HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nový portál pro stavební povolení slibuje úsporu 30 tisíc

Běhání po úřadech, dlouhé hodiny čekání, stres. Každý, kdo někdy vyřizoval stavební povolení, ví, že se nejedná o žádnou procházku růžovou zahradou. To vše se má ale brzy změnit. Nový portál pro vyřízení stavebního povolení, který by měl být spuštěn v průběhu příštího roku, slibuje znatelné zjednodušení jednání s úřady. Co očekávat od stavebního povolení on-line? A je jeho uplatnění v Česku vůbec reálné? 


Online stavební povolení by mohlo být brzy dostupné díky Portálu stavebníka
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Betsian (Flickr CC 2.0)

Portál stavebníka má přinést více času pro individuální žádosti

Portál stavebníka má být novou vlajkovou lodí digitalizace českého stavebnictví. Jeho primární funkcí je zjednodušit získávání stavebního povolení a další vyřizování s úřady. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) uvádí, že k digitalizaci stavebního řízení a územního plánování dojde již od 1. července příštího roku. Úřady budou sdílet pouze jeden správní spis a každý projekt dostane své „rodné číslo“. Díky těmto prostředkům budou mít lidé neustálý přehled o svém řízení online. K přístupu do Portálu stavebníka bude stačit pouze webový prohlížeč a přístup ke své elektronické identitě (podobně jako u datových schránek). Nicméně přijít osobně na úřad bude stále možné. Při fungování portálu by úředníci měli mít více času pro individuální záležitosti žadatelů. Taková je vize blízké budoucnosti českého stavebnictví, o které se sní již více než deset let.

Nový stavební zákon je tu. A s ním přichází velké změny

Digitalizaci potřebuje stavebnictví jako sůl

Digitalizace stavebnictví je slibovaná od roku 2011, kdy ministerstvo oznámilo záměr přejít do online prostředí. Příčinou pomalého jednání stavebních úřadů jsou právě zastaralé procesy vyřizování žádostí. Podle dat trvá v současnosti získání všech povolení pro stavbu průměrně 246 dní. Před zahájením stavby je potřeba zhruba 21 úředních úkonů (schválení, stanovisek apod.), které obvykle trvají měsíce až roky. U rodinného domu je získávání povolení zhruba na 6–9 měsíců a stojí kolem 30 tisíc korun. Jsou známy i případy rozsáhlých projektů, kde získání povolení trvalo déle než 10 let. Dle slov MMR digitalizace významně urychlí získávání povolení, v některých případech až o dva roky. Odborníci i ministerstvo se shodují, že české stavebnictví digitalizaci velmi potřebuje a „už tu měla být“. Experti však upozorňují na nedostatky zamýšlených změn. V tabulkách níže se můžete podívat na srovnání s ostatními zeměmi.

Odborníci změny vítají, jsou ale skeptičtí

Po prostudování návrhů MMR odborníci dílčí plány kritizují. Upozorňují na fakt, že některé stavební úřady nejsou technicky vybavené a musí se nechat zastupovat nadřízenými orgány. Technickou překážkou v elektronické komunikaci s úřady jsou i takové drobnosti jako maximální povolená velikost zasílaných souborů. Ta není dostatečná pro posílání technické dokumentace. Pro další urychlení získávání povolení je potřeba rozšířit používání elektronických podpisů. Této možnosti dnes většina žadatelů nevyužívá. Je také úsměvné, že celá digitalizace vázne na tom, že stavební úřady nemají přiměřená datová úložiště a dostatečně rychlý internet.

Odborníci pochybují o ohlášeném termínu spuštění Portálu stavebníka. Začátek července příštího roku se jim zdá příliš brzy, hlavně z důvodu dosavadních průtahů. Sebevědomě nepůsobí ani samotné ministerstvo, které upozorňuje, že portál možná nebude včas.

Vznik Portálu stavebníka od začátku provází komplikace

Celá snaha o současný Portál stavebníka se táhne už od roku 2021. Podle tehdejších vyjádření měl „ambiciózní plán“ přinést funkční portál do poloviny roku 2023. Již tehdy se ale ozývaly hlasy, že termín nelze naplnit. Po výměně ministrů na konci roku 2021 byla vypracována analýza, která ukázala, že navrhované řešení je předražené, neefektivní a neomezilo by povinnosti vůči úřadům. V roce 2022 došlo ke zrušení části zakázek, které měly digitalizaci zabezpečit, a MMR navrhlo nové, výrazně levnější řešení.

Od června 2023 ministerstvo zná dodavatele, který by měl systém dodat, ale k podepsání smlouvy nemůže dojít. Do procesu vstoupil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který přezkoumal podmínky řízení. Úřad zasahoval do průběhu digitalizace i dříve, kdy řízení zrušil pro nezákonné zadávací podmínky. Nyní se na ÚOHS obrátila firma, která se řízení neúčastní, a prošetření si vyžádalo další čas. Ministerstvu nyní hrozí, že přijde o avizované finance, které mají projekt pokrýt. V takovém případě bude MMR muset hledat jiné zdroje, které nejspíš půjdou z daní, protože jiné programy pro financování tohoto druhu digitalizace vypsané nejsou.

Je možné, že MMR nestihne Portál stavebníka spustit k zákonem stanovenému termínu 1. července příštího roku. Pokud dojde k soudu mezi ministerstvem a ÚOHS, tak je zdržení v řádu měsíců téměř jisté.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
24.10.2023

Photocredit: Betsian (Flickr CC 2.0)
Zdroj: Studie Datarun: 157. země světa

1

Co potřebujeme ke stavebnímu povolení dle stavebního zákona č. 183/2006 sb.?

Ke stavebnímu povolení dle stavebního zákona č. 183/2006 Sb. je nutné doložit nejen projektovou dokumentaci, ale také další podklady. Jaké to jsou?.. Číst více →Stavební povolení: Princip a postup u rodinného domu

Žádost o stavební povolení má své jasně dané postupy a principy, které je nutné splnit, když chceme stavět rodinný dům. Přečtěte si odborný pohled architekta... Číst více →Stavební povolení a dotčené orgány státní správy (DOSS): poklad je v dokladu

Obeslat a obeznámit všechny příslušné DOSS (dotčené orgány státní správy), to je docela oříšek. Poradíme vám, jak to zvládnout se ctí a v co nejkratším termínu... Číst více →Na čem v praxi nejčastěji ztroskotává získání stavebního povolení

Proces získání stavebního povolení přináší mnoho zajímavých situací. Některé se jeví až nelogicky. Podívejte se s námi na nejčastější důvody, kvůli kterým získání stavební povolení často ztroskotává... Číst více →