HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zařízení pro úsporu až 40 % energie většina domácností vůbec nezná

V posledních desetiletích došlo ke zdokonalení izolace domů i bytů. Lepší izolace sice šetří vaši peněženku, vaše zdraví však už méně. Vydýchaný vzduch s vysokou koncentrací oxidu uhličitého a vlhkostí nejspíš nebude pro náš organismus to pravé ořechové. S trochou nadsázky se tak dá říci, že Češi zběsilým zateplováním ohrožují své zdraví.


rekuperace šetří peníze i zdraví
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jana K. (se souhlasem)

Zateplení ke škodě aneb problémy, o kterých se moc nemluví 

Fenomén dnešní doby je dosáhnout co nejnižších tepelných ztrát objektů. To ale nemusí být nutně jen dobře. Snížením propustnosti obálky budov dochází i k negativním jevům jako třeba omezení přirozené výměny vzduchu. To má za následek hromadění CO2, které má přímý dopad na to, jak se v místnosti cítíme, a může mít vliv i na naše zdraví. Dále se u izolovaného domu projevuje i další negativní důsledek – hromadění vlhkosti s častým výskytem vzniku plísní.

Řešení tohoto problému se nachází v přirozené výměně vnitřního vzduchu, které můžeme docílit větráním. To je však doprovázeno značnou ztrátou tepla (až 40 % při pravidelném větrání). Výměny vzduchu lze ale docílit i jiným způsobem: rekuperace čili řízené větrání vzduchu se zpětným získáváním tepla. Princip je vcelku jednoduchý. Rekuperace vyměňuje vnitřní znečištěný vzduch za čerstvý venkovní. Ten je pomocí filtrů očištěn od pylu, prachu, smogu a jiných nečistot. Nicméně postoj společnosti vůči rekuperacím je více než protichůdný.

Rekuperace vzduchu – co to je, jak funguje a co umí kromě větrání. Vyplatí se vám do ní investovat?

Odmítavý postoj neřeší zvýšenou koncentraci CO2 ani plýtvání energiemi 

Někteří majitelé se domnívají, že je rekuperace zbytečné vyhazování peněz oknem. Vždyť se přece celé generace spokojily s obyčejným větráním a bez rekuperace se obešly. Jenže domy a byty dřívějších generací nebyly tak dobře izolované a utěsněné jako dnes. Jedním z největších témat dnešní doby i budoucnosti je a bude kvalita vzduchu a koncentrace CO2.

Názor, že stačí jednoduše vyvětrat, je ale v tomto případě mylný. U moderních nízkoenergetických a dobře izolovaných budov se v počtu 2–3 lidí ve středně velké místnosti zvýší koncentrace CO2 nad hranici povoleného limitu 1 500 ppm (0,15 % CO2) během několika minut. Pokud byste chtěli tento problém řešit pravidelným větráním, musel by se vzduch měnit každých 30 minut. V zimních měsících by se tak z ekonomického pohledu jednalo o dost nákladné řešení. Lepší než teorie je v tomto případě praxe. Vyzkoušet si změřit hladinu CO2 můžete i u sebe doma. Měřiče koncentrace CO2 lze dnes běžně pořídit a vy si tak můžete hlídat koncentraci tohoto plynu ve vzduchu.

Aktuální ceny měřičů CO2 si můžete prohlédnout zde.

Centrální vs. decentrální rekuperace

Nejčastějším typem rekuperace je centrální, která je rozvedená po celém domě či bytě. Celý proces rekuperace je realizován v jednom centrálním zařízení. Toto zařízení obsahuje výměník, který umožňuje přenos tepla z odpadního vzduchu na čerstvý. Vzduch je tedy nasáván do tohoto centrálního systému, kde probíhá rekuperace tepla, a poté je teplý vzduch distribuován do různých prostor pomocí vzduchotechnického systému.

Druhým typem je decentrální rekuperace. Ta představuje samostatné rekuperační jednotky, které jsou umístěné přímo do zdi skrz stěnu a slouží k větrání jednotlivých místností. Větrání tak probíhá v každé místnosti zvlášť. Decentrální rekuperace slouží pouze k výměně vzduchu bez funkce zpětného ohřevu. K úspoře ale přesto dochází, neboť nemusíte větrat okny a nedochází tak k tepelným ztrátám.

Jak funguje centrální rekuperace, si můžete prohlédnout v galerii.

V jakých případech je ideální větrat decentrálně?

Existují konkrétní případy, kdy je namísto centrálního systému řízeného větrání vhodnější decentrální jednotka. Těmi jsou například rekonstrukce s prostorovým omezením, případy, kdy v bytě či v domě nelze dělat větší stavební úpravy, nebo požadavky na řízené větrání pouze do jedné místnosti. Decentrální rekuperace se hodí obzvláště tam, kde máte okna směrem k frekventované silnici, případně pokud jste silní alergici a větrání okny by znamenalo vpouštění nečistot, smogu a alergenů. Rekuperační jednotky mají stejně jako u centrální rekuperace účinné filtry, které všechny tyto škodliviny zadrží venku, a dovnitř vám tak proudí pouze čistý čerstvý vzduch.

