HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Video: Jak se staví geodetická kopule „Dobrá karma“

Geodetická kopule je prostorová konstrukce kulovitého tvaru. Oproti běžným stavbám zde půdorys netvoří obdélník, ale kruh. Povrch je složen z trojúhelníkových částí. Tato myšlenka se zrodila od Richarda Buckminstera Fullera – amerického pokrokového architekta 20. století, který propojoval své návrhy s fyzikálními zákony a filozofickými koncepty. Jeho cílem bylo vytvořit konstrukci, která by byla podobná organickým tvarům přírody.

Stavbu dřevěné geodetické kopule s názvem „Dobrá karma“ můžete zhlédnout v časosběrném videu níže.


Vizionářský architekt

Richard Buckminster Fuller byl vynálezce, architekt, matematik, kosmolog, básník a mystik. Celý svůj život zasvětil hledání nových technologických řešení, která by zlepšila kvalitu lidských životů a zároveň šetřila materiálové zdroje. Do jeho návrhů se promítala i posvátná geometrie. Řídil se úslovím, že méně je více. Snažil se najít materiálovou a energetickou úspornost domů, což bylo v jeho době pokrokové.

Největší věhlas mu přinesl právě vynález geodetické kopule v roce 1949 – nejlehčí, nejpevnější a zároveň ekonomicky nejefektivnější konstrukci, která byla kdy vynalezena.

Jaké jsou výhody domů z geodetických kopulí?

  • Vynikající statické vlastnosti – umožňují snadné překlenutí mimořádných rozponů. Jedná se o staticky nejefektivnější prostorové konstrukce, lehké a přitom neobyčejně pevné a silné. Jakákoli síla, která na ně působí, se v konstrukci rozkládá rovnoměrně.
  • Nízká spotřeba materiálu – není třeba využívat masivní výztuže a nosníky.
  • Energetická úspora – povrch koule je z energetického hlediska nejideálnějším tvarem. Má minimálně o 30 % menší plochu než stejný prostor ohraničený kvádrem. Proto jsou i tepelné ztráty zhruba o 30 % nižší. Ušetří se tak nejen náklady na vytápění, ale podpoří se i šetrnost k životnímu prostředí.
  • Vysoká odolnost proti větru – díky tvaru kopule dochází k menší turbulenci větru, protože proud vzduchu konstrukci hladce obtéká.
  • Výjimečné akustické vlastnosti – je všeobecně známo, že i slabý šepot je ve tvaru kopule na druhé straně dobře slyšitelný.
  • Účinné větrání – v interiéru geodetické kopule se vytváří přirozené proudění vzduchu. Horký nebo studený vzduch se rovnoměrně distribuuje po celém domě.
  • Nadčasovost – jedná se o typ konstrukce, který se v podobné formě využíval již v dobách starověku, a zároveň si i dnes zachovává futuristický vzhled.
  • Univerzální využití a originální vzhled – tyto stavby lze využít k různým účelům, ať už pro bydlení nebo společenské akce. A rozhodně vždy zaujmou svojí originalitou.
  • Psychologické působení – kopule vytváří příjemný a harmonický pocit uvnitř interiéru.

Geodetické kopule jsou krásné a matematicky dokonalé konstrukce. Jsou ukázkou architektury, která je nadčasová, udržitelná a inspirující.

Pustili byste se také do takového projektu? Napište nám svůj názor do diskuze.

 


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Petra Pacáková

Vydáno dne:
04.12.2017

7 0

Mohlo by Vás zajímat: