HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dekorace, která je ve světě populární: DIY florárium. Přinášíme návod krok za krokem.

Možná, že slovo florárium slyšíte poprvé. Není se čemu divit. Tento pojem se u nás zatím příliš neujal, i když přesně popisuje, co se za ním skrývá. Jedná se totiž o dekorační rostlinné terárium. To může mít mnoho podob: od vcelku obyčejných až po divoké instalace plné rozmanitých tropických druhů. Všem nadšencům přinášíme podrobný návod, jak si takové originální florárium podle vlastních představ doma vytvořit. 


Sukulentové florárium
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: urbanbotanist

Co je florárium?

Florárium, neboli rostlinné terárium, je v podstatě takový menší skleník. Používá se nejčastěji k dekoraci v interiéru, ale některé formy terárií se hodí i k pěstování rostlin venku. Uvnitř florária vzniká mikrosvět, kde spolu žije několik druhů, a ty se společně proplétají v zajímavou podívanou.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: urbanbotanist, avrene, CieraHolzenthal, gamaree

Při jeho výrobě je třeba seskupit takové typy rostlin, které mají podobné požadavky na pěstování a nekonkurují si. Od výběru rostlin se odvíjí celkový vzhled terária. Proto je dobré si vše předem dobře promyslet, aby se rostlinám ve floráriu dařilo na vámi vybraném místě a zároveň terárium splňovalo vaše estetické požadavky. Inspirujte se v naší obsáhlé a různorodé fotogalerii.

Mohlo by vás zajímat: Řasokoule – roztomilá dekorace nebo žijící organismus? Jak se starat o řasokouli, aby se jí dařilo

Sukulenty pro lenochy

V praxi se můžeme setkat s mnoha druhy florárií. Nejčastěji si lidé pořizují terária se sukulenty nebo kaktusy. Jejich oblíbenost je dána zejména snadným pěstováním a nenáročností těchto rostlin. K dispozici je také mnoho zajímavých druhů s rozličnými barvami a tvary, takže při správném výběru určitě nehrozí, že by vás tato florária začala nudit. Sukulentové i kaktusové nádoby také dovolují vyhrát si s vrstvením různých materiálů na dno. Střídání vrstev různých kamínků, substrátu a písku působí velmi dekorativně a mnohdy zaujme ještě více než samotné rostliny. 

Mech pro romantiky

Stále oblíbenější jsou mechová florária. Mech je ostatně interiérovým hitem už dlouho, o čemž svědčí třeba jeho použití v mechových obrazech nebo stěnách. Není proto divu, že se mech nevyhnul ani použití v teráriích. Tvorba mechového florária přímo vybízí k tomu popustit uzdu své fantazie a vytvořit miniaturní pohádkovou scenérii. Výborně se hodí pro všechny, kteří si potrpí na lesní krajinu. Výhodou je, že materiál na tvorbu mechové nádoby najdete bez problémů v lese. Mech se dobře kombinuje s různými kapradinami, kůrou a většími kameny.

Mohlo by vás zajímat: Znáte mechové stěny? Tato dekorace nahradí akustickou izolaci i vlhkoměr.

Masožravky pro rebely

Pro skutečné fajnšmekry jsou pak například masožravá florária plná rostlin divokých nejen svým vzhledem, ale i stravovacími návyky. Pěstování masožravých rostlin však vyžaduje větší znalosti a zkušenosti, než je tomu třeba u nenáročných sukulentů. Proto je dobré si předem nastudovat, jak se o ně správně postarat a přizpůsobit florárium jejich potřebám. Nejspíše budete muset sáhnout po téměř uzavřené nádobě a dbát na udržování správné vlhkosti. Masožravky se vám pak odvděčí bujnou a pestrou miniaturní džunglí a ještě vám pochytají otravný hmyz.

Návod, jak na výrobu vlastního florária:

První krok: Strategický plán

Jak již bylo uvedeno výše, při výrobě florária je vždy nutné si předem rozmyslet, co od něho čekáte. Kam máte v plánu terárium umístit? Jaký druh rostlin se vám líbí? Jak velké by mělo být a jak moc se o něj chcete starat? Podle toho pak následuje výběr vhodných rostlinek.

Druhý krok: Volba rostlin

Když už víte, kam budete terárium umisťovat, můžete se zaměřit na určitou skupinu rostlin. Pro dekoraci stinného místa sáhněte spíše po mechovém teráriu nebo promyšlené skupince stínomilných rostlinek. Naopak třeba sukulenty potěší slunné místo a v létě uvítají i pobyt venku. Vybírejte vždy malé druhy s pomalejším tempem růstu, aby vám brzy nepřerostly přes hlavu i florárium. Ušetříte si tak práci a déle zachováte původní prostorovou kompozici.

Pro florária se hodí třeba různé druhy kapradin, netřesky, fitónie, maranty nebo vranečky. Sáhnout však můžete i po mnoha jiných a nebojte se ani nejrůznějších experimentů, kterými mohou být například orchidejová florária. Inspirovat se můžete v naší bohaté fotogalerii.

Třetí krok: Výběr nádoby

Správný výběr nádoby je klíčový pro úspěch. Rostliny, které mají raději sušší podmínky, se hodí do otevřených a širších nádob. Naopak čím vlhkomilnější rostliny plánujete pěstovat, tím menší otvor by nádoba měla mít. Existují i uzavřená florária, která se otvírají jen výjimečně. Raritou jsou pokusy s trvale uzavřenými nádobami s vlastním ekosystémem, které si žijí svým životem i desítky let bez vnější péče.

Velmi oblíbené jsou geometické nádoby připomínající krystaly, které kombinují sklo a kovové hrany. Sáhnout můžete po zajímavě tvarované láhvi nebo sklenici, někteří pěstují rostliny dokonce i uvnitř skleněných žárovek. Pro větší kompozice poslouží hranatá i kulatá akvária či demižony. Neobvyklou variantou jsou také závěsné nádoby.

Čtvrtý krok: Plnění florária

Konečně přichází na řadu to nejzajímavější, tedy samotné plnění terária. Podle vybraného druhu rostlin si připravte spodní drenážní vrstvu (například různé kamínky, štěrk či keramzit), vhodný pěstební substrát a povrchovou dekorační vrstvu (písek nebo třeba oblázky). Tyto materiály na sebe navrstvěte a umístěte do nich připravené rostlinky. Snažte se kompozici sestavit tak, aby odpovídala finálnímu umístění florária. Pokud bude u stěny, zadní rostliny by měly být větší. Naopak u terárií viditelných ze všech stran umisťujte největší rostliny doprostřed.

Někteří lidé florária zdobí miniaturními figurkami nebo hračkami. Ačkoliv se fantazii meze nekladou a obzvlášť děti takové veselé krajinky ocení, dejte si pozor, abyste své florárium zbytečně nepřeplácali.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
23.02.2019

Photocredit: urbanbotanist

5

Moderní bytové interiéry: Fotogalerie plná inspirace

Jakým směrem jdou moderní bytové interiéry? Podívejte se na fotky, trendy a inspiraci.

Zajímavé interiéry, které musíte vidět

Připravili jsme pro vás fotogalerii zajímavě řešených interiéru, kde je použité dřevo. Naleznete zde zajímavé tipy, vychytávky a inspiraci pro ten Váš.

Interiéry srubů: Jak vypadají dřevěné sny zevnitř?

Dřevěné sruby nejsou v Česku typickými stavbami. Prohlédněte si proto galerii, která vám tyto dřevostavby ukáže zevnitř.

Video: Malý domek s šikovně řešeným interiérem

Také máte malý domek? Využijte každý prostor a nechte se okouzlit pohodovou atmosférou tohoto malého útulného domu.

Jak na barvy v interiéru, aneb ultramarínovou nebo tyrkysovou?

Barvy definují náš interiér a významně ovlivňuj naši psychiku. Přinášíme vám rádce, jak správně pracovat s barvami v jednotlivých místnostech.

Geniální dřevěný interiér, který plynule přechází v zahradu. Jak se žije bez hranic?

Brazilská stavba „OF House“ vyniká svéráznou absencí hranic mezi vnitřním a vnějším prostředím. Zahrada jako součást domu, dům jako součást zahrady. A hlavně všudypřítomné dřevo.

Létající drak: návod na výrobu

Nastal podzim a s ním spojené období pouštění draka. V dnešním článku vám ukážeme, jak vyrobit létajícího draka, a to hned dvěma způsoby. Létající draci jsou nejen pro děti!

Jak vyrobit domácí ruční papír snadno ve třech krocích

Nebojíte se výzev? Vyzkoušejte si prastarou metodu a vyrobte si krásný ruční papír v domácích podmínkách. Sežeňte si kus starých novin, rám a trochu vody. Máme pro vás jednoduchý návod ve třech krocích.

Vyrobte si doma věnec podle našeho návodu a zavzpomínejte na zesnulé. Dušičky jsou tu

Nemusíte utrácet za kupované věnce. Uctěte své blízké zesnulé vlastnoručně vyrobeným věncem podle návodu v galerii a tichou vzpomínkou.

5 tipů, jak pracovat s květinami v interiéru, aby opravdu vynikly

Kytky mohou interiér významně pozvednout, nebo naopak úplně zničit. Zkuste se řídit těmito radami, abyste dosáhli první možnosti. Jak na to?