Srub nebo roubenka? Která stavba se k nám lépe hodí?
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Srub nebo roubenka? Která stavba se k nám lépe hodí?

Sruby a roubenky patří v České republice mezi nejlíbivější dřevostavby. Přestože Česko nepatří mezi tradiční země srubů a roubenek, najde se i u nás pár staveb, které přežily staletí. V posledních desetiletích získávají dřevostavby na popularitě a ačkoliv stále převažují dřevostavby z panelů, i počet srubů a roubenek roste. Pokud i vy patříte k jejich fanouškům a možná sníte o tom, že si je jednou postavíte, přečtěte si nejen náš článek věnovaný těmto typům dřevostaveb. Možná v něm naleznete inspiraci k postavení svého vysněného srubu.


srub
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: James Mann

Lidé se často ptají, jaký je vlastně rozdíl mezi srubem a roubenkou. Liší se hned v několika kritériích. Už na první pohled je rozdíl ve tvaru klád, ze kterých jsou postaveny. Zatímco sruby jsou postaveny z kulatiny o průměru 30–40 cm, která se často pouze odkorní a má přesahy v rozích, roubenky jsou složeny z hranolů o obvyklé šířce 20–25 cm a výšce podle typu použitého hranolu 24–28 cm. Rohy jsou spojovány různými typy tesařských spojů. Prohlédněte si ukázky krásných masivních dřevostaveb v galerii fotek.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: James Mann, Shutterstock, 100 dřevostaveb, Suburban Men

Způsob výroby srubů a roubenek je odlišný

Sruby

V prvé řadě velice záleží na tom, jestli se dřevo opracovává ručně nebo strojově. Obecně lze ale říci, že postavit srub je technologicky a časově náročnější. Srub je totiž taková stavebnice, kterou je nutné nejdříve kompletně postavit ve výrobním areálu, následně rozebrat a opětovně složit na pozemku zákazníka. Jelikož je většinou ze surového a pouze odkorněného dřeva, musí majitel srubu počítat jak s jeho sesedáním (až 15 cm na podlaží), tak s postupným vysycháním dřeva, které s sebou nese občasné praskání a pohyby stavby. Vyberete si svého srubového favorita v naší fotogalerii.

Bude vás zajímat: Sruby a jejich budoucnost

Roubenky

Naopak moderní roubenky jsou dnes nejčastěji stavěny ze strojově opracovaných trámů, které jsou spojeny v rozích rybinovým spojem. Jedná se také o stavebnici často vyřezanou na CNC strojích, ale většinou se na rozdíl od srubů dopředu neskládá. Vyrobí se v závodě a složí přímo na základové desce u zákazníka. I když jsou tyto moderní roubenky vyrobené ze sušeného dřeva, s určitým sesednutím v rámci jednotek centimetrů je však třeba počítat také. Každopádně je v obou případech důležité, aby majitel o dřevo správně pečoval.

Bude vás zajímat: Moderní roubené domy z lepených hranolů

Sruby nejsou všude vítány, řešením je sroubenka

Sruby nejsou pro naše území typické, i proto je u nás mnozí Češi odsuzují. Mají svůj domov více na severu, v zemích s drsnější zimou a rozsáhlejšími jehličnatými lesy. Jejich původ je datován až do doby bronzové a za jejich první stavitele jsou považováni Norové a Finové. Ti znalost stavby srubů přinesli na území dnešní Kanady a Spojených států. K nám sruby přicházejí až v posledních desetiletích. Ne všude je ale stavba srubu vítána. Někde stavební úřad stavbu nepovolí, na rozdíl od roubenky nepatří mezi naše tradiční stavby a hůře zapadne do stávající výstavby. Někteří majitelé to řeší stavbou sroubenky, kombinací srubu a roubenky, která vypadá zvenku jako roubenka, ale uvnitř je to srub.

Roubenky patří mezi tradiční české stavby

Na rozdíl od srubů jsou roubenky u nás po staletí. Nejstarší dochované vesnické roubené domy v České republice pocházejí z konce 15. století. Na jejich stavbu se používalo především dřevo jehličnatých stromů. Nejčastěji to byla jedle, v některých oblastech borovice. Smrk byl až na třetím místě, dříve se totiž vyskytoval až ve výše položených lokalitách. V oblastech, kde bylo jehličnanů málo, lidé stavěli i z listnáčů, především z tvrdého dubu. Důvodem, proč lidé na vesnicích stavěli hojně ze dřeva, bylo především teplo, které dřevěné stavby poskytovaly. Aby do chalup netáhlo, spáry se vyplňovaly hliněnou mazaninou. Jednalo se o jílovitou hlínu smíchanu s odřezky slámy. Větší spáry se třeba vyplňovaly mechem, koudelí nebo slámou.

Dnes na českém trhu existuje poměrně bohatá nabídka jak originálních srubů z Finska či Kanady, tak tradičních českých roubenek. Stačí se jen rozhodnout, který druh stavby vám bude více vyhovovat a lépe zapadne do okolí dané lokality. 

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
19.10.2018

Photocredit: James Mann

11

Mohlo by Vás zajímat: