HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Pompidou-Metz: Dřevostavba inspirovaná bambusovým kloboukem

Centre Pompidou-Metz je moderní muzeum ve francouzském městě Metz, pobočka pařížského muzea Centre Georges Pompidou. Tato jedinečná stavba nejen vyzdvihuje přednosti současných dřevěných konstrukcí, ale současně je domovem jedinečných uměleckých děl, pro která byla Paříž příliš malá. Navíc byla tato stavba inspirovaná bambusovým kloboukem... Více zajímavých postřehů najdete v článku a fotografie v galerii.


Centre Pompidou-Metz
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel

Stavba budovy byla zahájena v listopadu roku 2006 a muzeum bylo slavnostně otevřeno v květnu 2010 tehdejším prezidentem Nicolasem Sarkozym. Krátce se po svém otevření stalo jedním z nejnavštěvovanějších kulturních center ve Francii (mimo Paříž).

Cílem výstavby komplexu Centre Pompidou-Metz bylo umožnit výstavu uměleckých děl a jejich zpřístupnění veřejnosti, protože v pařížském muzeu Centre Georges Pompidou je vystaveno pouze 20% celé umělecké sbírky. Současně bylo jedním z požadavků vytvoření takového prostoru, ve kterém by se do expozice vešly i kusy, pro které je 5,5 metrů vysoký strop pařížského muzea malý. Nejvšší bod Centra Pompidou-Metz má proto 18 metrů do výšky.

Architektem tohoto muzea byl Japonec Šigeru Ban. Budova byla inspirována čínským kloboukem. Dost velkým a drahým kloboukem! Celková rozloha muzea je 12 000 m² a jeho výstavba přišla na 51 milionů Euro.

Bude Vás zajímat: 10 neuvěřitelných japonských dřevostaveb

Prvotní myšlenkou stavby Centre Pompidou-Metz bylo vytvořit takovou budovu, která by svou výjimečnou architekturou vynikala nad ostatními a stala se tak sama o sobě památkou, která do města přitáhne turisty (slovy autora tento koncept se nazývá tzv. „Bilbao efekt“). Druhou myšlenkou pak bylo obnovení původní průmyslové zástavby s cílem vytvořit ideální prostor pro vystavování uměleckých děl, a to vše v kulturním a historickém kontextu města Metz.

Dřevěná střešní konstrukce vychází z tvaru šestiúhelníku, který je jedním ze symbolů Francie (připomíná tvar této země). Jednotlivé šestiúhelníky se setkávají a tvoří jednostranné trojúhelníky. Konstrukce vyuřívá principu asijského tradiřního pletení bambusových klobouků a košů. V celé ploše střechy byly díky jejím pravidelným tvarům použity pouze čtyři typy konstrukčních spojů, a to bez přílišnéopoužívání kovových prvků!

Právě tomuto detailu konstrukce vděčí inspiraci již zmiňovanému čínskému pletenému klobouku, který architekt našel ve starožitnictví v Paříži v roce 1999, při navrhování Japonského pavilon pro Expo v Hannoveru.

Čtěte dále: Stavět z bambusu? Proč ne

Photocredit: 準建築人手札網站 Forgemind ArchiMedia

Vydáno dne:
05.10.2015

3

Dřevostavba pro/na ptáky
Tuto zajímavou dřevostavbu nápadně připomínající ptáka naleznete v Německu na pobřeží Baltu kousek od města Heiliganfen. Více v této fotogalerii

Když v dřevostavbě zapomenete umělce
Podívejte se, jak naložili s dosluhující dřevostavbou umělci Dan Havel a Dean Ruck.

Video: Fascinující domy z bambusu
Příspěvek z řady TED Talks, který se zabývá stavbami z bambusu, představuje tuto travinu jako udržitelný stavební materiál s velkým potenciálem zejména v tropech.

Fotogalerie: Pavilón jako termitiště
Zajímali jste se někdy, jak může svět vypadat z termitiště? Podívejte se, jak kreativní jsou termiti při budování svých domovů.

Video: Jak se staví geodetická kopule „Dobrá karma“
Geodetická kopule – starověká konstrukce, která má neobyčejné vlastnosti! Podívejte se na video, jak se staví nejdokonalejší stavba, která byla kdy vynalezena!

Muzeum borovic: Z nudné expozice udělali místo, které vás nadchne
Muzeum borovicové pryskyřice. Zní to jako nuda? V čínské v Pine Park Village postavili muzeum, které vás nudit nebude.

V Číně mají divadlo postavené z živého bambusu. Jak funguje?
Bambus jako základní stavební materiál organického stavebnictví využila čínská architektka. Vytvořila Bambusové divadlo, které je světovým unikátem. Jak vypadá? A dá se hrát, i když prší?

Zajímavé krovy, které jen tak nevymyslíš
Střecha je jen tak dobrá, jaký má krov. Inspirujte se nejrůznějšími variacemi z celého světa. Mimochodem, víte, jak vypadá ten váš?

Bambusový pavilon Tchaj-wanu připomíná, že harmonie prostředí posiluje osobní růst
Návrat k přírodním materiálům znamená vydat se na cestu k poznání hluboké harmonice. Podívejte se na tento unikátní bambusový pavilon, který je toho důkazem.

Muzeum ze dřeva inspirováno japonskou hrou
Žádné hřebíky nebo sváry. Jednotlivé dřevěné dílky musely být do stabilní konstrukce pečlivě vloženy na správná místa. Stejně jako v tradiční japonské hře, která učí pečlivosti.