HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

5 tipů, jak pracovat s květinami v interiéru, aby opravdu vynikly

Květin v interiéru není nikdy dost. Plní různé funkce a pokud chcete oživit často sterilní prostor, neexistuje lepší volba. Problémem je fakt, že ne každý umí s rostlinami správně nakládat. A to nemluvíme pouze o péči o ně, ale také o jejich rozmístění. Máme proto pro vás dnes několik rad, které vám pomohou dosáhnout toho, že vaše rostliny budou opravdovou ozdobou vašeho bytu a ne nevzhledným kouskem usychající zeleně krčící se na zaprášeném parapetu.


květiny jako základ interiéru
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Randy Wick (Flickr CC)

1. Květináče jsou základ

Má-li květina v interiéru opravdu vyniknout, je potřeba zamyslet se nad květináčem, který její celkový vzhled podtrhne a umocní, nebo naopak zcela potlačí. Nabídka květináčů je dnes opravdu široká a samy o sobě jsou často jedinečnými designovými kousky. V poslední době si oblibu získaly různé vyvýšené květináče a květinové stolky, které umí květinu dostat do různých výškových úrovní a lépe ji tak včlenit do interiéru. Zvažte také závěsné květináče a kokedamy, které se skvěle hodí do různých vzdušných bytů a navíc dokážou opticky šikovně oddělit jednotlivé zóny otevřených prostor.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Randy Wick (Flickr CC), ariari, txmx 2, Ivan Radic

S dostatkem trpělivosti se můžete po květináčích a květinových stolcích dobře poohlídnout také po bazarech. Občas pak stačí trocha barvy nebo jen teplé voda s jarem a budete mít zajímavé kousky, které už nemusí být běžně k dostání.

2. Sesazování jako nový trend

Jedním z nejnovějších trendů je sesazování několika rostlin do velkých květináčů. Takové květináče pak působí spíše jako malé zahrádky a dodávají bytům zcela nový nádech. Ideální je předem si promyslet kombinace rostlin tak, aby se navzájem doplňovaly. Můžete například vysoké rostliny podsadit plazivými.

Sesazovat se dá klidně i v menších květináčích, kdy například nakombinujete jen dvě tři rostliny. I to působí velmi netradičně a nezvykle. Vrhněte se ale do sesazování brzo, protože tento trend se pomalu šíří a mohli byste s tím přijít až v momentě, kdy budou mít podobné prvky v domácnostech všichni.

3. Shlukování a urban jungle

Populární je také pojem „urban jungle“, který odkazuje na květinovou džungli přímo v interiéru. Dosáhnete tím velkým shlukováním rostlin na jednom místě. Zkrátka si vyhradíte vhodný koutek ve vašem bytě a ten do posledního místečka zaplníte květinami. Základem je kombinovat velké vzrostlé rostliny s těmi převislými a třeba i malými čerstvě zasazenými řízky. Celkový vzhled je pak pestrý a působí opravdu jako džungle s několika úrovněmi porostu.

Pokud nemáte dostatek prostoru na malý prales, zkuste aspoň najít nějakou jednu poličku či stolek, na němž zkombinujete pár květin dohromady a vytvoříte si stále se měnící zelené zákoutí. Takovéto shluky rostlin často působí efektněji než samostatné opuštěné květiny. I když i ty mají v některých případech svůj význam.

Mohlo by vás zajímat: Jungle styl aneb když se interiér inspiruje přírodou

4. Bez péče to nepůjde

Představa, že zajedete do nejbližšího hobbymarketu, nakoupíte, co se vám líbí, a jen rostliny rozestavíte po bytě, je naprosto mylná. Pokud chcete, aby vaše květiny vypadaly zdravě, kvetly a interiér opravdu zdobily, budete jim muset věnovat nějaký čas.

Základem je čerstvě koupenou květinu přesadit do nového substrátu podsypaného keramzitem či jinými drobnými kamínky, zvolit ideálně keramický květináč a začít s pravidelnou péčí. Aby květiny rostly, musíte je pravidelně hnojit v jejich vegetačním období a zalévejte je spíše než vodou ředěným lignohumátem, který seženete v každém zahradnictví. Pokud to květiny vyžadují, stříhejte je. A v neposlední řadě pečlivě hlídejte, jestli vám je nenapadli škůdci. Nejběžnější jsou malé černé mušky smutnice lezoucí po substrátu nebo třeba svilušky a molice.

Zní to jako spoustu práce? Nebojte se, zase tolik času to nezabere a odměnou vám budou krásné rostliny, v nichž můžete kdykoliv hledat odpočinek pro oči i duši.

5. Správné stanoviště

Najít v interiéru pro své květiny vhodné stanoviště je prvním bodem pěstování. Pokud se vám to podaří, květina se vám odvděčí rychlými přírůstky, zdravým vzhledem a některá i pravidelným kvetením. Vyhněte se proto zběsilým nákupům bez rozmyslu a vždy si dopředu promyslete, jestli daná květina u vás doma najde správné stanoviště. Některé květiny vyžadují světlo, jiné až tropické horko nebo třeba vlhko a stín. S tím je potřeba počítat a každé místo určené pro květiny pečlivě prozkoumat a vybrat vhodnou variantu.

Přejeme vám hodně štěstí!

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
08.06.2021

Photocredit: Randy Wick (Flickr CC)

0

Dekorace, která je ve světě populární: DIY florárium. Přinášíme návod krok za krokem.

Seznamte se s floráriem – originálním způsobem, jak pěstovat mech či masožravky. Inspirujte se v článku a jedno si s námi rovnou vyrobte!

Provensálský styl bydlení – to není jen levandule, bílá patina a pastelové tóny

Provensálský styl bydlení je nesmírně populární. A není to jen levandule a pastelové tóny. Jak vytvořit Provence styl u vás doma? Přinášíme pár tipů.

Jungle styl aneb když se interiér inspiruje přírodou

Bydlíte ve městě, ale milujete přírodu? Přeneste se do tropů díky vkusnému bydlení v urban jungle stylu, který vás chytí za srdce.

Kompostuje i v bytě pomocí žížal – čistě, jednoduše a účinně

Víte, co je domácí vermikompostér? Domeček pro žížaly, které vám pomůžou s biologickým odpadem, a to i v bytě. Poradíme vám, jak jej založit.

5 trendy pokojovek, které nesmí chybět v moderním interiéru

Máte stále pocit, že vašemu interiéru něco chybí? Zkuste do něj dostat více zelených rostlin! Poradíme vám, které jsou teď nejpopulárnější.

Jak vyrobit patrový zahradní květináč ze dřeva svépomocí – návod krok za krokem

Rádi pracujete na zahradě? Rádi pěstujete svoji domácí zeleninu? Máme pro vás tip, jak si vyrobit svépomocí zahradní vícepatrový květináč. Trochu nevšední, ale určitě zajímavý. Jak vyrobit takový květináč ze dřeva?

30+ inspirace na jarní truhlíky – dekorace v netradičních nádobách a nepřehlédnutelná DIY aranžmá

Chcete mít jarní květinovou výzdobu, která vyrazí všem dech? Nepohrdněte klasickými hliněnými květináči, ale inspirujte se jarními truhlíky z upcyklovaných předmětů. V tomto článku jsme jich pro vás vybrali velkou spoustu.

Jak na návrh moderní malé koupelny? Položte si předem tyto 4 otázky a inspirujte se

Lámete si hlavu se zařízením malé koupelny? Nevěšte hlavu. Prohlédněte si inspiraci na populární moderní koupelny nejen ze zahraničí.