HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Provětrávaná fasáda – zásady správné montáže

Provětrávaná fasáda má mnoho výhod a těší se u stavebníků čím dál větší oblibě. Co je však u odvětrávané fasády nutné při montáži dodržet, aby fungovala jak má? V tomto článku se dozvíte základní zásady, které u provětrávané fasády nesmíte opomenout.


provětrávaná fasáda
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Florent Revest (Flickr CC 2.0)

Rošt pro odvětrávané fasády

Základem odvětrávané fasády je svislý rošt, který vytvoří onu kýženou odvětrávanou mezeru mezi stěnou domu a fasádním obkladem.

POZOR: Pokud vám někdo připevní obklad na rošt vodorovný, pod kterým není další svislý rošt a tvrdí, že se jedné o provětrávanou fasádu, tak nemá pravdu, protože vzduch nemá kudy proudit!

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Florent Revest (Flickr CC 2.0), Ascape Arkitektur AB, Dwell, J B

Tloušťka roštu pro odvětrávanou fasádu

U rodinného domu je dostačující provětrávaná 4 cm mezera mezi domem a fasádním obkladem (4 cm je minimum, pokud dáte 6 cm, bude řešení ještě lepší). Čím delší je však provětrávaný úsek, tím je třeba mezera větší. U bytových domů se tak můžete setkat i s odvětrávanou mezerou okolo 10 cm.

Bude vás zajímat: Pro inspiraci na různá řešení dřevěných fasád u rodinných domů navštivte naši fotogalerii

Rozteč roštu

U sloupkové dřevostavby se rošty dělají nejčastěji z latí 40x60 mm a kopírují rastr sloupků tedy 418 až 625 mm. Pro klasické dřevěné fasádní palubky je to naprosto dostačující. U jiných (zejména velkoplošných) fasádních dílců vždy respektujte doporučení výrobce.

Bude vás zajímat: Fasádní palubky: Modřín, smrk nebo tropické dřevo?

Difúzní fólie pro odvětrávané fasády

Mezi roštem a stěnou domu (nezáleží na tom, zda se jedná o dřevostavbu nebo stavbu zděnou) se umísťuje difúzní fólie, která pomáchá chránit samotnou stavbu proti vlhkosti a přitom umožňuje průnik vodních par směrem ze stavby do exteriéru.

Podle typu fasády rozlišujeme dva typy difúzních fólií:

Standardní difúzní fólie

Jsou to stejné difúzní, které se používají ve střešních konstrukcích. Jsou učené gramáží (čím vyšší tím lepší, ideálně okolo 125–175 g). Tyto fólie se používají u dřevěných palubkových provětrávaných fasád, která nemají přiznané mezery a v případě, že fasádní prvky tvoří konzistentní plochu bez mezer.

Čtěte také: Plastové palubky: Venkovní obklad, který není náročný na údržbu 

UV stabilní difúzní fólie

Tato fólie se používá pro odvětrávané fasády, jejichž fasádní prvky mají přiznané mezery. U klasických fólií by UV záření způsobilo degradaci samotné fólie a jejích funkce. Každá UV stabilní fólie má navíc údaj pro jak široké mezery ve fasádních palubkách nebo jiných obkladech jsou určená.

Odvětrávaná fasáda a spojovací prostředky

Díky tomu, že budou (hlavně v případě dřevěných fasád) spojovací prostředky použité v exteriéru a vystavené povětrnostním vlivům používají se vruty z nerez oceli. Ty mají obecně menší pevnost, jsou dražší, ale nereznou a nenechávají vám na fasádě skvrny nebo linky. Nejčastěji používanou třídou oceli pro nerez vruty je třída A2.

TIP: V případě připevňování fasádních palubek použijte vždy dva vruty do jednoho prkna v místě styku s nosným roštem.

Pro velkoplošné desky a jiné materiály určené pro provětrávané fasády v první řadě respektujte doporučení výrobce i z hlediska spojovacích materiálů.

Čtěte dále: Dřevěná fasáda je lepší natřená nebo zešedlá?

U větrané mezery si dejte pozor na hlodavce

Prostor provětrávané fasády není lákavý pouze pro proudící vzduch, ale také jako prostor pro nejrůznější hlodavce a kuny. Proto se nasávací hrana opatřuje speciální mřížkou proti hlodavcům, která se používá pro ochranu odvětrávané mezeru na střeše.

V případě, že máte provětrávanou mezeru fasády spojenou s provětrávanou mezerou na střeše a není tam prostor, kuby by mohli hlodavci vniknout, stačí vám ochrana spodní hrany. V případě, že máte mezery oddělené, je třeba zajistit i horní hranu provětrávané mezery a mezeru pro střechu ošetřit zvlášť.

Pokračujte dále na: Fasády domů: Fotogalerie pro vaši inspiraci

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
28.09.2015

Photocredit: Florent Revest (Flickr CC 2.0)

13

Jakou zvolit fasádu, aby nevyžadovala údržbu

Nechcete fasádu, která chce každých pár let přetřít nebo přebrousit?

Dřevěná fasáda je lepší natřená nebo zešedlá?

Chtěli byste svůj dům obléct do dřevěné fasády? Přinášíme základní informace.

Fasádní palubky: Modřín, smrk nebo tropické dřevo?

Jaké dřevo je na fasádní palubky nejlepší? Jaké máte možnosti?

Plastové palubky: Venkovní obklad, který není náročný na údržbu

Sháníte venkovní obklad, který nebude vyžadovat údržbu?

Fasády domů: Fotogalerie pro vaši inspiraci

Řešíte, jakou bude mít Váš dům fasádu? Nechte se inspirovat touto fotogalerií

Lešení: Jaké jsou druhy a možnosti (montáž)

Potřebujete lešení a nevíte jaký typ zvolit? Co je to haki lešení a jak se liší od hliníkového lešení? Podíváme se i na pojízdné lešení a dozvíte se ceny.

Fasádní barva: 5 osvědčených tipů jak ji snadno vybrat

Nabízíme vám přehlídku domů, u kterých se výběr fasádních barev povedl. Čím se tedy při volbě fasádní barvy nejlépe řídit?

Konstrukční ochrana dřeva v exteriéru a interiéru

Jak zajistit dlouhou životnost dřevěných prvků ve stavbě, aniž bychom je museli chemicky či jinak chránit? A jaký je rozdíl v ochraně dřeva v interiéru a exteriéru? To vše se dozvíte v tomto článku.

Chytrá dřevěná fasáda, která dokonale ochrání domek na venkově

Fasáda nemusí být jen vizitkou a ozdobou domu. Tato fasáda z Portugalska vytváří i ochranný plášť, který propojuje celé stavení. Prohlédněte si ji.

Rodinný dům obložený dřevěnými paletami vyšel na 27 milionů korun

Zahraniční architektura opět předčila naše očekávání. Rodinný dům z černých dřevěných palet o užitné ploše téměř 245 m2 stál v přepočtu více než 27 milionů korun.