HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Na stavební povolení se nemusí čekat roky. Hotovo může být i za pár dnů

„Chcete stavět? Tak to si na nové bydlení ještě pěkně počkáte.“ Češi pokládají délku povolovacích procesů v tuzemsku za otravnou a nepřiměřenou. Často si stěžují na byrokracii, zbytečné složitosti a nedodržování lhůt. Možná na tom však nejsme tak špatně, jak si myslíme. Podle nového průzkumu trvá povolení stavby mnohem kratší dobu, než by většina Čechů čekala.


Stavební povolení
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: crabchick (Flickr CC 2.0)

Průzkum mluví jasně

Na konci ledna 2024 proběhl průzkum, který sledoval především délku povolování staveb. Anonymní průzkum mezi 1 100 členy České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) ukázal, co považují za hlavní příčiny zdlouhavých povolovacích stavebních řízení v České republice.

Respondenti uvádí jako přední důvod protahování povolovacích procesů zbytečné složitosti, nejednoznačnost, nekompatibilitu nebo absenci koordinace. Dle respondentů požadavky nebo protichůdné názory dotčených orgánů při velkém množství vyjádření prakticky blokují celý povolovací proces. Navíc jsou zde nedostatečné sankce za nedodržování zákonných lhůt.

Na povolení ke stavbě nemusíte čekat roky

Průzkum, který se zabýval délkou povolovacích řízení podle „starého“ stavebního zákona, přinesl data, která tvrdí, že existuje přímá úměra mezi kvalitně zpracovaným stavebním záměrem a délkou povolení. Průzkum byl zaměřen na stavby různých funkcí i objemu. Průměrné i mediánové výsledky ve všech kategoriích ukázaly, že skutečná délka stavebního povolení či územního rozhodnutí v Česku je zcela odlišná od údajů, které se prezentují veřejnosti. Často se totiž můžeme setkat s tím, že se mluví klidně o několikaletém čekání.

Například u bytových domů činí průměrná délka územního řízení zhruba 5 měsíců, totéž platí pro stavební povolení. Společné územní a stavební řízení pak vychází v průměru na půl roku, mediánově dokonce jen na 3 měsíce. Nejdelší povolovací proces vykazují tunelové stavby (v průměru skoro rok), naopak nejkratší sklady nebo parkovací domy (cca 4,5 měsíce) – vše v případě společného povolovacího řízení.

Na průměrnou dobu povolovacího řízení u dopravních staveb se můžete podívat v galerii.

Rodinný dům za pár měsíců, nebo dokonce dní

Nejzajímavější výsledky průzkumu se týkají rodinných domů a domů pro rodinnou rekreaci. Není-li zapotřebí územní rozhodnutí, je stavební povolení na stavbu vyhovující všem předpisům otázkou v průměru 4 měsíců (medián 70 dní), při společném řízení pak stavebník obdrží povolení za 5 měsíců od podání žádosti.

Výjimkou nejsou ani případy, kdy mohla stavba začít během několika dní. Nejkratší možné termíny se pohybují okolo 2,5 měsíce. Samozřejmě se objevují případy, kdy územní rozhodnutí nebo stavební povolení nebyla vydána ani po několika letech. Podle doprovodných komentářů respondentů jsou v takových případech nejčastěji na vině nejasné majetkoprávní vztahy nebo spory s majiteli inženýrských sítí. Jinými slovy, v případech, kdy do procesu zasáhne soud, se termíny běžně prodlužují až několikanásobně.

Na to, jak si v povolovacím řízení stojíme oproti jiným státům, se můžete podívat v této tabulce

Nový stavební zákon budí obavy

Téměř 60 % respondentů zmínilo svou obavu, že nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. sám o sobě nepovede ke zlepšení a urychlení povolování staveb. V komentářích se nejčastěji argumentovalo tím, že novela přináší rozsáhlé a početné změny navazujících zákonů a prováděcích vyhlášek, které navíc nejsou dosud dokončené. Navíc neustálá novelizace zákonů přináší pocit právní nejistoty. Všechny tyto náročné úpravy dopadají především na projektanty i pracovníky stavebních úřadů.

Dá se tak očekávat, že stavební úřady budou zahlceny požadavky. Nepomůže pak ani zákonná lhůta. Zásadní chybou bylo, že takto zásadní rekodifikace stavebního práva proběhla bez potřebné analýzy skutečné délky povolovacího řízení a identifikace hlavních procesních problémů. Velkou naději vkládali respondenti naopak do digitalizace, ve které spatřují sjednocení a zjednodušení celého procesu.