Mezi další výhody decentrální rekuperace patří:

  • Flexibilita: Decentrální systém umožňuje větší flexibilitu. Každá jednotka funguje nezávisle na ostatních a díky tomu může mít své speciální nastavení.
  • Kontrola: Decentrální systémy umožňují individuální řízení a kontrolu nad každou jednotkou. To umožňuje lepší optimalizaci teploty, vlhkosti a vzdušného toku v jednotlivých místnostech, což vede k vyššímu komfortu pro uživatele.
  • Nižší riziko selhání celého systému: Pokud selže jedna jednotka v decentralizovaném systému, neovlivní to ostatní jednotky. Tím se minimalizuje riziko selhání celého systému.
  • Energetická účinnost: Decentrální systémy mohou být energeticky účinnější, protože teplý nebo chladný vzduch se dodává přímo do místnosti, což snižuje ztráty při distribuci.

V čem spočívá klíčová úspora rekuperace vzduchu?

Výhodou rekuperace je, že kromě vzduchu sbírá i teplo, které se hromadí uvnitř domu. Pomocí tohoto tepla je ve výměníku ohříván čerstvý vzduch, jenž přichází zvenku. Díky rekuperaci tak můžete získat zpět až 95 % tepla, které byste jinak ztratili klasickým větráním okny. Je výhodné umístit jednotku tam, kde se teplo vytváří nejlépe, což je kuchyň. Zpětné využití tepla tak umožňuje ušetřit až polovinu nákladů na vytápění.

Bude vás rekuperace obtěžovat hlukem?

Moderní rekuperační systémy jsou navrženy tak, aby minimalizovaly hluk a poskytovaly co nejlepší komfort pro uživatele. Výběr rekuperačního systému je dobré konzultovat s odborníky a výrobci, jelikož se jednotlivé modely mohou v míře hluku lišit. Odvíjí se od umístění jednotky, typu a výkonu větráků či konstrukce budovy. Obecně platí, že u decentrální rekuperace je míra hluku vyšší, nicméně na trhu už se objevují výrobci, jejichž decentrální jednotky jsou tak tiché, že jsou v základních dvou výkonových stupních v místnosti prakticky neslyšné.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu. (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

Vydáno dne:
30.08.2023

Photocredit: Jana K. (se souhlasem)

10

Okna s rekuperací: Jaké má inteligentní větrání v oknech výhody?

Okna s rekuperací mohou vyřešit řadu problémů nejen u nově zateplených budov. Jak okna s integrovanou výměnou vzduchu fungují, zjistíte zde... Číst více →Bungalov pro velkou rodinu – zvenku tradiční, uvnitř inteligentní

Navštívili jsme nově postavený prostorný bungalov 5+kk pro početnou rodinu ve středních Čechách. Jeho vzhled je tradiční, uvnitř však překvapí moderními technologiemi. Přečtěte si rozhovor s majiteli – Lucií a Markem... Číst více →Úplně jiná dřevostavba: Větrání s rekuperací, přitápěním a chlazením

Přečtěte si o účinné rekuperaci, která v létě chladí díky záření noční oblohy a v zimě přitápí díky sluncem rozehřáté střeše a fasádě... Číst více →Pasivní domy – nenechte se zmást mýty a pověrami. Bydlete kvalitně a smysluplně

Rozhodli jste se stavět nový dům? Komu věřit? Jaký typ bydlení pro mě bude nejvhodnější? Mají smysl pasivní domy, o nichž se všude píše?.. Číst více →Rekuperace vzduchu – co to je, jak funguje a co umí kromě větrání. Vyplatí se vám do ní investovat?

Přečtěte si základní informace o rekuperaci vzduchu, její ceně, možnostech využití a výhodách a nevýhodách jednotlivých typů... Číst více →Jednoduchým zařízením jde ušetřit 30 % energií z odpadních vod

Rekuperace tepla z odpadní vody je levný způsob, kterým snížíte ve vaší domácnosti energie pro ohřev TUV (teplé užitkové vody). Jak vlastně funguje?.. Číst více →Správce paneláku v severních Čechách vyřešil úsporu pro 22 bytů

Panelák v severních Čechách disponuje systémem, který šetří energie všem 22 bytů. Jak tento systém funguje, nám ukázal jeho správce... Číst více →Dřevostavba svépomocí – odborník radí, jak na dostupné bydlení s min. náklady na provoz

Přečtěte si rozhovor s odborníkem, jenž se pohybuje ve stavebnictví přes 23 let. Sdělil nám nejdostupnější cesty pro ty z vás, kteří se chystají bydlet... Číst více →Jim Carrey nechal veřejnost nakouknout do své okázalé dřevostavby s vodopádem

Dům Jima Carreyho je galerií, kinem i fitkem. Herec si na luxusním ranči nechal zavést systém, který si můžete pořídit i do svého bydlení... Číst více →Problém digestoře a rekuperace. Rizika si mnozí neuvědomují a řešení zná málokdo

Kombinace digestoře a rekuperace působí majitelům obtíže. Tyto technologie pak mohou přestat fungovat nebo dokonce začít škodit... Číst více →