HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

5 trendy pokojovek, které nesmí chybět v moderním interiéru

Pokud máte stále pocit, že vašemu interiéru něco chybí, zkuste zavítat do světa pokojovek. Právě květiny totiž často udělají tu poslední tečku za vaší prací a promění stále studený interiér v domov. Máme pro vás tipy na ty nejpopulárnější rostliny i 3 tipy na knihy, kde můžete čerpat inspiraci.


Znovuobjevená monstera - kytka našich babiček
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Flickr.com, JasonUnbound

1. Monstera

Ano, je to přesně ta monstrózní květina, kterou znáte z dětství od babičky či z rozlehlých chodeb úřadů. V posledních letech se jí ale dostalo nové pozornosti a obliba jejich ikonických listů stále stoupá.

Jedná se o květinu poměrně malých nároků na péči, takže je vhodná i pro začátečníky. Navíc dokáže v každém interiéru okamžitě upoutat pozornost. Na co má ale nároky naopak velmi vysoké, je prostor. Proto před nákupem pečlivě zvažte, zdali vás nebude omezovat. Pokud usoudíte, že se vám tahle královna pokojovek do bytu či domu nevejde, zkuste její ikonický list dostat do interiéru jinak – kupte si povlečení s monstera vzorem nebo zavěste na stěnu obrázek s obrysem listu.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Flickr.com, JasonUnbound, gtveloce, jetalone, Treeaddict

2. Kapradiny netík a ledviník

Zdravou zelení, rychlým růstem a svěžím vzhledem se vám odvděčí tato oblíbená dvojice kapradin. Snad nejpopulárnější kapradinou vůbec je právě ledviník, který nevyžaduje žádnou zvláštní péči a není pro něj velkým problémem ani případný sušší vzduch v zimě či horkém létě. Hlavní a v podstatě jedinou radou při pěstování je udržovat u ledviníku neustále vodu v podmisce. Pokud dodržíte tuhle základní poučku, máte skoro vyhráno. Snad ještě o něco hezčí je kapradina netík, ta už ale suchý vzduch snáší hůře a doporučuje se rosit.

Mohlo by vás zajímat: Dekorace, která je ve světě populární: DIY florárium. Přinášíme návod krok za krokem

3. Asparágus

Velmi vděčnou rostlinou je také asparágus neboli okrasný chřest. Nabízí se opravdu široké spektrum druhů, ale nejběžnější je klasický asparágus hustokvětý, který znáte z většiny vazeb. O něco krásnější je pak asparágus plumosus (prohlédněte si ho v galerii), který si získal oblibu teprve nedávno a v interiéru vypadá skvěle. Květinám hledejte světlé místo bez přímého slunce a pamatujte na pravidelnou zálivku.

4. Pilea

Dalším absolutním hitem posledních let mezi pěstiteli i bloggery je pilea peperomioides původem z jižní Číny. Její pravidelné kulaté listy jsou ozdobou každého interiéru a za dobrých podmínek se vám sama začne aktivně množit a z mateřské rostliny budete mít za chvíli spoustu malých rostlinek. Pilea nemá ráda přímé slunce (ale miluje dostatek světla rozptýleného) a přehnanou zálivku, kterou je zejména v zimě potřeba dosti omezit.

5. Tillandsie a řasokoule

Na závěr jsme vybrali dvojici specifických rostlin, které se v poslední době objevují v každém moderním, vzdušném a nápaditém interiéru. Tillandsie nepotřebují k životu skoro nic, stačí je mít v elegantní skleněné baňce a občas je namočit do vody, vynést na déšť nebo pokropit. Ale pozor, přímému slunci nefandí. Podobným zvláštním prvkem je elegantní skleněná nádoba s řasokoulí, kterou můžete umístit do knihovny, koupelny i kamkoliv jinam v interiéru. Dbejte jen na časté doplňování vody.

Fotky všech zmíněných rostlin naleznete v naší fotogalerii.

Knihy, kde se dozvíte více

Pokud už delší dobu uvažujete o oživení vašeho interiéru právě novými pokojovými rostlinami, zkuste ještě před zběsilým nákupem nakouknout do některé z těchto tří knih. Jistě vám napoví více o tom, které pokojovky jsou vhodné zrovna pro vás. 

Kvítka v bytě: Jasnější a přehlednější knihu psanou s vtipem asi nenajdete. Veronika Ježková a Nikol Francová navíc stojí za stejnojmenným instagramovým účtem, kde denně chrlí spoustu dalších rad a aktuálně chystají druhý díl knihy. Mimochodem v Brně najdete taky jejich květinový ateliér, kde si můžete rovnou pokojovky nakoupit.

Pokojovky: Další podobně krásnou knihou jsou Pokojovky. Po přečtení téhle graficky krásné knihy se z vás téměř určitě stane nadšenec do květin. Mimochodem autorky provozují i stejnojmenný e-shop s květinami.

Urban Jungle: Posledním tipem je jedna kniha zahraniční, která ale vyšla v českém překladu v nakladatelství Grada. Díky ní můžete nakouknout do celkem 5 opravdu výjimečných domácností doslova překypujících zelení a věřte, že vás neobvyklé interiéry rychle nadchnou.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
29.01.2021

Photocredit: Flickr.com, JasonUnbound

8

5 tipů, jak si založit bylinkovou zahrádku

Založte si bylinkovou zahrádku, ve které vám poroste koření do kuchyně i léčivé bylinky. Bylinkový záhon je téměř bezúdržbový. Ukážeme vám, jak na to.

Vytvořte si romantickou zahradu z růží – 6 kroků k úspěchu

Chtěli byste mít zahradu plnou romantických růží a nevíte, jak na to? V našem článku naleznete 6 rad, které vám zajistí rozkvetlé růže po celý rok.

Jak vybudovat novou zahradu – postup, fotogalerie, inspirace

Chcete si založit zbrusu novou zeleninovou či okrasnou zahradu svépomocí? Přečtěte si náš článek a vyvarujte se nejčastějších chyb.

Dřevěný květináč – jaké má výhody oproti plastu?

Dřevěné květináče umí být opravdu kouzelné. Jsou krásné a navíc i ekologické. Podívejte se s námi dnes na to, jaké výhody mají dřevěné květináče oproti plastovým.

Jungle styl aneb když se interiér inspiruje přírodou

Bydlíte ve městě, ale milujete přírodu? Přeneste se do tropů díky vkusnému bydlení v urban jungle stylu, který vás chytí za srdce.

Kompostuje i v bytě pomocí žížal – čistě, jednoduše a účinně

Víte, co je domácí vermikompostér? Domeček pro žížaly, které vám pomůžou s biologickým odpadem, a to i v bytě. Poradíme vám, jak jej založit.

Svépomocí vyrobila pro maminku vyvýšený záhon. Podle jejího návodu to zvládnete taky

Vyrobte si vyvýšený záhon na vaši zahradu. Podrobný návod a seznam nezbytného materiálu najdete v našem článku.

Vertikální záhon svépomocí: zahrádka, kterou můžete mít i na balkoně

I na balkoně si můžete vypěstovat zeleninu pro vlastní spotřebu. Poslouží vám k tomu vertikální záhon, který si snadno vyrobíte sami.

5 tipů, jak pracovat s květinami v interiéru, aby opravdu vynikly

Kytky mohou interiér významně pozvednout, nebo naopak úplně zničit. Zkuste se řídit těmito radami, abyste dosáhli první možnosti. Jak na to?

Interiérové triky pro silnější imunitu

Období respiračních onemocnění je tu! Poradíme vám, jak doma posílit imunitu celé rodiny pomocí jednoduchých interiérových triků.