HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Neplatný energetický štítek mají statisíce domácností. Hrozí jim pokuta až 200 tisíc korun

Problém s neplatným energetickým štítkem se týká statisíců lidí a pravděpodobně budou jejich počty ještě růst. Mnoho majitelů přitom o tomto nedostatku nemá ani tušení. Nevyplatí se však brát na lehkou váhu. Neexistující nebo neplatný štítek vás totiž může přijít pěkně draze. A tak, jak ve většině případů, i zde platí, že neznalost neomlouvá.


Deset let už uběhlo. Statisíce budov bude mít neplatný PENB
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: 100 dřevostaveb (se souhlasem) a Veronika P. (se souhlasem)

Nepleťte si dojmy s pojmy

Ačkoliv se pojem energetický štítek mezi lidmi vžil. Nejedná se o správný termín. Přesnější je označení PENB, tedy průkaz energetické náročnosti budovy. Tento průkaz poskytuje informace, kolik energie potřebuje budova na svůj provoz, tedy kolik tzv. primární energie ročně spotřebujete na vytápění, větrání, chlazení, klimatizaci, přípravu teplé vody a osvětlení. Zároveň hodnotí dopad jednotlivých budov na životní prostředí.

Zhotovení průkazu ukládá zákon o hospodaření energií a vyhláška o energetické náročnosti budov. Kontrolu energetické náročnosti budovy provádí specialista, který má potřebnou certifikaci. Jedině ten vám může vystavit platný průkaz energetické náročnosti budovy. Jeho cena se může lišit, pohybuje se od 2 tisíc do 8 tisíc korun.

Povinnost se týká téměř všech

Průkaz energetické náročnosti budovy sice není povinný zcela pro každého, i tak se však tato povinnost týká velké části lidí. Určitě se jí nevyhnete u novostaveb, rozsáhlé rekonstrukce nebo prodeji či pronájmu nemovitosti. To má chránit kupujícího a nájemníka, jelikož bude mít díky PENB lepší představu o spotřebě. Průkaz je povinný už při nabízení nemovitosti v inzerci, ať už realitní kanceláří nebo samotným majitelem.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Postup výroby sítě proti komárům – podomácku a za pár korun

Průkazy propadají ve velkém

Velká část PENB vznikla mezi lety 2013–2016, kdy byla rozšířena povinnost tohoto průkazu. To však znamená, že se momentálně ocitáme v období, kdy po deseti letech velká část průkazů energetické náročnosti budovy propadla nebo v nejbližší době propadne. Řeč přitom není o desítkách nebo stovkách budov, ale o statisících. Většina majitelů těchto budov však nemá o expiraci průkazu nejmenší tušení. Za neexistující, tedy i propadlý PENB přitom hrozí nemalá pokuta. Doporučujeme tedy si platnost svého průkazu co nejdříve ověřit.

To, zda máte průkaz a zda je aktuální a platný, kontroluje Státní energetická inspekce, která je pod­ří­zena Ministerstvu průmyslu a obchodu. Ta mimo samotné existence ověřuje i kvalitu zpracování průkazu.

Pokuta za špatnou likvidaci stavebního odpadu může jít do milionů. I pro ty, kteří se ho zbavili poctivě

Neznalost neomlouvá

Státní energetická inspekce může v souvislosti s průkazem energetické náročnosti budovy udělovat pokuty. Tu může udělit jednak samotnému vlastníkovi nemovitosti, který PENB nemá, ale také zpracovateli, že PENB vypracoval špatně, případně rovněž realitní kanceláři, která v inzerci neuvedla u nemovitosti energetickou třídu.

Pokud si nenecháte vypracovat průkaz energetické náročnosti budovy nebo vám propadl, dopustili jste se správního deliktu, za který hrozí pokuta až 100 tisíc korun a u právnických osob 200 tisíc korun. Za nevyvěšení PENB ve veřejné budově pak hrozí rovněž až 100 tisíc korun.

SDÍLET ČLÁNEK

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
02.09.2024

Photocredit: 100 dřevostaveb (se souhlasem) a Veronika P. (se souhlasem)

4

Do zákazu některých kotlů na tuhá paliva zbývá jen necelého půl roku. Opozdilce čeká tučná pokuta
Do zákazu kotlů první a druhé emisní třídy zbývá už zase o něco méně času. Více než 150 tisíc domácností má stále staré zařízení, pokuta bude vysoká.

Nejezděte do Tater, pokud máte psa. Hrozí pokuta až 80 tis. Kč
Ačkoli jsou čtyřnozí miláčci od nepaměti nejlepším přítelem člověka a jejich základní domovinou je příroda, vedení TANAP se rozhodlo, že jejich vstup do místních hor zcela zakáže.

Běhá váš pes na cizí pozemek a v noci štěká? Hrozí vám soud a pokuta až 100 tisíc
Pro mnohé se jedná o člena rodiny, může však také narušit sousedské vztahy. V takovém případě někdy dochází i k volání policie, podání žaloby nebo udělení vysokých pokut.

Za pokácení stromů na vlastním pozemku hrozí pokuta 100 000 Kč
Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že na svém vlastním pozemku si můžou dělat v podstatě všechno, co se jim zlíbí, není tomu úplně tak.

Za nevyvezenou žumpu nebo septik se rozdávají pokuty až 100 tisíc. Důležité je pečlivě uchovat doklad
Mnoho majitelů septiku či jímky nechávalo jejich obsah volně vytékat. S novelou vodního zákona je tomu konec. Za plné nebo nefunkční jímky hrozí majitelům pokuta.

„Pokuta za poctivost“ štve stále více lidí. Nebezpečný odpad pak vyhazují do lesa
Každý někdy v životě navštívil sběrný dvůr. Příběh jako přes kopírák. Nakládání odpadu do auta, odvoz na sběrné místo, zjištění, že tam to neberou.

Za pěstování některých rostlin hrozí pokuta až 2 miliony korun. Přesvědčte se, zda je nemáte na zahradě
Majitelé pozemků, kteří nemají tušení, co jim na zahradách a loukách roste, by měli zbystřit. Za některé druhy plevele totiž hrozí pořádná pokuta.

Všem vlastníkům nemovitostí hrozí pokuta 400 tisíc za chybějící dokumentaci. Řešení je přitom překvapivě snadné
Za pár chybějících lejster hrozí téměř půl milionová pokuta. Řada majitelů však neví, jak chybějící dokumentaci získat. Poradíme vám, jak tuto situaci snadno a levně vyřešit.

Nová pokuta pro majitele fotovoltaik připomněla nebezpečí čerpání dotací
Neber dotace, neber dotace, nebo se z toho jednou... Tak nějak bychom mohli začít. Parafrází na hlášku ze známého českého filmu v podání Ladislava Smoljaka.

Za ublížení krtkovi hrozí pokuta desítky tisíc korun. Kristýna nám dala tipy, jak se ho šetrně zbavit
Krtka na zahradě nechce nikdo. Jak se ho ale zbavit a neplatit přitom tučné pokuty? Pokud byste totiž krtka úmyslně zabili nebo mu ublížili, dopustili byste se přestupku a mohla by vám být udělena pokuta až do výše několika desítek tisíc korun.