Na průměrnou dobu povolovacího řízení podle velikosti zakázky se můžete podívat v galerii.

Úředníci by měli mít větší odbornost i plat

S novým stavebním zákonem budou vyšší požadavky na odbornost úředníků a také personální kapacitu úřadů. To vyvolá reakci v podobě zvyšování platů těchto pracovníků. Ti mají těžký úkol přizpůsobovat se velkému množství neustále se měnících zákonů a vyhlášek.

Na všechno jsou třeba specialisté, daňoví poradci, právníci, nebo účetní. V oblasti povolování staveb se to projevilo tak, že se projektantům postupně zvýšil poměr byrokratické části práce vůči jejich hlavní práci, kterou je návrh kvalitní stavby. Proto se mnozí těší na Portál stavebníka a obecně na digitalizaci státu. Pokud bude Portál stavebníka navržen optimálně, měl by alespoň částečně ulevit přetíženým stavebním úřadům i projektantům.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Solární systém lze vyrobit za 30 tisíc. Podrobný návod, jak jej postavit doma svépomocí

Účastníci průzkumu 

Zkušenosti téměř 1 100 autorizovaných osob zapojených do anonymního průzkumu, který se konal ve dnech 22. až 31. ledna 2024, se opíraly především o vyřizování povolovacích procesů u rodinných domů a rekreačních staveb (46 %), bytových domů (32 %), budov pro administrativu a správu (20,5 %), inženýrských sítí (24 %), budov/hal pro průmyslovou výrobu (18,7 %) nebo skladování (16 %).

Typickým respondentem byl autorizovaný inženýr zaměřený na pozemní stavby, osoba samostatně výdělečně činná, osoba na pozici hlavního projektanta, vedoucího projektu atd. vykonávající vysoce kvalifikovanou odbornou činnost. Dopravní inženýři byli zastoupeni z 10 %, stejně jako odborníci na technické zařízení staveb. O něco vyšší podíl v odpovědích pak měly autorizované osoby specializované na stavby vodního hospodářství a krajinného inženýrství.

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte online kurz, kde se naučíte, jak správně postupovat i na co si dát pozor.


Vydáno dne:
21.02.2024

Photocredit: crabchick (Flickr CC 2.0)
Zdroj: ČKAIT

1

Stavební povolení: Princip a postup u rodinného domu

Žádost o stavební povolení má své jasně dané postupy a principy, které je nutné splnit, když chceme stavět rodinný dům. Přečtěte si odborný pohled architekta... Číst více →Stavební povolení a dotčené orgány státní správy (DOSS): poklad je v dokladu

Obeslat a obeznámit všechny příslušné DOSS (dotčené orgány státní správy), to je docela oříšek. Poradíme vám, jak to zvládnout se ctí a v co nejkratším termínu... Číst více →Na čem v praxi nejčastěji ztroskotává získání stavebního povolení

Proces získání stavebního povolení přináší mnoho zajímavých situací. Některé se jeví až nelogicky. Podívejte se s námi na nejčastější důvody, kvůli kterým získání stavební povolení často ztroskotává... Číst více →Nový portál pro stavební povolení slibuje úsporu 30 tisíc

Ministerstvo věří, že online stavební povolení půjde vyřizovat již brzy. Odborníci upozorňují na rizika... Číst více →Mladému páru se podařilo obejít pravidla a získat stavební povolení. O taktice promluvili v rozhovoru

Slečna Veronika a její přítel se potýkali během návrhu domu s velkou řadou problémů. Jak se jim nakonec podařilo získat stavební povolení?.. Číst více →Když stavební úřad nedodrží termín, existuje cesta, jak se bránit

Zažil to už skoro každý. Úřady jsou přetížené a často nestíhají odbavovat nápor požadavků, které každým dnem přichází od občanů... Číst více →Geodetka upozornila na půl milionovou chybu v projektu. Bohužel bylo pozdě, majitelé museli sáhnout do kapes

Ukazovat prstem je špatné. Ale co když se jedná o chybu, která se majitelům novostavby vyčíslí až na 500 000 Kč? Svoji nepříjemnou zkušenost, kterou nabyli během procesu výstavby, se rozhodli sdílet se světem... Číst více →