HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nápadný dům pro patnáctičlennou rodinu je ošetřen louhem a dehtem

Oddělená od terénu a vyvýšená nad okolní prostředí. Stavba, která minimálně svým ostře řezaným profilem vzbuzuje pozornost. A k tomu přitažlivý a do lesního prostředí příhodný materiál: dřevo. Jen ta zlověstně tmavá barva. Vypadá to, jako by uvnitř žili trollové. Přesto je tato typicky severská stavba příjemným vícegeneračním víkendovým domovem a uvnitř rozhodně nevypadá jako jeskyně.


Mork-Ulnes Architects
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Bruce Damonte

I když je stavba svým zpracováním a vnější estetikou skutečně blízká severu Evropy, nachází se na dohled kalifornského jezera Tahoe, dvě hodiny od proslulého lyžařského střediska Sugar Bowl. Design stavby, nápadně upomínající na norskou nebo švédskou praxi, není náhodný. Autoři návrhu, architekti ze studia Mork-Ulnes, jsou totiž svým skandinávským stylem vyhlášení. A právě proto je jejich klienti, postarší sedmdesátiletý pár, oslovil. Přáli si totiž takový dům, kde by se mohla aspoň na prázdniny sejít celá jejich rodina. Prohlédněte si úžasné stavební dílo v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Bruce Damonte, Bruce Demonte

Tady bydlí trollové

Důchodci by přitom obývali dům pojmenovaný Troll Hus (Trollí chýše) celoročně, zatímco tři jejich odrostlé děti s partnery a sedmi vnoučaty by zajížděli jen o prázdninách. Projekt se tedy musel vyrovnat jak s neobvyklým skokem v ubytovací kapacitě, tak i skutečností, že po většinu roku bude většina jeho pokojů fungovat v nízko-profilovém režimu. A vzhledem k okolním přírodním podmínkám se tak bude muset dům vyrovnávat s dost extrémní zátěží a sezónní izolací od okolí.

Nachází se totiž v nadmořské výšce 2000 metrů (je už součástí pohoří Sierra Nevada), a to navíc na návětrné straně. Takže sněžná návěj podél do svahu exponované strany tu může v zimní sezóně činit neuvěřitelných 20 metrů. To prakticky vysvětluje vše: masivní kompaktní tvar, nezvyklé vyvýšení základů stavby i nápadnou orientaci oken a krytých balkonů jen na jednu stranu, díky které vypadá řez domem jako podivný zubatý hřeben. Je totiž natočen tam, kde nebude stát sníh až do léta.

Hraničářský duch i severská skromnost

Koncept stavby reaguje na přání majitelů po modernistickém, ale vědomě odlehlém útočišti zasazeném do přírodního prostředí a navázaném funkčně na okolní krajinu. Zdůrazňuje intimitu vlastního bydlení, preferuje výhledy do dálek, těží z blízkosti lesní mýtiny, která nahrazuje zahradu. Minimalizace tepelných ztrát patřila k zásadním řešeným otázkám. „Název Trollí chýše se zalíbil, protože podle legend trollové sídlí v nedostupných horách,“ říká architekt Casper Mork-Ulnes.

Prostá jednoduchost a účelnost severského srubu se tu kombinuje s kalifornským stylem „cando“, tedy hraničářským zápalem a budovatelským duchem, který může lidem umožnit přežít i na ne úplně vlídných místech. Do stavby se tyto nevědomé prvky silně přenáší a činí ji unikátní. Dům je tak kompaktní, jak to jen jde, s tím, že okna a výhledy do krajiny nabízí z úrovně korun okolních stromů. Protože by svou výškou působil vůči okolí rušivě, byla zvolena černá barva, které jej činí nenápadným.

Stavba, která nemůže vypadat jinak

Diagram vnitřního uspořádání vycházel z logiky věci. Na sever, směrem do svahu a sněhu, směřuje jen minimum malých oken. Tady jsou umístěné koupelny, toalety, technické zázemí. Méně oken je také po východní a západní straně, tedy ve směru turistické trasy a sjezdovky, ale o to více jich směřuje na jih. Tady jsou situovány obytné pokoje a ložnice, na které navazují balkony a terasy. Severní studená stěna slouží jako pevná bariéra, jih je předurčen k příjmu slunečního záření a tepla.

Vstup do domu je usazen na úrovni prvního (nadzemního) patra, kde se nachází většina ložnic pro hosty. Střední patro je trvale obývanou částí s hlavní ložnicí a zázemím, zatímco nejvyšší patro je určeno ke společnému obývání a trávení volného času. Je také nejsvětlejší a z výšky korun stromů tu můžete shlížet do údolí anebo na koryto nedalekého potoka. V létě dům zvyšuje svou užitnou plochu jižní terasou, v zimě se stahuje do sebe a přečkává nepohodu.

Dřevo připravené na vlhko i mráz

Dřevo v interiéru je bělené louhem, jak bývá ve Skandinávii zvykem, externí fasáda je ochráněna dehtovým nátěrem. Oba přístupy efektivně chrání materiál před výkyvy počasí, vlhkostí a kusadly hmyzu. Trollí chýše působí v kalifornských horách jako zjevení, ale svým přívětivým obsahem je velmi příjemná.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
01.01.2021

Photocredit: Bruce Damonte

0

Originální malý dům pro velkou rodinu

Když si velká rodina přeje malý dům, ve kterém bude mít každý člen své soukromí, musí architekt vymyslet něco opravdu výjimečného. Podívejte se s námi dnes na křížový dům.

Bungalov pro velkou rodinu – zvenku tradiční, uvnitř inteligentní

Navštívili jsme nově postavený prostorný bungalov 5+kk pro početnou rodinu ve středních Čechách. Jeho vzhled je tradiční, uvnitř však překvapí moderními technologiemi. Přečtěte si rozhovor s majiteli – Lucií a Markem.

Velký dřevěný dům, který ukrývá skutečné poklady

Nádherný dřevěný dům ve stylu klasické stodoly ukrývá uprostřed australské přírody impozantní sbírku předmětů z minulého století.

Dům ve tvaru stodoly poskytuje soukromí pětičlenné rodině

Dům, který dokáže rodinu spojit u stolování i dát každému členu domácnosti dostatek soukromí, vyrostl v čilské přírodě.

Moderní rodinné bydlení vytvořili v tradiční zástavbě velkoměsta

Útulné rodinné prostředí vytvořila moderní přístavba v historické části velkoměsta. Dokonalý způsob, jak chytrým způsobem využít nevyužitou část pozemku v tradiční zástavbě.

Velké srovnání dřevostaveb: výhody, nevýhody a ceny jednotlivých konstrukčních systémů

Rozhodli jste se pro dřevostavbu a nejste si jisti, jakou konstrukci zvolit? Přečtěte si náš článek a budete mít jasno.

Dřevo má ve stavebnictví velkou tradici a zároveň budoucnost, říká úspěšný student

Přečtěte si rozhovor s Tomášem Hýrkem o jeho úspěšném projektu bytového domu ze dřeva a zjistěte, proč by sám v takovém domě chtěl bydlet.