HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Velký dřevěný dům, který ukrývá skutečné poklady

Jestli rádi sbíráte různé věci, ať už starožitnosti či upomínkové předměty, určitě víte, kolik místa vám zaberou. A pokud do vaší sbírky patří i autobus Airstream, armádní džíp z druhé světové války či modelová letadla, nezbývá vám, než pro svou sbírku postavit celý dům. Takový dům, který by byl krásný a útulný a zároveň dokázal nejen uskladnit, ale i vystavit neuvěřitelné historické poklady, které majitel za léta nasbíral.


Velký dřevěný dům je z většiny skladiště majitelových automobilů a motorek
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Derek Swalwell

Místo pro neuvěřitelně rozsáhlou sběratelskou sbírku

Australský sběratel má impozantní sbírku obsahující starožitný nábytek, kytaru podepsanou Bruce Springsteenem, malované vlnité surfové prkno Reg Mombassa, starožitný GI Joe, plně obnovený džíp americké armády, starožitnou zemědělskou techniku, motorky, starožitné hračky a flotilu klasických ikonických automobilů. Proto bylo při stavbě nového domu hlavním úkolem adekvátně umístit tuto působivou škálu sběratelských předmětů. A aby to nebylo jednoduché, na místě už stála čtyři roky stará stodola, která sice vznikla se stejným záměrem, ale bohužel patřila k těm nepovedeným projektům. Prohlédněte si velikou dřevostavbu, která ukrývá všechny tyto poklady, v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Derek Swalwell

Zapracování původní téměř nové budovy bylo jedním z klíčových úkolů

Celý projekt vznikl, protože klient měl „hodně věcí“ a potřeboval více prostoru k uložení, vystavení a užívání si toho všeho. Původní stavba s ocelovou konstrukcí byla postavena teprve před 4 lety, ale její omezená funkčnost a nedostatek estetické přitažlivosti vyžadovaly přepracování a podstatné rozšíření. Architekt viděl, že stávající budova je příliš nová na to, aby byla zbořena, a tak se rozhodl postavit doplňkovou část, která splní veškeré požadavky majitele. Majitele musel přesvědčit, aby zachoval původní stodolu, přizpůsobil ji a přidal do budovy tak, aby fungovala funkčně i vizuálně. A aby společně působily, jako by byly jednou budovou odjakživa. 

Na první pohled skladiště, na druhý luxusní dům s nádhernými interiéry

Tento dům se nachází v údolí na poloostrově Mornington v Red Hill, malém venkovském městečku ve vnitrozemí Victoria's Mornington Peninsula. Stojí na pomezí mezi venkovským a přírodním prostředím a je zařezán částečně do kopce. Vzhled je na první pohled velmi průmyslový a nevyhýbá se vytváření dojmu skladiště. Nicméně interiér velmi rychle zpochybní vaši představu o skladišti (prohlédněte si ho ve fotogalerii). Jedná se sice o funkční úložistě věcí, to je ale integrováno do luxusního otevřeného plánu a soukromých obytných prostorů. Exteriér je obložen tmavým dřevem, které bude v průběhu času měnit vlivem povětří barvu.

Velkolepé prostory jsou dokonalým vyjádřením charakteru majitelů

Vášeň majitele domu pro historii, příběhy a objekty vytváří ohromující pocit energie. Celá struktura stavby je sebevědomá, robustní, ale přesto uvážená. Když se pohybujete prostorem, je podporována (či téměř požadována) interakce a hra, což je přesný odraz lásky majitele domu k životu a touha sdílet to s ostatními. Dům je velkolepým zastoupením osobnosti a charakteru lidí, kteří v něm žijí, a masivní sbírky starožitností a dalších úžasných věcí, které se v něm nachází. Provedené změny a doplnění byly udělány s citem pro celkovou estetiku a funkčnost tohoto domu – dům je dokonalým vyjádřením klasické stodoly, která má základ v australské architektuře, sofistikovaně převlečené do moderní architektury a zasazené do úžasného prostředí.

Všechno, jenom ne klasický dům

„Když vejdete do této stodoly, okamžitě vidíte, že je to všechno, jenom ne klasická stodola, jak byste si mohli myslet z venku. Když se procházíte uvnitř, všude kolem vidíte samé osobité poklady a výjimečné věci. Je to v podstatě jako byste chodili po muzeu plného krásně zdobených vrcholů minulého století. Které je zároveň i domovem jeho majitelů,“ říká Patrick Jost z Jost Architects, kteří celou stavbu navrhli a realizovali.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
11.07.2020

Photocredit: Derek Swalwell

1

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE