HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dům ve tvaru stodoly poskytuje soukromí pětičlenné rodině

Když máte tři děti a žijete v poměrně malém bytě, sníte o opravdu velkém domě, ve kterém budete mít dost místa pro to se sejít a být spolu, a zároveň klidné tiché místo jenom pro sebe, kde si na chvilku sednete s knížkou a od všeho shonu si odpočinete. To byl i sen manželského páru se třemi dětmi ve věku 2 až 6 let. Jakmile se jim podařilo zakoupit pozemek v krásné čilské přírodě, začali si ho plnit.


Dům ve tvaru stodoly dává prostor všem členům rodiny
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Justin Mullet

Jasné vize usnadnily spolupráci s architekty

Manželé měli od začátku poměrně jasnou vizi, jak by měl jejich dům vypadat a co všechno by v něm mělo být. Chtěli spíše větší dům, ve kterém bude mít každý člen rodiny svůj vlastní pokoj, a zároveň požadovali velké světlé prostory, ve kterých se rodina bude scházet a trávit společné chvíle. Velmi důležité pro ně bylo, aby dům byl hezky průchozí tak, že všechny společné prostory by byly otevřené, ale ty soukromé byly skryté a oddělené. Velkou roli hrálo světlo, dům měl být nejen prostorný, ale hlavně světlý. Jak se to podařilo, se můžete přesvědčit ve fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Justin Mullet

Jednoduchý dům plný světla a místa

Architekti tedy dostali jasný a konkrétní požadavek: navrhnout dům pro mladou rodinu, ve kterém by se mohli bavit a trávit společně čas, se soukromými prostory pro děti i dospělé. Jednoduchý, nízkoúdržbový dům s dostatkem místa a hlavně světla. Právě nekompromisní požadavek dostatku světla se ukázal jako největší výzva.

Jak skloubit dostatek světla s příjemným klimatem uvnitř domu?

Manželé zakoupili větší pozemek v řídce zastavěné oblasti nedaleko argentinských hranic. Přestože se pozemek nachází v blízkosti hustě zalesněných hor, oblast se vyznačuje velmi horkými léty, kdy slunce praží celý den. Jelikož manželé požadovali velká okna, která by zajistila maximum světla, bylo pro architekty klíčové vyřešit orientaci domu tak, aby měl světlo, ale zároveň v něm v létě nebylo jako ve skleníku. Vše komplikovalo také to, že z pozemku jsou nádherné výhledy na jižní stranu, které majitelé chtěli samozřejmě zachovat. Slunce a pozemek šly tedy proti sobě.

Důmyslné řešení oken přivádí světlo do všech míst

Architekti tedy přišli s myšlenkou umístit na jižní stranu domu obrovská okna, která ale lehce zastínili, a hlavní sluneční světlo přijímat ze severní strany prostřednictvím střešních oken umístěných v prvním patře. Tam se kromě ložnice, koupelny a šatny rodičů nachází velký rodinný pokoj. Právě z tohoto otevřeného rodinného pokoje proudí střešními okny světlo do společných prostor v přízemí. Tam jsou umístěny obývací pokoj, jídelna a kuchyň. Ty jsou díky světlu z horního patra krásně světlé. Skloněná střecha otevírá strop v kuchyni, a tím se vizuálně propojila střešní a tradiční okna. To dodalo kuchyni nečekanou prostornost a otevřenost.

Plech se střídá s dřevem pro lepší odolnost nepříznivému počasí

Tam, kde je dům vystaven působení povětrnostních podmínek, bylo použito obložení z plechu. Na zakrytých a chráněných místech bylo použito lokální dřevo, které domu dodává pocit vřelosti a tepla. Tvar byl zvolen klasický obdélníkový s odkazem na tradiční stodoly. Dvě patra nabízí dohromady 290 m2 obytné plochy. Kuchyň a rodinný pokoj jsou pro rodinu dva nejdůležitější prostory, u kterých kladli speciální důraz nejen na prostornost a světlo, ale také snadnou dostupnost. Dětské pokoje jsou naopak ukryty po stranách domu a mají velmi intimní atmosféru. Prohlédnout si je můžete v naší fotogalerii.

Tepelná izolace a větrání zajišťují ideální klima v domě

Aby bylo zajištěno příjemné klima uvnitř domu, byly použity vysoce kvalitní produkty pro tepelnou izolaci. Na stěny a střechu byla umístěna celulóza o minimální šířce 20 cm. V kombinaci s dveřmi a okny s minimálními hodnotami prostupu tepla zaručuje tepelnou izolaci budovy a správné větrání, které jsou zásadní v takových extrémních oblastech, jako je místo, kde dům stojí. Architektům se podařilo u domu orientovaného na jih dosáhnout ideálního klimatu, aniž by museli rezignovat na výhledy a nesplnit cokoliv z toho, co si majitelé na začátku přáli.

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
24.08.2020

Photocredit: Justin Mullet

3

Mohlo by Vás zajímat: