HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Z bambusu je možné vytvořit krásné domy i bohatě zdobené interiéry

Bambusové stavby se vyskytují prakticky po celém světě. Největší zastoupení mají v oblastech jižní Asie a Jižní Ameriky. Bambusové dřevo lze použít pro stavbu stěn, stropů a také konstrukci krovu. Mezi jednotlivé bambusové sloupky tvořící nosnou konstrukci stěn je možné jako výplň umístit různé materiály. Bambus lze také použít na pohledové prvky stavby z exteriéru a interiéru, na které se můžete podívat v následujícím článku.


Bambusové prvky stavby
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Carolina Zuluaga

Lokalita bambusových staveb

Bambusové stavby se vyskytují v menším zastoupení téměř po celém světě. Velký výskyt těchto staveb však najdeme na území jižní Asie či jižní části amerického kontinentu. Bambus už není materiálem jen na stavbu chýší, v kterých přebývají domorodci, jak si možná někteří lidí myslí. Tak jako u nás je základní surovinou pro stavbu dřevostaveb smrk, tak zde je to právě bambus. Z této suroviny se v těchto lokalitách staví rodinné domy nebo například mosty. V lokalitách jako je Japonsko, střední Amerika nebo území jižního Pacifiku se bambus hojně používá pro interiérové a exteriérové prvky domu nebo také pro výrobu nábytku.

Základy pro bambusový dům

Podle charakteru stavby a jejího umístění volíme způsob založení rodinného domu. V lokalitách typických pro bambusové stavby je založení vždy individuální záležitostí. Zakládat stavby je možné na dřevěné kůly do vody, betonové a dřevěné patky nebo na základové betonové desky. Na takto připravenou podkladovou konstrukci navážeme se založením samotných stěn stavby z bambusu.

Mohlo by vás zajímat: Nahradí bambus smrkové dřevo i v Česku? Mýty a fakta o exotické stavební lahůdce.

Založení a stěny bambusových staveb

Bambusové stavby se řadí mezi zástupce skeletových staveb. Nosná konstrukce domu je sestavena z bambusových kmenů. Konce kmenů je nutné kotvit k základové konstrukci, a tím zajistit stabilitu budoucích stěn stavby. Při založení staveb na základové betonové patky se použijí ocelové roznášecí patky, které se kotví do betonu. Do těchto patek se vloží a přikotví bambusové kmeny. Tím vznikne nosná konstrukce stěn domu. Další možností založení stěn je přes zakládací dřevěný hranol, který se osadí v místech pod budoucí stěnu domu. K tomuto hranolu se připevní bambusový sloupek. Před osazením bambusového dřeva do stavby je nutné všechny prvky ošetřit ochranným nátěrem proti dřevokaznému hmyzu a houbám.

Výplň stěn

Výplňový materiál, který se vkládá mezi nosnou konstrukci kmenů bambusu, se odvíjí od typu realizovaných staveb. Menší chaty se oplášťují například jen pomocí bambusových lamel. U větších staveb se používají jako výplň úzké cihly, které nemají nosnou funkci. Další možností je vložení bambusových kmenů, které tvoří výplň, a pohledově pak stavba vypadá jako „bambusový srub“. Často se také mezi nosné sloupky umístí pletivo a nahazuje se na něj hliněná omítka, která se pak natře finální barvou. Nosné bambusové kmeny je možné úplně zapustit do skladby stěny nebo je opatřit vhodnou lazurou a nechat je jako pohledový prvek stavby.

Strop a střecha

Stropní nosníky v podání bambusových kmenů se osazují v potřebných vzdálenostech na vrchní pásnice stěn. Spojení probíhá různými spojovacími prostředky. Na horní část bambusových nosníků se umístí desky na bázi dřeva, které tvoří záklop stropu a současně pochozí plochu pro stavbu navazujícího patra. Konstrukci krovu je možné řešit také celou z bambusových prvků. Na horní pásnici stěny se umístí bambusová pozednice a pomocí dalších tyčových prvků se osadí v požadovaných vzdálenostech bambusové krokve. Záklop střechy se dělá ze stejného materiálu jako záklop stropu. Střechy se zde staví většinou sedlové či pultové s malým spádem. Jako střešní krytina se dá použít opět bambus. Bambusový kmen se rozřízne po délce na polovinu a vzniknou dvě půlkruhové části. Ty se pak osadí na krokve a vzájemně se překládají. Pohledově vznikne vlnová krytina.

Venkovní pohledové prvky stavby

Po zhotovení hrubé stavby využití bambusu na stavbě zdaleka nekončí. Z venkovních částí lze bambus použít na konstrukci balkonu, kterou vhodně doplní bambusové zábradlí natřené ochranným nátěrem zvýrazňující kresbu bambusového „dřeva“. Dalším zpestřením stavby je použití bambusových okenních rámů a křídel. Rodinné domy mají poměrně velké přesahy střechy kvůli účinnému stínění před sluncem. Přesahující krokve jsou často řešeny jako pohledové. Využití bambusu z venkovní strany domu je také možné na tyčové prvky umístěné před okny, které tvoří další variantu stínění domu.

Využití bambusu v interiéru

Zařídit si interiér s pohledovými částmi pomocí bambusů není nijak složité. Rámy oken a křídel je možné doplnit o bambusový nábytek. Využití bambus najde také na přiznané stropní nosníky, vnitřní schodiště se zábradlím nebo různé dekorace. To vše se dá ještě sladit s masivní bambusovou podlahou, která bývá řešena formou bambusových lamel umístěných v podlahových dílcích. Dekorů je celá řada a je z čeho vybírat. Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Marek Kuchař

Vydáno dne:
17.06.2019

Photocredit: Carolina Zuluaga

1

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE