HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Srub nebo roubenka? Která stavba se k nám lépe hodí?

Sruby a roubenky patří v České republice mezi nejlíbivější dřevostavby. Přestože Česko nepatří mezi tradiční země srubů a roubenek, najde se i u nás pár staveb, které přežily staletí. V posledních desetiletích získávají dřevostavby na popularitě a ačkoliv stále převažují dřevostavby z panelů, i počet srubů a roubenek roste. Pokud i vy patříte k jejich fanouškům a možná sníte o tom, že si je jednou postavíte, přečtěte si nejen náš článek věnovaný těmto typům dřevostaveb. Možná v něm naleznete inspiraci k postavení svého vysněného srubu.


srub
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: James Mann

Lidé se často ptají, jaký je vlastně rozdíl mezi srubem a roubenkou. Liší se hned v několika kritériích. Už na první pohled je rozdíl ve tvaru klád, ze kterých jsou postaveny. Zatímco sruby jsou postaveny z kulatiny o průměru 30–40 cm, která se často pouze odkorní a má přesahy v rozích, roubenky jsou složeny z hranolů o obvyklé šířce 20–25 cm a výšce podle typu použitého hranolu 24–28 cm. Rohy jsou spojovány různými typy tesařských spojů. Prohlédněte si ukázky krásných masivních dřevostaveb v galerii fotek.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: James Mann, Archiv redakce, Archiv redakce (100 dřevostaveb), Chata Srub Kraličák

Způsob výroby srubů a roubenek je odlišný

Sruby

V prvé řadě velice záleží na tom, jestli se dřevo opracovává ručně nebo strojově. Obecně lze ale říci, že postavit srub je technologicky a časově náročnější. Srub je totiž taková stavebnice, kterou je nutné nejdříve kompletně postavit ve výrobním areálu, následně rozebrat a opětovně složit na pozemku zákazníka. Jelikož je většinou ze surového a pouze odkorněného dřeva, musí majitel srubu počítat jak s jeho sesedáním (až 15 cm na podlaží), tak s postupným vysycháním dřeva, které s sebou nese občasné praskání a pohyby stavby. Vyberete si svého srubového favorita v naší fotogalerii.

Bude vás zajímat: Sruby a jejich budoucnost

Roubenky

Naopak moderní roubenky jsou dnes nejčastěji stavěny ze strojově opracovaných trámů, které jsou spojeny v rozích rybinovým spojem. Jedná se také o stavebnici často vyřezanou na CNC strojích, ale většinou se na rozdíl od srubů dopředu neskládá. Vyrobí se v závodě a složí přímo na základové desce u zákazníka. I když jsou tyto moderní roubenky vyrobené ze sušeného dřeva, s určitým sesednutím v rámci jednotek centimetrů je však třeba počítat také. Každopádně je v obou případech důležité, aby majitel o dřevo správně pečoval.

Bude vás zajímat: Moderní roubené domy z lepených hranolů

Sruby nejsou všude vítány, řešením je sroubenka

Sruby nejsou pro naše území typické, i proto je u nás mnozí Češi odsuzují. Mají svůj domov více na severu, v zemích s drsnější zimou a rozsáhlejšími jehličnatými lesy. Jejich původ je datován až do doby bronzové a za jejich první stavitele jsou považováni Norové a Finové. Ti znalost stavby srubů přinesli na území dnešní Kanady a Spojených států. K nám sruby přicházejí až v posledních desetiletích. Ne všude je ale stavba srubu vítána. Někde stavební úřad stavbu nepovolí, na rozdíl od roubenky nepatří mezi naše tradiční stavby a hůře zapadne do stávající výstavby. Někteří majitelé to řeší stavbou sroubenky, kombinací srubu a roubenky, která vypadá zvenku jako roubenka, ale uvnitř je to srub.

Roubenky patří mezi tradiční české stavby

Na rozdíl od srubů jsou roubenky u nás po staletí. Nejstarší dochované vesnické roubené domy v České republice pocházejí z konce 15. století. Na jejich stavbu se používalo především dřevo jehličnatých stromů. Nejčastěji to byla jedle, v některých oblastech borovice. Smrk byl až na třetím místě, dříve se totiž vyskytoval až ve výše položených lokalitách. V oblastech, kde bylo jehličnanů málo, lidé stavěli i z listnáčů, především z tvrdého dubu. Důvodem, proč lidé na vesnicích stavěli hojně ze dřeva, bylo především teplo, které dřevěné stavby poskytovaly. Aby do chalup netáhlo, spáry se vyplňovaly hliněnou mazaninou. Jednalo se o jílovitou hlínu smíchanu s odřezky slámy. Větší spáry se třeba vyplňovaly mechem, koudelí nebo slámou.

Dnes na českém trhu existuje poměrně bohatá nabídka jak originálních srubů z Finska či Kanady, tak tradičních českých roubenek. Stačí se jen rozhodnout, který druh stavby vám bude více vyhovovat a lépe zapadne do okolí dané lokality. 

p.s. Zajímají vás novinky z oblasti stavby, rekonstrukce a bydlení? Přijďte se inspirovat na Stavební veletrh ONLINE, který probíhá právě dnes. Vstupenku si můžete zatím registrovat zdarma, jejich počet je však omezen.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
19.10.2018

10 -5

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE