HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Střešní dóm vietnamské restaurace je ukázkou toho, co bambus dokáže

O tom, že bambus je fascinující stavební materiál, již byly popsány stohy papíru pochvalnými ódami. Jenže pořád ho považujeme za takovou dětskou hříčku asijských architektů, která je dobrá možná ke stavbě malého domku v tropech nebo zdobného pavilónku v okrasné zahradě. To se rozhodli vietnamští architekti a nadšenci do bambusu změnit.


Vietnamská restaurace se střešním dómem z bambusu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Quang Tran

Bambusu jako stavebnímu materiálu se zatím moc lidí a firem nevěnuje. Alespoň ve Vietnamu. Proto když přijde na bambus, je společnost BambooBuild jedničkou. Získali velký náskok nad konkurencí, protože bambusové stvoly aktivně pěstují na plantážích a v lesích po celé zemi. Umí ho i zpracovat a po stránce designu nebo stavby bychom tu těžko hledali povolanější odborníky. 

Bambus nemá limity

Pořád ale řešili dilema, jak lidem ukázat plný potenciál nenáročného a ekologického materiálu. Chtělo to projekt dostatečně velký, aby mohl sloužit jako názorná demonstrace. A z takových pohnutek se zrodil projekt Bamboo Long House Restaurant, který vyrostl v městečku Dong Hoi. Je skutečně nepřehlédnutelný. Překrývá totiž plochu 650 metrů čtverečních a je kompletně celý z bambusu.

Inspirace od papuánských domorodců?

Pokud jde o samotný koncept, dlouhé domy nejsou doménou jihovýchodní Asie, ale historicky spíše Papui Nové Guineji. Právě tam ještě dnes domorodci staví své tradiční „Long House“, ve kterých tráví noc celé mužské osazenstvo vesnice, zatímco ženy pospávají v malých chýších okolo. Proč? Umožňuje to pohotovou obranu vesnice, když je napadnou sousedé. Což se sice neděje tak často jako dřív, ale jeden nikdy neví.

Kontakt a otevřenost na prvním místě

Vietnamští architekti z BambooBuild pochopitelně vytvářeli prostor restaurace, a ne nocležny domorodých válečníků. Faktory přehlednosti a pohotovosti však vzali v potaz. Líbila se jim představa široce otevřeného prostoru, který by umožňoval sociální kontakt mezi návštěvníky. Návštěva restaurace je tu především společenskou záležitostí, při které se setkávají celé široké rodiny. Proto jim představa jedné rovné a dlouhé místnosti dávala hluboký smysl.

Bez zdí je ventilace snadná

Stávající majitel restaurace také řešil, jak učinit pobyt uvnitř zařízení snesitelnější. Není to maličkost, zvlášť ne v provincii Quang Binh. Vlhkost vzduchu se tu blíží 100 %, takže uvnitř každé místnosti rychle kondenzuje pára, vše je vlhké a snadno podléhá plísním. Členit prostor zdmi, a to včetně těch obvodových, se proto nejevilo architektům právě rozumné.

Navrhli tedy model podlouhlého dómu, jakéhosi vnějšího masivního krunýře, který podepírán několika sloupy ční nad vlastním prostorem restaurace. „Je to příklad kompletně otevřené architektury, která harmonicky napojuje člověka na své nejbližší i na přírodu,“ říká šéfarchitekt Tran Ba Tiep. A skutečně: restaurací ze stran příjemně provívá vlahý vzduch a okolní zeleň máte od stolu takříkajíc na dosah ruky.

Bambus kam se jen podíváš

Základem celé stavby Bamboo Long House Restaurant je provázaná konstrukce předem nachystaných bambusových stvolů spletených dohromady. Krov dosahuje výšky sedmi metrů, po třech metrech odstupu je stavba jistěna sekundárním výpletem a po dvou metrech pak ještě dalšími bambusovými trámy. Pozohýbané stvoly jsou jištěny lany z umělých vláken a plně fixovány na samonosnou konstrukci.

Mohlo by vás zajímat: Video: Fascinující domy z bambusu 

Přírodní design v každém detailu

Pozoruhodná je i střešní krytina. Je vytvořena z variace slaměných došků. Ovšem zde je základním materiálem listoví kapradin a rákos. Místní je tu ke stejnému účelu používají po staletí. Tato tlustá vrstva pak spolehlivě překrývá bambus pod ní a zabraňuje tak jeho navlhnutí. K tomu přispívá i vynikající přirozená ventilace pod střechou.

Nesporná atraktivita realizovaného projektu tak přináší inspiraci i odpovědi. Ano, stavět z bambusu je snadné, rychlé, levné a udržitelné. A rozhodně se přitom nemusíte držet při zemi. Sedm metrů vysoká konstrukce a stavba překrývající plochu 650 metrů čtverečních to v praxi velmi dobře dokládá.

 

Vydáno dne:
24.10.2018

Photocredit: Quang Tran

3

Stavět z bambusu? Proč ne
Podívejte se na jednu bambusovou stavbu, která stojí v luxusním letovisku

Asijské dřevostavby: místo smrku používají bambus a sluší jim to
Jak staví dřevostavby v Asii? Z bambusu, prohlédněte si je ve fotogalerii.

Video: Fascinující domy z bambusu
Příspěvek z řady TED Talks, který se zabývá stavbami z bambusu, představuje tuto travinu jako udržitelný stavební materiál s velkým potenciálem zejména v tropech.

Živé ploty, jak je neznáte: tunel, bambus i velikán
Nejsou tradiční živé ploty nic pro vás? Seznamte se s těmi nejzajímavějšími druhy živých plotů z celého světa, které si můžete vytvořit i na své vlastní zahradě.

V Číně mají divadlo postavené z živého bambusu. Jak funguje?
Bambus jako základní stavební materiál organického stavebnictví využila čínská architektka. Vytvořila Bambusové divadlo, které je světovým unikátem. Jak vypadá? A dá se hrát, i když prší?

Kouzlo svůdných dřevěných křivek, které vás přiláká
Netradiční dřevostavba, která vyrůstá ze zalesněného úpatí čínského pohoří. Stromový apartmánový pavilon Treewow O vás překvapí především dynamickou doškovou střechou. Jaké skrývá kouzlo?

Nahradí bambus smrkové dřevo i v Česku? Mýty a fakta o exotické stavební lahůdce.
Znáte stavby z bambusu? Materiál vyroste za 3 roky, je pevnější než beton a uhrane vás svou exotickou estetikou. Přečtěte si víc!

Udržitelná dřevostavba Villa Akoya je pozvánkou do tropického ráje
Prohlédněte si exotickou plážovou vilku postavenou podle pravidel udržitelnosti. Je totiž celá ze dřeva! Zavítejte s námi na chvíli do Kostariky.

Bambusový pavilon Tchaj-wanu připomíná, že harmonie prostředí posiluje osobní růst
Návrat k přírodním materiálům znamená vydat se na cestu k poznání hluboké harmonice. Podívejte se na tento unikátní bambusový pavilon, který je toho důkazem.

Altány, pavilony, přístřešky: Nejrůznější typy venkovního zastřešení a jak na ně
Střechy, stříšky, altány a pavilony... Věděli jste, že i otevřené venkovní přístřešky, které nás chrání před nepříznivým počasím, mohou být moderním projevem architektury? Pojďte se na ně podívat v následujícím článku.