5 tipů, jak pracovat s květinami v interiéru, aby opravdu vynikly
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

5 tipů, jak pracovat s květinami v interiéru, aby opravdu vynikly

Květin v interiéru není nikdy dost. Plní různé funkce a pokud chcete oživit často sterilní prostor, neexistuje lepší volba. Problémem je fakt, že ne každý umí s rostlinami správně nakládat. A to nemluvíme pouze o péči o ně, ale také o jejich rozmístění. Máme proto pro vás dnes několik rad, které vám pomohou dosáhnout toho, že vaše rostliny budou opravdovou ozdobou vašeho bytu a ne nevzhledným kouskem usychající zeleně krčící se na zaprášeném parapetu.


květiny jako základ interiéru
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Randy Wick (Flickr CC)

1. Květináče jsou základ

Má-li květina v interiéru opravdu vyniknout, je potřeba zamyslet se nad květináčem, který její celkový vzhled podtrhne a umocní, nebo naopak zcela potlačí. Nabídka květináčů je dnes opravdu široká a samy o sobě jsou často jedinečnými designovými kousky. V poslední době si oblibu získaly různé vyvýšené květináče a květinové stolky, které umí květinu dostat do různých výškových úrovní a lépe ji tak včlenit do interiéru. Zvažte také závěsné květináče a kokedamy, které se skvěle hodí do různých vzdušných bytů a navíc dokážou opticky šikovně oddělit jednotlivé zóny otevřených prostor.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Randy Wick (Flickr CC), ariari, txmx 2, Ivan Radic

S dostatkem trpělivosti se můžete po květináčích a květinových stolcích dobře poohlídnout také po bazarech. Občas pak stačí trocha barvy nebo jen teplé voda s jarem a budete mít zajímavé kousky, které už nemusí být běžně k dostání.

2. Sesazování jako nový trend

Jedním z nejnovějších trendů je sesazování několika rostlin do velkých květináčů. Takové květináče pak působí spíše jako malé zahrádky a dodávají bytům zcela nový nádech. Ideální je předem si promyslet kombinace rostlin tak, aby se navzájem doplňovaly. Můžete například vysoké rostliny podsadit plazivými.

Sesazovat se dá klidně i v menších květináčích, kdy například nakombinujete jen dvě tři rostliny. I to působí velmi netradičně a nezvykle. Vrhněte se ale do sesazování brzo, protože tento trend se pomalu šíří a mohli byste s tím přijít až v momentě, kdy budou mít podobné prvky v domácnostech všichni.

3. Shlukování a urban jungle

Populární je také pojem „urban jungle“, který odkazuje na květinovou džungli přímo v interiéru. Dosáhnete tím velkým shlukováním rostlin na jednom místě. Zkrátka si vyhradíte vhodný koutek ve vašem bytě a ten do posledního místečka zaplníte květinami. Základem je kombinovat velké vzrostlé rostliny s těmi převislými a třeba i malými čerstvě zasazenými řízky. Celkový vzhled je pak pestrý a působí opravdu jako džungle s několika úrovněmi porostu.

Pokud nemáte dostatek prostoru na malý prales, zkuste aspoň najít nějakou jednu poličku či stolek, na němž zkombinujete pár květin dohromady a vytvoříte si stále se měnící zelené zákoutí. Takovéto shluky rostlin často působí efektněji než samostatné opuštěné květiny. I když i ty mají v některých případech svůj význam.

Mohlo by vás zajímat: Jungle styl aneb když se interiér inspiruje přírodou

4. Bez péče to nepůjde

Představa, že zajedete do nejbližšího hobbymarketu, nakoupíte, co se vám líbí, a jen rostliny rozestavíte po bytě, je naprosto mylná. Pokud chcete, aby vaše květiny vypadaly zdravě, kvetly a interiér opravdu zdobily, budete jim muset věnovat nějaký čas.

Základem je čerstvě koupenou květinu přesadit do nového substrátu podsypaného keramzitem či jinými drobnými kamínky, zvolit ideálně keramický květináč a začít s pravidelnou péčí. Aby květiny rostly, musíte je pravidelně hnojit v jejich vegetačním období a zalévejte je spíše než vodou ředěným lignohumátem, který seženete v každém zahradnictví. Pokud to květiny vyžadují, stříhejte je. A v neposlední řadě pečlivě hlídejte, jestli vám je nenapadli škůdci. Nejběžnější jsou malé černé mušky smutnice lezoucí po substrátu nebo třeba svilušky a molice.

Zní to jako spoustu práce? Nebojte se, zase tolik času to nezabere a odměnou vám budou krásné rostliny, v nichž můžete kdykoliv hledat odpočinek pro oči i duši.

5. Správné stanoviště

Najít v interiéru pro své květiny vhodné stanoviště je prvním bodem pěstování. Pokud se vám to podaří, květina se vám odvděčí rychlými přírůstky, zdravým vzhledem a některá i pravidelným kvetením. Vyhněte se proto zběsilým nákupům bez rozmyslu a vždy si dopředu promyslete, jestli daná květina u vás doma najde správné stanoviště. Některé květiny vyžadují světlo, jiné až tropické horko nebo třeba vlhko a stín. S tím je potřeba počítat a každé místo určené pro květiny pečlivě prozkoumat a vybrat vhodnou variantu.

Přejeme vám hodně štěstí!


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Kateřina Petríková

Vydáno dne:
08.06.2021

Photocredit: Randy Wick (Flickr CC)

0

Mohlo by Vás zajímat: