HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Srub nebo roubenka? Která stavba se k nám lépe hodí?

Sruby a roubenky patří v České republice mezi nejlíbivější dřevostavby. Přestože Česko nepatří mezi tradiční země srubů a roubenek, najde se i u nás pár staveb, které přežily staletí. V posledních desetiletích získávají dřevostavby na popularitě a ačkoliv stále převažují dřevostavby z panelů, i počet srubů a roubenek roste. Pokud i vy patříte k jejich fanouškům a možná sníte o tom, že si je jednou postavíte, přečtěte si nejen náš článek věnovaný těmto typům dřevostaveb. Možná v něm naleznete inspiraci k postavení svého vysněného srubu.


srub
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: James Mann

Lidé se často ptají, jaký je vlastně rozdíl mezi srubem a roubenkou. Liší se hned v několika kritériích. Už na první pohled je rozdíl ve tvaru klád, ze kterých jsou postaveny. Zatímco sruby jsou postaveny z kulatiny o průměru 30–40 cm, která se často pouze odkorní a má přesahy v rozích, roubenky jsou složeny z hranolů o obvyklé šířce 20–25 cm a výšce podle typu použitého hranolu 24–28 cm. Rohy jsou spojovány různými typy tesařských spojů. Prohlédněte si ukázky krásných masivních dřevostaveb v galerii fotek.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: James Mann, 100 dřevostaveb, Suburban Men, Chata Srub Kraličák

Způsob výroby srubů a roubenek je odlišný

Sruby

V prvé řadě velice záleží na tom, jestli se dřevo opracovává ručně nebo strojově. Obecně lze ale říci, že postavit srub je technologicky a časově náročnější. Srub je totiž taková stavebnice, kterou je nutné nejdříve kompletně postavit ve výrobním areálu, následně rozebrat a opětovně složit na pozemku zákazníka. Jelikož je většinou ze surového a pouze odkorněného dřeva, musí majitel srubu počítat jak s jeho sesedáním (až 15 cm na podlaží), tak s postupným vysycháním dřeva, které s sebou nese občasné praskání a pohyby stavby. Vyberete si svého srubového favorita v naší fotogalerii.

Po padesátce si postavili vysněný srub na jižní Moravě – navštívili jsme s redakcí

Roubenky

Naopak moderní roubenky jsou dnes nejčastěji stavěny ze strojově opracovaných trámů, které jsou spojeny v rozích rybinovým spojem. Jedná se také o stavebnici často vyřezanou na CNC strojích, ale většinou se na rozdíl od srubů dopředu neskládá. Vyrobí se v závodě a složí přímo na základové desce u zákazníka. I když jsou tyto moderní roubenky vyrobené ze sušeného dřeva, s určitým sesednutím v rámci jednotek centimetrů je však třeba počítat také. Každopádně je v obou případech důležité, aby majitel o dřevo správně pečoval.

Moderní roubené domy z lepených hranolů

Sruby nejsou všude vítány, řešením je sroubenka

Sruby nejsou pro naše území typické, i proto je u nás mnozí Češi odsuzují. Mají svůj domov více na severu, v zemích s drsnější zimou a rozsáhlejšími jehličnatými lesy. Jejich původ je datován až do doby bronzové a za jejich první stavitele jsou považováni Norové a Finové. Ti znalost stavby srubů přinesli na území dnešní Kanady a Spojených států. K nám sruby přicházejí až v posledních desetiletích. Ne všude je ale stavba srubu vítána. Někde stavební úřad stavbu nepovolí, na rozdíl od roubenky nepatří mezi naše tradiční stavby a hůře zapadne do stávající výstavby. Někteří majitelé to řeší stavbou sroubenky, kombinací srubu a roubenky, která vypadá zvenku jako roubenka, ale uvnitř je to srub.

Roubenky patří mezi tradiční české stavby

Na rozdíl od srubů jsou roubenky u nás po staletí. Nejstarší dochované vesnické roubené domy v České republice pocházejí z konce 15. století. Na jejich stavbu se používalo především dřevo jehličnatých stromů. Nejčastěji to byla jedle, v některých oblastech borovice. Smrk byl až na třetím místě, dříve se totiž vyskytoval až ve výše položených lokalitách. V oblastech, kde bylo jehličnanů málo, lidé stavěli i z listnáčů, především z tvrdého dubu. Důvodem, proč lidé na vesnicích stavěli hojně ze dřeva, bylo především teplo, které dřevěné stavby poskytovaly. Aby do chalup netáhlo, spáry se vyplňovaly hliněnou mazaninou. Jednalo se o jílovitou hlínu smíchanu s odřezky slámy. Větší spáry se třeba vyplňovaly mechem, koudelí nebo slámou.

Sruby a jejich budoucnost

Dnes na českém trhu existuje poměrně bohatá nabídka jak originálních srubů z Finska či Kanady, tak tradičních českých roubenek. Stačí se jen rozhodnout, který druh stavby vám bude více vyhovovat a lépe zapadne do okolí dané lokality. 

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
19.10.2018

Photocredit: James Mann

13

Sruby a jejich budoucnost

Mají v dnešní době sruby krušné časy? Nebo jsou natolik fascinující, že si jejich fandové vždycky najdou cestu, jak svůj vysněný srub postavit?

Masivní dřevostavby ožívají

Masivní dřevěné stavby již nejsou pouze sruby a roubenky, ale

Jaký je rozdíl mezi montovaným domem a dřevostavbou?

Chcete si postavit montovaný dům nebo dřevostavbu. Jaký je mezi nimi rozdíl

Srubové domy: Fakta a inspirace

Nadchly vás srubové domy? Jaký je rozdíl mezi kanadským srubem a norskou technologií? Prohlédněte si fotogalerii srubů plnou inspirace.

Vymazlený kanadský srub, který musíte vidět

Stylový horský srub, který je vymazlený do posledního detailu. Tato fotogalerie vás vtáhne do pravé romantiky kanadského srubu.

Moderní roubené domy z lepených hranolů

Jaké jsou výhody moderních roubených domů, z čeho a jak se vyrábí, jak se staví a jak dlouho vydrží? To vše se dozvíte v tomto článku.

Video: Stavba srubu norskou technologií krok po kroku

Půlhodinový dokument o stavbě srubu vlastníma rukama od kácení stromů, přes otesávání trámů až po až po zabydlení interiéru a zatopení v krbu. Video, které musíte vidět.

Finské sruby – proč patří k těm nejdokonalejším na světě?

Jak to Finové dělají, že dokážou postavit ty nejkvalitnější sruby na světě? Odpověď naleznete v našem článku o historii finských srubů.

Unikátní srub z obrovských ručně opracovaných klád

Líbí se vám tradiční sruby z obrovských ručně opracovaných cedrových klád? Jeden stojí ve Skotsku a vy si ho můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Srub, který nadchne i milovníky pohodlí a luxusu

Srub nemusí být jen skromné obydlí pro zálesáky. Existují i velmi luxusní sruby, jako třeba ten novozélandský, který můžete navštívit díky našemu článku.