HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Správce paneláku vyřešil úsporu desítek tisíc pro 22 bytů. Návratnost systému je méně než šest let

Kritici se mu smáli a komentovali pomalou návratnost. Správce paneláku v severních Čechách však zlé jazyky neposlouchal a pokračoval v inovacích, které dělají dům opravdu jedinečným. Jít proti proudu se panu Honzíkovi nakonec vyplácí. Na čističku šedé vody navázal dalším systémem: rekuperací teplé vody, která paneláku šetří desítky tisíc ročně. O pomalé návratnosti přitom nemůže být řeč. Počáteční investice se totiž vrátí již za pět a půl roku.


Panelák v severních Čechách ušetří ročně tisíce díky rekuperaci vody
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jan Honzík (se souhlasem)

Čistička šedé vody je jen začátek

Před rokem jsme vám přinesli rozhovor se správcem paneláku, který disponuje systémem, jenž nemá v Česku obdoby. Rozhovor si můžete přečíst zde: Správce paneláku v severních Čechách vyřešil úsporu pro 22 bytů. Pan Honzík v něm popisuje recyklační systém odpadních vod, který místní bytové družstvo používá pro recyklaci vody na splachování záchodů. To mu ale nestačí. Správce paneláku zavedl další inovace, které šetří náklady celému domu.

Pane Honzíku, jak se díváte na systém recyklace šedé vody s odstupem?

Po čtyřech letech používání můžu říct, že jsem se systémem pořád spokojený. Možná ještě více než na začátku. Zatímco v době realizace stála voda 85 Kč/m3, dnes už stojí 125 Kč/m3. Čistička přečistí denně 1–1,5 m3 šedé vody. 

Šedá voda je označení pro splaškovou a odpadní vodu, která neobsahuje moč a fekálie a která vzniká odtékáním vody z umyvadel, sprch, van, praček atd. Šedou vodu vzniklou v koupelnách je možné zpětně recyklovat na provozní vodu. Tu lze využívat ke splachování záchodů nebo k zalévání.

Naše roční spotřeba vody na celý dům je 240 m3 a náklady na výrobu jednoho kubíku vody jsou 18 Kč. Máme tak o 107 Kč nižší cenu, než jakou nám nabízí dodavatelé vody. Jednoduchý výpočet potvrzuje, že za rok ušetříme 25 680 korun (107 × 240 = 25 680 Kč/rok).

Takže se dá říct, že se pořizovací náklady začínají pomalu vracet?

Ano, ale je třeba si uvědomit, že pokud úsporu rozpočítáme mezi 22 bytů, vychází to cca 1 167 Kč na byt. Čistička šedých vod stála přibližně 500 tisíc včetně rozvodů a dalších nutných prací. Co se týká návratnosti investice, odhaduje se přibližně na dvacet let. Je však pravděpodobné, že pokud cena vody nadále poroste, bude tato doba kratší. Navíc je ta čistička šedé vody pouze takový odrazový můstek k dalším úsporám. A hlavně, všechno není jen o penězích. Důležité je, že už pět let nemusíme splachovat pitnou vodou a můžeme zužitkovat vodu šedou.

Správce paneláku v severních Čechách vyřešil úsporu pro 22 bytů

Zmínil jste, že byla čistička šedé vody pouze odrazovým můstkem k dalším úsporám. Jaké úspory máte na mysli?

Na podzim roku 2022 jsme zrealizovali napojení rekuperačního výměníku na rozvody potrubí vedoucí k čističce šedé vody.

To mě zajímá. Jak zmíněná rekuperace funguje a jaký má význam?

Laicky řečeno, z koupelen odtéká šedá voda o teplotě cca 35 °C a natéká do nádrže. V nádrži tato šedá voda díky rekuperační jednotce předá svou teplotu vodě z vodovodního řadu, která má běžně teplotu 6–8 °C. Voda z vodovodního řadu se tak předehřeje na teplotu okolo 20 °C. Význam spočívá v tom, že plynem potom neohříváme vodu z 6 °C, nýbrž z 20 °C.

Bylo zavádění tohoto systému složité?

Vzhledem k tomu, že jsme již předtím měli vybudováno potrubí pro šedou vodu, byla rekuperační jednotka pouze předsazena před čističku šedé vody. Nebyly nutné žádné další úpravy nebo instalace. Od toho se také odvíjela cena. Celá akce byla pouze v hodnotě ceny rekuperační jednotky. Ta stála 150 tisíc korun.

Rekuperace teplé odpadní vody je systém, který využívá teplo z šedé vody. Bez rekuperace by tato teplá voda odtékala do odpadu, ale díky ní se stává cenným zdrojem tepla. Toto teplo je využito k předehřátí studené vody, která je dále přiváděna k bojleru, pračce nebo myčce nádobí. Díky tomu spotřebiče ohřívají vodu na požadovanou teplotu mnohem rychleji. To výrazně snižuje spotřebu energie na ohřev teplé vody.

Co vám tato investice přinesla?

Porovnali jsme naše výdaje s ostatními samosprávami, které zmíněné zařízení nemají. Zjistili jsme, že náš panelák má mnohem menší spotřebu plynu, a to dokonce o 5 m3 denně. V ročním provozu se jedná o úsporu 1 825 mplynu. Pokud počítáme s cenou 14,6 Kč/m3, ušetříme 73 Kč denně. Za rok to bude 26 645 Kč. Počáteční investice se tak vrátí poměrně rychle, cca za pět a půl roku.

Máte v plánu ještě další úpravy nebo projekty?

Ještě plánujeme zajistit ohřev teplé vody pomocí solárních panelů. Napojíme zařízení za rekuperační jednotku a před stávající bojler. Funguje to tak, že voda z vodovodního řadu prochází rekuperační jednotkou, kde se předehřeje odpadním teplem z šedé vody. Odtud cca dvacetistupňová voda putuje k solárním nádržím, kde tuto vodu ohřeje solární systém na teplotu odpovídající slunečnímu svitu (20–95 °C). Z těchto nádrží voda poteče do bojleru, kde se dohřeje na potřebnou teplotu 60 °C.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
20.11.2023

Photocredit: Jan Honzík (se souhlasem)

16

Rekuperace vzduchu – co to je, jak funguje a co umí kromě větrání. Vyplatí se vám do ní investovat?

Přečtěte si základní informace o rekuperaci vzduchu, její ceně, možnostech využití a výhodách a nevýhodách jednotlivých typů... Číst více →Vyplatí se solární ohřev vody?

Jaké jsou plusy a mínusy solárního ohřevu vody a kdy se vyplatí jeho pořízení?.. Číst více →Jednoduchým zařízením jde ušetřit 30 % energií z odpadních vod

Rekuperace tepla z odpadní vody je levný způsob, kterým snížíte ve vaší domácnosti energie pro ohřev TUV (teplé užitkové vody). Jak vlastně funguje?.. Číst více →Rostoucí cena vody v roce 2023 děsí české domácnosti. Úspora se přitom sama nabízí

Zbytečné plýtvání vodou se může pěkně prodražit. Existuje přitom způsob, jak využívat dostupnou a levnou dešťovou vodu, která šetří peníze i přírodu... Číst více →Nový systém, který šetří náklady na vodu. Nesplachujte peníze zbytečně do záchodu

Pitná voda je pro nás lehce dostupná, zároveň je však nesmírně vzácná. Využívat ji na zalévání či splachování WC je zbytečným luxusem. Čím se dá nahradit?.. Číst více →Rekuperace šetří tisíce korun ročně. Češi jí přesto stále nevěří

Systém rekuperace se perfektně hodí do pasivních a nízkoenergetických domů. Obstarává proces větrání, aniž by se vyhazovaly tisíce oknem ven... Číst více →Mýty ohledně rekuperací prodělávají Čechům desetitisíce na energiích

Rekuperace je systém, který budí mnoho otázek a je opředen řadou mýtů. Je opravdu hlučná, drahá a nevhodná do bytových domů?.. Číst více →Správce paneláku vyřešil úsporu desítek tisíc pro 22 bytů. Návratnost systému je méně než šest let

Správce paneláku v severních Čechách se nebojí jít proti proudu. Na čističku šedé vody navázal rekuperací tepla, která paneláku ušetří téměř 27 tisíc ročně... Číst více →Srovnání účtů tří paneláků: Dům s efektivními systémy uspoří více než 50 % na energiích

Srovnání tří panelových domů: všechny jsou stejné, ale každý z nich využívá jiné systémy. Který zaplatí za ohřev vody nejméně?.. Číst více →