HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Stavební povolení lze získat do týdne. Anna prozradila, co pro to museli s manželem udělat

Paní Anna v rozhovoru dokonale popsala proces získávání stavebního povolení po vlastní ose. Rozpovídala se o tom, jak urychlit proces u vlastníků sítí, jak vyřešit situaci, kdy vám dotčené orgány odmítnou podepsat projekt, i fígl, jak se vyhnout čekání na finální schválení na úřadě. Její důležité poznatky a cenné zkušenosti se dozvíte už v následujícím odstavci.


Stavební povolení – co je potřeba
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Václav H. (se souhlasem)

Stavební povolení jako nedílná součást procesu

Bez stavebního povolení nemůžete stavět, ale abyste ho dostali, musíte obětovat několik měsíců běháním po úřadech a příslušných orgánech. Je to fuška. Mnoho rodin, které realizují dům se stavební firmou, si platí inženýring. Je to služba v hodnotě zhruba 30 000 Kč, která vám ušetří nervy i drahocenný čas. Projektant ze stavební společnosti si vezme celý případ do svých rukou a stavební povolení vám zajistí sám. Jiné domácnosti však inženýring odmítají. Jednou z nich je dnešní manželský pár, který se rozhodl získat stavební povolení po vlastní ose.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

„Tenerife jsem přešel za 4 dny,“ láká k fascinujícímu výletu mladý cestovatel

Aničko, uveďte nás do situace. Jak jste vyřizovala stavební povolení?

S manželem jsme řešili stavební povolení na náš přízemní dům minulý rok. Rozhodli jsme se, že nám projekt vypracuje stavení projektant, čili jsme neoslovili ze začátku firmu. Stavební povolení jsme si tedy vyřizovali sami. Náš projektant nás v tom naštěstí nenechal a kdykoliv jsme potřebovali, pomohl.

Proč jste si nechtěli zaplatit inženýring?

Náš projektant nám takovou možnost ani nenabídnul. Řekl nám, co máme dělat, kam zavolat a tak dále. A opravdu vždy, když jsme nevěděli, co dělat, navedl nás. My jsme ale ten inženýring stejně nechtěli. Máme dost času na to oběhat si všechno sami. A v té době jsme na dům ani tolik nespěchali.

Když jste se do procesu pustili, jaké byly vaše první kroky?

Projektant nám odevzdal projektovou dokumentaci, společně jsme si sedli ke stolu a řekli jsme si, co bude následovat. Řekl nám, že je potřeba sehnat podpisy všech sousedů a další papíry, které pro stavbu domku potřebujeme. To byla stanoviska vlastníků sítí a různých dotčených orgánů.

Koho všeho jste kontaktovali, když jste potřebovali vyjádření v případě vlastníků sítí?

To se týkalo veřejné dopravní infrastruktury, což jsou vlastníci silnice, na kterou bude náš dům napojený. A taky technické infrastruktury, což byl v našem případě ČEZ a místní vodovody a kanalizace.

Měla byste nějakou radu, jak už tady urychlit proces?

Napadá mě jen rozesílat žádosti online. Některá z těchto vyjádření jde získat prostřednictvím online formulářů a žádostí na webových stránkách společností. Všichni ale mají na odpověď lhůtu 30 dní, takže i když se budete hodně snažit, nemusí to být tak rychlé.

Bylo náročné získat kladná stanoviska dotčených orgánů? 

V našem případě problém nebyl. Náš domek žádným způsobem neodporoval zájmům, které hájily, a tak nám všichni dokument podepsali.

Co by nastalo, kdyby měli s projektem problém?

Na toto nás projektant taky upozorňoval. Říkal, že by s projektem neměl být žádný problém, ale kdyby přece jen, stanovili by si své podmínky. To znamená, že by podepsali, ale jen za určitých podmínek, za kterých je možné stavbu provést. Tyto podmínky by se pak ale musely zapracovat do projektové dokumentace. Jsem ráda, že jsme to nemuseli řešit.

Kdo všechno spadá mezi dotčené orgány?

Patří tam krajská hygienická stanice, hasičský záchranný sbor, orgán územního plánování a orgány životního prostředí. V některých případech se může vyjadřovat i orgán státní památkové péče nebo orgány ochrany přírody, ale to se nás netýkalo.

Vidím, že to máte poměrně nastudované...

To ano, věnovali jsme tomu hodně času. Ještě jsem chtěla doplnit, že kompletní výčet orgánů, které musí stavitelé oslovit, jim podá stavební úřad. Nám s celým procesem pomohl projektant, takže jsme to měli snazší.

Co by se stalo, kdyby vám dotyčný orgán souhlas neposkytl?

V takovém případě bychom nezískali stavební povolení a nemohli dům postavit. Řešilo by se to asi nějakým kompromisem, případně ústupkem z naší strany.

A co podpisy od sousedů?

To naštěstí probíhalo bez problému. Všechny sousedy jsme si našli v katastru a buď jsme se s nimi nejdříve spojili skrz sociální sítě nebo jsme na ně vyhledávali kontakt u obce.

Obec vám poskytla kontakty?

Natrefili jsme na skvělého starostu, to je pravda, ale myslím si, že by se takhle zachovali všichni. Zašli jsme za ním na obec a řekli mu, že sháníme podpisy sousedů, zda by nám nemohl poskytnout poslední e-mailovou adresu (všechny ostatní sousedy jsme našli na sociálních sítích). Dal nám ji, a my jsme tak mohli kontaktovat našeho souseda.

Jak to tedy probíhalo?

Všem jsme poslali situační výkres domu. Mohli nám ho oskenovat, podepsat a poslat zpět, ale nám přišla tahle situace jako dobrá příležitost k tomu se poprvé vidět a popovídat si naživo. A doporučuji to.

Kolik sousedů jste kontaktovali?

Celkem dva, zleva a zprava. Pozemek za námi je obecní, takže jsme potřebovali i souhlas a podpis obce.

A co nastalo poté, co jste měli všechno podepsané a zajištěné?

Oběhat všechny dotčené orgány a sousedy nám zabralo pár měsíců. Jakmile jsme ale podali všechny dokumenty na úřad, bylo to mnohem rychlejší. Do pár dnů nám volali, že už to pro nás mají připravené.

Měli jste tedy štěstí na úřad?

To si nemyslím. Kamarádka žádala o stavební povolení na tom stejném úřadě, a byť to měla zajištěné v rámci inženýringu, samotné vyřízení trvalo několik měsíců. Když už se jim úřad dlouho neozýval, začala tam co druhý den volat. Urgovala je. A od doby, co to začala dělat, jí odepsali do týdne, že je pro ně stavební povolení připravené. Takže mi poradila, abychom je s manželem uháněli. Stačilo třikrát zavolat a opravdu jsme měli do týdne povolení doma.

Nemuseli jste nic dodávat? Na úřadě nenašli žádné nedostatky?

Našli, ale my jsme byli pohotoví. Např. v pondělí jsme tam zavolali. Oni v úterý poslali, co všechno nám chybí. Ve středu jsme jim chybějící dokumenty dodali (šlo o detail v projektu, i náš projektant byl pohotový). Ve čtvrtek nám zavolali, že je všechno v pořádku.

To je báječné. Aničko, díky za rozhovor.

Není za co. Také děkuji.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
05.11.2024

Photocredit: Václav H. (se souhlasem)

0

Nový portál pro stavební povolení slibuje úsporu 30 tisíc
Ministerstvo věří, že online stavební povolení půjde vyřizovat již brzy. Odborníci upozorňují na rizika.

Mladému páru se podařilo obejít pravidla a získat stavební povolení. O taktice promluvili v rozhovoru
Slečna Veronika a její přítel se potýkali během návrhu domu s velkou řadou problémů. Jak se jim nakonec podařilo získat stavební povolení?

Na stavební povolení se nemusí čekat roky. Hotovo může být i za pár dnů
Češi pokládají délku povolovacích procesů za otravnou a nepřiměřenou. Podle nového průzkumu však povolení stavby trvá mnohem kratší dobu, než si většina lidí myslí.

Stavební povolení měli vyřízené za 3 dny. Kristýna s Patrikem už bydlí ve svém novém domě u Pardubic
Mladí manželé si nedaleko Pardubic našli dokonalý pozemek za výbornou cenu. Byl v tom však háček. Ohledně jeho stavu nebyli k majitelům realitní makléři zcela upřímní. Parcela o velikosti 850 m2 měla nedostatky, o kterých pomlčeli.

Snížení ceny za vytápění na 1,62 Kč/kWh, statisícové pokuty za žumpu na zahradě a stavební povolení za víkend – to jsou zářezy z minulého týdne
Pokles ceny za populární vytápění na 1,62 Kč/kWh, statisícové pokuty domácnostem za žumpu na zahradě a rekordní vyřízení stavebního povolení za jediný víkend – to jsou zářezy z minulého týdne.

Stavební povolení výrazně zdraží již v červenci. Někde i třicetinásobně
Poplatek za stavební povolení vzroste v některých případech až třicetinásobně. Vyhnout se platbě deseti tisíc za povolení ještě jde, ale času už moc nezbývá.

„Ušetřit desítky tisíc na ZPF mohou vlastníci pozemku stejně jako my,“ upozornila Jana v rozhovoru
Aby dostali stavební povolení a následně i zkolaudovali, museli nejdřív pozemek vyjmout ze zemědělského půdního fondu. Nebýt Janiny kamarádky, která jí poskytla cennou radu, platila by za tuto administrativní záležitost cca 86 tisíc korun.

Dům nemohli postavit kvůli územnímu plánu. Našli však řešení a dnes spokojeně bydlí
Majitelé byli zdrcení, neboť věděli, že se řízení na stavebním úřadě potáhne roky. Odmítali tak dlouho čekat a rozhodli se do procesu aktivně zapojit. Stavební povolení nakonec získali do tří měsíců a do roka se stěhovali do nového.

Bizarní situace při kolaudaci – rodiny prozradily, jak reálně probíhají kontroly ze stavebního úřadu
Pravdou je, že i v tomto odvětví existují dva odlišné extrémy. Ať už je řeč o online kolaudaci či návštěvě účastníků kolaudačního řízení, kteří lezou do studny, aby se přesvědčili o její hloubce.