HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Originální malý dům pro velkou rodinu

Rodiny s více dětmi vědí svoje. Ze začátku stačí jeden pokoj a patrové postele, ale jak děti rostou a stávají se z nich náctiletí, stále více touží po soukromí. Chtějí mít svoje místo, kde je nebude nikdo rušit a kde se budou cítit jako na svém výsostném území. Do stejné situace se dostala čilská rodina se čtyřmi dětmi. Když už děti prostě nechtěly být v jednom pokoji na palandách, rozhodli se rodiče oslovit architekta, aby jim navrhl dům na míru jejich velké rodině.


Malý dům dokáže díky svému půdorysu nabídnout každému soukromí
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Roland Halbe

Specifické požadavky si vyžádaly specifický půdorys

Přestože je rodina velká a i pozemek je poměrně rozsáhlý, majitelé si nepřáli postavit velký dům. Základním požadavkem bylo postavit co nejmenší dům, který by byl ekonomický a nenáročný, ale ve kterém by každý člen rodiny měl své místo a dostatek soukromí. Zároveň měl být domek přízemní, vzdušný a s velkým posezením venku. Architekt vyhověl všem jejich přáním a navrhl dřevěný domek s velmi originálním půdorysem.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Roland Halbe

Tvar domu poskytuje soukromí a zároveň ochranu před oceánským větrem

Dům vyrostl na písečné náhorní plošině, obklopený vzrostlými borovicemi a cypřiši. Z kopce shlíží na Tichý oceán a je vystaven neustálému mírnému větru. I z tohoto důvodu zvolil architekt neobvyklý tvar domu, který vytváří místa chráněná proti slunci a větru. Základová deska má tvar čtverce, v jehož středu stojí čtvercová základní budova. Z ní potom na každou stranu čtverce vybíhá obdélníkový modul zakončený prosklenou stěnou. Dohromady vytváří tvar kříže, v jehož rozích jsou umístěny pravoúhlé terasy a malé zahrádky. Prohlédněte si tento netradiční dům včetně jeho výkresů v naší fotogalerii.

Centrální prostor obsahuje všechny společenské místnosti

Celá obytná plocha domu je 163 metrů čtevrečných. Středová čtvercová místnost je ze všech místností největší a jsou do ní soustředěny všechny společné prostory. Pod vysokým stropem s velkým světlíkem se nachází prostorný obývací pokoj s kamenným krbem na dřevo, jídelna s velkým jídelním stolem pro osm lidí a samozřejmě kuchyň s barem, u kterého jsou umístěny barové židličky pro malé posezení. Dřevěné i prosklené stěny jsou posuvné a dají se plně otevírat na přilehlé terasy. Zděné stěny mají každá svůj účel – slouží k vestavění velké knihovny, krbu, kuchyně či šatních skříní.

Samostatné moduly pro každého člena rodiny

Moduly, které vybíhají z centrálního prostoru, jsou rozděleny mezi jednotlivé členy rodiny. V jednom je ložnice rodičů, další dva slouží jako samostatné pokoje pro starší syny, kteří už chodí na střední školu a potřebují dostatek soukromí. Poslední modul je společným pokojem dvou mladších dcer. Ty si zatím ještě užívají společného bydlení. V budoucnu starší z nich „zdědí“ samostatný pokoj nejstaršího syna. Všechny pokoje mají prosklenou přední stěnu a otevírací boční stěny. Ty můžou celé otevřít a propojit tak prostor s terasou. Pokud chce obyvatel pokoje absolutní klid, uzavře stěny, kterými se odřízne od zbylého prostoru a má pouze ničím nerušený výhled do okolní přírody.

Světlý interiér opticky zvětšuje prostor

Konstrukce domu je vyrobena z laminované borovice a byla ponechána odkrytá, čímž jsou zdůrazněna všechna spojení jednotlivých dílů a jasné rozměry panelů. Po obvodu celého domu je umístěn vodorovný okap. Zinková střecha se skládá ze čtyř sad po třech trojúhelníkových dílů, které se táhnou od středu střechy až k okapům. Specifický tvar střechy dodává domu na zajímavosti a originálnosti. Zatímco stěny a střecha jsou dřevěné, veškeré podlahy jsou z leštěného betonu. Světlé lesklé podlahy v kombinaci se světlým dřevem borovice vytvářejí pocit prostornosti a útulnosti.

Zdroj informací: Cristian Izquierdo

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
06.09.2019

Photocredit: Roland Halbe

3

Mohlo by Vás zajímat: