se založením samotných stěn stavby z bambusu.

Mohlo by vás zajímat: Nahradí bambus smrkové dřevo i v Česku? Mýty a fakta o exotické stavební lahůdce.

Založení a stěny bambusových staveb

Bambusové stavby se řadí mezi zástupce skeletových staveb. Nosná konstrukce domu je sestavena z bambusových kmenů. Konce kmenů je nutné kotvit k základové konstrukci, a tím zajistit stabilitu budoucích stěn stavby. Při založení staveb na základové betonové patky se použijí ocelové roznášecí patky, které se kotví do betonu. Do těchto patek se vloží a přikotví bambusové kmeny. Tím vznikne nosná konstrukce stěn domu. Další možností založení stěn je přes zakládací dřevěný hranol, který se osadí v místech pod budoucí stěnu domu. K tomuto hranolu se připevní bambusový sloupek. Před osazením bambusového dřeva do stavby je nutné všechny prvky ošetřit ochranným nátěrem proti dřevokaznému hmyzu a houbám.

Výplň stěn

Výplňový materiál, který se vkládá mezi nosnou konstrukci kmenů bambusu, se odvíjí od typu realizovaných staveb. Menší chaty se oplášťují například jen pomocí bambusových lamel. U větších staveb se používají jako výplň úzké cihly, které nemají nosnou funkci. Další možností je vložení bambusových kmenů, které tvoří výplň, a pohledově pak stavba vypadá jako „bambusový srub“. Často se také mezi nosné sloupky umístí pletivo a nahazuje se na něj hliněná omítka, která se pak natře finální barvou. Nosné bambusové kmeny je možné úplně zapustit do skladby stěny nebo je opatřit vhodnou lazurou a nechat je jako pohledový prvek stavby.

Strop a střecha

Stropní nosníky v podání bambusových kmenů se osazují v potřebných vzdálenostech na vrchní pásnice stěn. Spojení probíhá různými spojovacími prostředky. Na horní část bambusových nosníků se umístí desky na bázi dřeva, které tvoří záklop stropu a současně pochozí plochu pro stavbu navazujícího patra. Konstrukci krovu je možné řešit také celou z bambusových prvků. Na horní pásnici stěny se umístí bambusová pozednice a pomocí dalších tyčových prvků se osadí v požadovaných vzdálenostech bambusové krokve. Záklop střechy se dělá ze stejného materiálu jako záklop stropu. Střechy se zde staví většinou sedlové či pultové s malým spádem. Jako střešní krytina se dá použít opět bambus. Bambusový kmen se rozřízne po délce na polovinu a vzniknou dvě půlkruhové části. Ty se pak osadí na krokve a vzájemně se překládají. Pohledově vznikne vlnová krytina.

Venkovní pohledové prvky stavby

Po zhotovení hrubé stavby využití bambusu na stavbě zdaleka nekončí. Z venkovních částí lze bambus použít na konstrukci balkonu, kterou vhodně doplní bambusové zábradlí natřené ochranným nátěrem zvýrazňující kresbu bambusového „dřeva“. Dalším zpestřením stavby je použití bambusových okenních rámů a křídel. Rodinné domy mají poměrně velké přesahy střechy kvůli účinnému stínění před sluncem. Přesahující krokve jsou často řešeny jako pohledové. Využití bambusu z venkovní strany domu je také možné na tyčové prvky umístěné před okny, které tvoří další variantu stínění domu.

Využití bambusu v interiéru

Zařídit si interiér s pohledovými částmi pomocí bambusů není nijak složité. Rámy oken a křídel je možné doplnit o bambusový nábytek. Využití bambus najde také na přiznané stropní nosníky, vnitřní schodiště se zábradlím nebo různé dekorace. To vše se dá ještě sladit s masivní bambusovou podlahou, která bývá řešena formou bambusových lamel umístěných v podlahových dílcích. Dekorů je celá řada a je z čeho vybírat. 

p.s. Zajímají vás novinky z oblasti stavby, rekonstrukce a bydlení? Přijďte se inspirovat na Stavební veletrh ONLINE, který se koná 22.–23. 1. 2021. Vsupenku si můzete zatím registrovat zdarma, jejich počet je však omezen.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Marek Kuchař

Vydáno dne:
17.06.2019

1 0

Mohlo by Vás zajímat: