Bitcoiny si vyrábí zdarma pomocí vlastního systému. Kutil z jižních Čech jej představil na videu
Svou malou „hračkou“, kterou dnes pořídíte za 8 000 Kč, si sám vyrábí energii na vytápění 270 m2 velkého domu, a navíc na ní může vydělávat. Zní to podezřele dobře? Pan Jindřich se věnuje těžbě kryptoměn dlouhodobě a systému ve svém sklepě velmi dobře rozumí – což není divu, když ho sám vytvořil. O svém „vynálezu“ se více rozpovídal v rozhovoru a zveřejnil i video, ve kterém vše ukazuje a popisuje.

Systém, kterým vytápíte dům a on vám zároveň vydělává peníze
Úspory za vytápění jsou tématem v každé domácnosti – čím větší dům máte, tím větší budou pochopitelně náklady na vytápění. A nejen z toho důvodu se poslední dobou stále více lidí rozhoduje pro menší domy s užitnou plochou okolo 100 m2. To však není případ pana Jindřicha z jižních Čech, který se svou rodinou bydlí v patrovém domě o velikosti 270 m2. Jak efektivně vytápět tak velký dům, aby byly náklady co nejmenší? Vyžaduje to vysoké počáteční investice, nebo jen instalaci netradičního, ale promyšleného systému? Pan Jindřich se rozhodl, že bude svůj patrový dům vytápět prostřednictvím těžby kryptoměn. Představte si, že vám doma běží naplno topení a vy u toho zároveň vyděláváte. Jak je to možné? Jak sám Jindřich říká: „Je to jako kdybyste měli auto, do kterého nemusíte tankovat, a ono ještě po cestě vydělává peníze.“
Alfa a omega
Rodinný dům není novostavba – jedná se o starší objekt a proto byla na místě větší rekonstrukce. Majitelé investovali do zateplení a pořízení peletových kamen s výměníkem. „Je to skvělý systém, teplo bylo v domě během chvilky,“ pochvaluje si majitel. Na aktuální ceny oblíbených peletových kotlů na českém trhu se můžete podívat např. zde. Na střeše rodinného domu mají také fotovoltaickou elektrárnu, která má výkon skoro 50 kWp. To nejzajímavější ale začíná až ve chvíli, kdy Jindřich spustí těžbu kryptoměn. Používá k tomu takzvané minery – výkonné počítače, které při provozu dělají dvě věci najednou: topí a těží tuto digitální měnu.
Jaká je měsíční spotřeba vašeho domu?
Již v této době mám měsíční spotřebu 30–50 kWh. Moje faktura na měsíc vypadá tak, že 1 750 Kč jsou platby za distribuci a za jistič či poplatky solárním baronům a 250 Kč je platba za energii. Pokud se však zvedne cena kryptoměn – bitcoinu (BTC) či litcoinu (LTC), můžu si i něco vydělat.
A jak to celé funguje?
O investici do bitcoinu (BTC; digitální měna fungující na principu decentralizované platební sítě) či jiné kryptoměny jste v poslední době jistě zaslechli. Existují odborníci i laická veřejnost, kteří nedají na BTC dopustit a pak je tu skupina lidí, kteří se obávají, že o své našetření peníze snadno přijdou. Do jaké skupiny patříte vy? Pokud nevíte, o co přesně se jedná – velmi zjednodušeně je těžba kryptoměn, konkrétně bitcoinu, v podstatě proces, při kterém počítač neustále řeší složité matematické úlohy. Když úlohu správně vyřeší, dostane za to malou odměnu v podobě zlomku bitcoinu. Nicméně aby byl člověk v těžbě úspěšný, potřebuje na to speciální zařízení – tzv. ASIC minery. Ty jsou výkonné a zároveň hodně topí. A právě to Jindřich využil ve svůj prospěch.
Potřebujeme trochu ubrat
Jak jsme zmiňovali, minery jsou velmi výkonná zařízení a jak už to tak bývá, snadno se přehřívají. Je proto nezbytné je chladit, ideálně ventilátory nebo klimatizací. Nicméně to by znamenalo poměrně velké plýtvání penězi. Jindřich proto zařízení ponořil do speciálního minerálního oleje. Ten je bezpečný, nevodivý a odvádí teplo mnohem lépe než vzduch. Olej pak cirkuluje v nerezové nádrži a přes výměník se ohřívá voda, která proudí do klasických radiátorů v domě. Zajímá vás, jaký je výsledek? „Dalo by se říct, že je dům vytápěný zadarmo a zároveň probíhá těžba kryptoměny,“ dodává Jindřich a pokračuje: „Nejlepší na tom je, že to běží automaticky 24 hodin denně.“
Kdo si počká, ten se dočká
Jak jistě víte, lidé investují do bitcoinu či jiných kryptoměn z toho důvodu, aby si vydělali nějaké peníze – jinak by investice neměla smysl. O zisku jsme se však doposud nezmínili – velmi to totiž záleží na aktuální hodnotě bitcoinu. „Když bitcoin poroste, může být zisk jednou klidně tisícinásobný. Navíc mě díky vlastní fotovoltaice elektřina skoro nic nestojí,“ říká. Namísto toho, aby topil elektřinou v domě jen tak, mu každý stupeň navíc v domě přináší i nějakou tu digitální minci.
Kolik potřebuje proudu a kolik zhruba vytěžíte za den?
Jeden miner potřebuje zhruba 500 W a vyrobí 0,00005 LTC/h, což je 0,11 Kč. Pokud mi dá dodavatel za 1 kWh 1,4 Kč, tak já vyrobím z 1 kWh pouze 0,22 Kč, ale to je aktuální pro tuto dobu. Za deset let to může být 22 000 Kč. Odvíjí se to od ceny kryptoměny (bitcoin stál kdysi jen pár korun a dnes má hodnotu 2,3 milionu).
Začátek nebude snadný
Pokud by si jiní kutilové chtěli podobný systém také zprovoznit ve vlastní domě, budou potřebovat především vhodné místo (větší technickou místnost, sklep nebo garáž), jeden nebo více ASIC minerů, minerální olej, čerpadlo, výměník a nějakou tu korunu na bankovním účtu. Počáteční investice byly nemalé, jak se ostatně Jindřich rozpovídal v rozhovoru zde (návratnost je dlouhodobá a závislá na ceně BTC a levné energii). Následně se zařízení připojí k internetu a do některého z těžebních poolů (což je skupina těžařů, která spolu sdílí odměny). Podrobněji se na toto téma Jindřich rozpovídal ve videu níže. Kromě tohoto hardwarového řešení Jindřich ve videu zmiňuje, že dnes už existují i jednodušší způsoby, jak si vyzkoušet těžbu kryptoměn, např. stažením jedné z mobilních aplikací, kde si může úplně každý těžit kryptoměnu zdarma.
Podívejte se na video, kde pan Jindřich ukazuje a popisuje celý systém:
P.S. Líbil se vám článek? Využijte možnost bezplatného přístupu k dalším kvalitním článkům, které pro vás připravujeme. Jednoduše klikněte zde a následně potvrďte tlačítkem Přidat.
SDÍLET ČLÁNEK
Autor:
Ing. Eliška Vránová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
26.06.2025
Photocredit: Jindřich (se souhlasem)
Zdroj: Rozhovor s kutilem Jindřichem

Spalování některých druhů pelet je nezákonné. Hrozí pokuta až 50 tisíc
Při výběru pelet se mějte na pozoru. Existují totiž i takové, které mohou nejen poškodit váš kotel a zdraví, ale za jejich spalování hrozí také tučná pokuta.

Kolik peněz si připravit na topnou sezónu 2025? Srovnali jsme dřevo, elektřinu, plyn a pelety
Nemáte představu, s jakou částkou za vytápění máte v prvních měsících roku 2025 počítat? Zjistili jsme to za vás a dali dohromady jednoduchý přehled.

Dřevní štěpka místo pelet? Náklady na vytápění se sníží až několikanásobně
Využití dřevních pelet pro vytápění rodinných domů získává v posledních letech na stále větší popularitě.

Navlhlé dřevo, uhlí a pelety způsobují problémy i měsíce po povodních. Řešení je přitom snadné
Škody způsobené nedávnými povodněmi byly obrovské. Navíc se nedá mluvit pouze v minulém čase, jelikož řada problémů, které kvůli povodním vyvstaly, stále trvá.

Kotel na pelety nebo tepelné čerpadlo? Jaromír a Lukáš zhodnotili svou letošní topnou sezónu
Jaromír a Lukáš pochází ze stejné obce ve vzdálenosti asi 200 metrů od sebe. Bydlí se svými rodinami ve velice podobných domech, které jsou sice starší, ale v dobrém stavu.

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: