HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Velký dřevěný dům, který ukrývá skutečné poklady

Jestli rádi sbíráte různé věci, ať už starožitnosti či upomínkové předměty, určitě víte, kolik místa vám zaberou. A pokud do vaší sbírky patří i autobus Airstream, armádní džíp z druhé světové války či modelová letadla, nezbývá vám, než pro svou sbírku postavit celý dům. Takový dům, který by byl krásný a útulný a zároveň dokázal nejen uskladnit, ale i vystavit neuvěřitelné historické poklady, které majitel za léta nasbíral.


Velký dřevěný dům je z většiny skladiště majitelových automobilů a motorek
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Derek Swalwell

Místo pro neuvěřitelně rozsáhlou sběratelskou sbírku

Australský sběratel má impozantní sbírku obsahující starožitný nábytek, kytaru podepsanou Bruce Springsteenem, malované vlnité surfové prkno Reg Mombassa, starožitný GI Joe, plně obnovený džíp americké armády, starožitnou zemědělskou techniku, motorky, starožitné hračky a flotilu klasických ikonických automobilů. Proto bylo při stavbě nového domu hlavním úkolem adekvátně umístit tuto působivou škálu sběratelských předmětů. A aby to nebylo jednoduché, na místě už stála čtyři roky stará stodola, která sice vznikla se stejným záměrem, ale bohužel patřila k těm nepovedeným projektům. Prohlédněte si velikou dřevostavbu, která ukrývá všechny tyto poklady, v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Derek Swalwell

Zapracování původní téměř nové budovy bylo jedním z klíčových úkolů

Celý projekt vznikl, protože klient měl „hodně věcí“ a potřeboval více prostoru k uložení, vystavení a užívání si toho všeho. Původní stavba s ocelovou konstrukcí byla postavena teprve před 4 lety, ale její omezená funkčnost a nedostatek estetické přitažlivosti vyžadovaly přepracování a podstatné rozšíření. Architekt viděl, že stávající budova je příliš nová na to, aby byla zbořena, a tak se rozhodl postavit doplňkovou část, která splní veškeré požadavky majitele. Majitele musel přesvědčit, aby zachoval původní stodolu, přizpůsobil ji a přidal do budovy tak, aby fungovala funkčně i vizuálně. A aby společně působily, jako by byly jednou budovou odjakživa. 

Na první pohled skladiště, na druhý luxusní dům s nádhernými interiéry

Tento dům se nachází v údolí na poloostrově Mornington v Red Hill, malém venkovském městečku ve vnitrozemí Victoria's Mornington Peninsula. Stojí na pomezí mezi venkovským a přírodním prostředím a je zařezán částečně do kopce. Vzhled je na první pohled velmi průmyslový a nevyhýbá se vytváření dojmu skladiště. Nicméně interiér velmi rychle zpochybní vaši představu o skladišti (prohlédněte si ho ve fotogalerii). Jedná se sice o funkční úložistě věcí, to je ale integrováno do luxusního otevřeného plánu a soukromých obytných prostorů. Exteriér je obložen tmavým dřevem, které bude v průběhu času měnit vlivem povětří barvu.

Velkolepé prostory jsou dokonalým vyjádřením charakteru majitelů

Vášeň majitele domu pro historii, příběhy a objekty vytváří ohromující pocit energie. Celá struktura stavby je sebevědomá, robustní, ale přesto uvážená. Když se pohybujete prostorem, je podporována (či téměř požadována) interakce a hra, což je přesný odraz lásky majitele domu k životu a touha sdílet to s ostatními. Dům je velkolepým zastoupením osobnosti a charakteru lidí, kteří v něm žijí, a masivní sbírky starožitností a dalších úžasných věcí, které se v něm nachází. Provedené změny a doplnění byly udělány s citem pro celkovou estetiku a funkčnost tohoto domu – dům je dokonalým vyjádřením klasické stodoly, která má základ v australské architektuře, sofistikovaně převlečené do moderní architektury a zasazené do úžasného prostředí.

Všechno, jenom ne klasický dům

„Když vejdete do této stodoly, okamžitě vidíte, že je to všechno, jenom ne klasická stodola, jak byste si mohli myslet z venku. Když se procházíte uvnitř, všude kolem vidíte samé osobité poklady a výjimečné věci. Je to v podstatě jako byste chodili po muzeu plného krásně zdobených vrcholů minulého století. Které je zároveň i domovem jeho majitelů,“ říká Patrick Jost z Jost Architects, kteří celou stavbu navrhli a realizovali.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
11.07.2020

Photocredit: Derek Swalwell

1

Video: The Balancing Barn odhaluje krásu anglického venkova

Něco pro milovníky originálního ubytování. Levitující stodola? V Anglii je možné všechno!

Boho styl: originální bydlení pro všechny, kteří nefandí minimalismu

Styl boho chic je žhavým trendem a příjemnou alternativou minimalismu v interiéru. Inspirujte se jím a dopřejte svému interiéru svěží nádech osobitosti.

Co se starou stodolou? Norští architekti dovnitř vsadili spací útulnu pro lyžaře

Nemusíte stodoly bourat jen proto, že už je nepotřebujete. Můžete je upravit zevnitř. Turisté vám poděkují.

Staré stodoly mají stále čím překvapit

Některé stodoly jsou stále používány ke svému původnímu účelu, v jiných byste zase klidně bydleli a z dalších vás možná zamrazí... Prohlédněte si staré stodoly zblízka.

Proměna rozpadlé jihotyrolské stodoly v úžasný penzion s duší

Prohlédněte si dokonalou proměnu staré zničené venkovské stodoly na stylové apartmány v jihotyrolské vesnici Nals. Zasloužila se o ni mladičká a usměvavá Judith, dcera majitele zdejší farmy.

Luxusní stodola pro fanoušky domů ve farmářském stylu

Patříte-li mezi fanoušky domů napodobujících tradiční farmářské stodoly, luxusní variantu z našeho článku si zamilujete.

Zachránili starou stodolu před demolicí a vytvořili z ní nádherný dům pro šestičlennou rodinu

O tom, že by i ošklivé a rozpadlé staré stodoly měly dostat druhou šanci, vás přesvědčí náš článek o jednom krásném kanadském domku.

Mladá rodina si postavila dokonalý dům, který předběhl svou dobu

Mladá rodina si postavila snový dům z budoucnosti mezi stromy a skalami. Nahlédněte do něj s námi v naší fotogalerii.

Rodinný dům se zastavěnou plochou 400 metrů čtverečních si na skromnost nehraje

Prostorný dům s rozlohou zastavěné plochy kolem 400 metrů čtverečních si rozhodně na skromnost nehraje. Slouží k obývání pro rodinu se dvěma dětmi a dvěma psy, kteří často vítají ve svém domě návštěvy. Proč při takové ploše majitelé odmítli postavit patrový dům?

Nápadný dům pro patnáctičlennou rodinu je ošetřen louhem a dehtem

Nekonvenční dřevostavba vyrostla uprostřed lesů. Má výraznou barvu, atypické povrchové nátěry a slouží velké, patnáctičlenné rodině.