Schodiště ve srubu nemusí být jen z půlkuláčů. Umělec si nechal vyrobit originální schody z plastu
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Schodiště ve srubu nemusí být jen z půlkuláčů. Umělec si nechal vyrobit originální schody z plastu

Říká se, že schodiště v domě je dominantním prvkem, a jako takové je hned na očích. U srubu to platí dvojnásob. Co myslíte, vyplatí se experimentovat a vytvářet netradiční schodiště, nebo je lepší držet se půlkuláčové klasiky? A na co je u srubového schodiště potřeba dát si pozor?


srubové schodiště
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Sruby Pacák (se souhlasem)

Tradiční i netradiční srubové schodiště

Typicky se ve srubu dělá schodiště z půlkuláčů, které ladí s kulatinou na stěnách. Můžete si je nechat ozdobit řezbami s různými ornamenty, které schodiště promění doslova v umělecké dílo. Můžete ale také popustit uzdu fantazii a udělat schody třeba z plastu. Zajímavé realizace schodišť ve srubových domech a chatách si můžete prohlédnout v naší galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Sruby Pacák (se souhlasem), Stacy Wood, Zhanna Nemeshaeva

Kolik stojí srubové schodiště

Na klasické srubové schodiště si připravte částku v řádech vyšších desetitisíců. Hodně lidí se při pohledu na cenu mírně vyděsí a zdá se jim vysoká. Vyrobit ale poctivé srubové schodiště z půlkuláčů je kumšt, který stojí mnoho úsilí a času. S každou kulatinou se musí pracovat zvlášť a výsledné schodiště je také vždy jedinečným dílem. I proto je dobré svěřit se do rukou profesionála – šikovného tesaře a vynaložených peněz určitě nebudete litovat.

  Mohlo by vás také zajímat:

Klasické schodiště nebo schody z plastu

Pokud ale z jakéhokoliv důvodu schody z kulatiny nechcete, můžete samozřejmě zvolit do srubu klasické schodiště, ať už celodřevěné, nebo s dřevěným obložením. Takové schodiště může odlehčit celý interiér a vdechnout mu trochu vzdušného dojmu. A když jste kreativní člověk s uměleckou duší, můžete si nechat vyrobit originální plastové schodiště, které rozhodně nikdo nepřehlédne. Jak takové schody vypadají, se podívejte ve fotogalerii.

Jak zohlednit sedání srubové stavby při konstrukci schodiště?

Jak jistě víte, každý nový srub si prvních pár let „sedá“, a na to je potřeba myslet i při plánování schodiště. Nejčastěji se u konstrukce schodiště používají aretační šrouby, stejně jako u celé stavby, případně i tzv. jalový stupeň, který se umístí jako první schod dole, a jak si stavba postupně sedá, je možné jej odebrat. V obou těchto případech je potřeba, aby se schodiště napevno ukotvilo pouze nahoře a zbytek, tedy boky a spodní část, zůstaly volné pro možnost sedání. Zkušený tesař vám jistě navrhne nejlepší řešení pro váš srub.

Jak je to se sedání dřevostavby ze surového masivu? Přečtěte si více v našem článku: Srub nebo roubenka? Která stavba se k nám lépe hodí?


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Barbora Matušková
Redaktorka Dřevostavitele

Vydáno dne:
07.04.2022

Photocredit: Sruby Pacák (se souhlasem)

1

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE