HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Video: Nejvyšší dřevěný mrakodrap na světě

V Britské Kolumbii v Kanadě byla postavena NEJVYŠŠÍ DŘEVĚNÁ STAVBA NA SVĚTĚ! Výstavba osmnácti patrové stavby s názvem Brock Commons trvala necelé 3 měsíce. Měří 53 metrů a bude sloužit jako studentská kolej, která ubytuje přibližně 400 studentů.

Brock Commons je hybridní konstrukcí. Dvě výtahové šachty se schodišti i první a druhé patro jsou z betonu, sloupy v celé budově pak z lepeného lamelového dřeva (tzv. Glulamu) a stropní konstrukce z křížem lepeného dřeva (tzv. CLT panelů).

 


Zajímavá čísla o Brock Commons

  • Na každém ze 16ti dřevěných podlaží je 29 stropních panelů, celkem tedy 464 panelů.

  • Sloupů z lepeného lamelového dřeva je téměř na každém podlaží 78, celkově 1 302 sloupů v celé budově.

  • Usadit jeden dřevěný sloup zabralo dělníkům v průměru 5 až 10 minut.

  • Rychlost výstavby byla blesková 2 patra za týden.

  • Celkový objem spotřebovaného dřeva ve stavbě je 2 233 m3,což v kanadských lesích vyroste za neuvěřitelných 6 minut!

Ptáte se, jaké jsou výhody dřevěných výškových staveb?

  1. Výškové budovy ze dřeva jsou rychlé, lehké, pevné a bezpečné.

  2. Dřevostavby jsou šetrné k přírodě. Stavbou Brock Commons se například ušetřilo 2 432 tun skleníkového plynu CO2, což odpovídá odstranění 511 aut ze silnic po dobu jednoho roku nebo vytápění 222 kanadských domů na celý rok.

  3. Dřevo je obnovitelný materiál. Můžeme ho využívat a zároveň ho v poměrně krátkém časovém horizontu (cca 100 let) znovu vypěstovat a poskytnout ho tak našim dětem.

  4. Dřevo na rozdíl od jiných stavebních materiálů hoří pomalu a předvídatelně, nehrozí tak náhlý kolaps budovy a je bezpečnější pro evakuaci.

  5. Člověk se v dřevěných stavbách cítí blíže v přírodě, dřevěné povrchy mají totiž prokazatelně pozitivní vliv na psychiku člověka.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
02.03.2017

2

Video: Roste další dřevěný mrakodrap

Virtuální průlet budoucí víděňskou čtvrtí Seestadt Aspern, ve které se staví moderní centrum s význačnou dominantou – 84 metrovou stavbou ze dřeva Hoho Wien.

Video: Jak se staví jedna z nejvyšších dřevostaveb světa

Časosběr stavby jedné z nejvyšších hybridních budov světa. V téhle budově se bude studentům bydlet velice dobře!

Video: Jak se staví geodetická kopule „Dobrá karma“

Geodetická kopule – starověká konstrukce, která má neobyčejné vlastnosti! Podívejte se na video, jak se staví nejdokonalejší stavba, která byla kdy vynalezena!

Video: Dřevěná konstrukce jako ochrana před zemětřesením

Stavte ze dřeva a přežijete zemětřesení! Pojďte se podívat, jak dřevěné konstrukce zachraňují životy.

Ruský byznys se dřevem je na vzestupu. Co za tím stojí?

Ruský dřevozpracující průmysl chytá druhý dech a podle vládního plánu mám být třetina nových domů ze dřeva. Má plán šanci?

Dvojbungalov ze dřeva – virtuální prohlídka s 360° videem

Jak řešit dvougenerační bydlení v dnešní moderní době? Nechte se inspirovat touto dřevostavbou. Pojďte ji s námi virtuálně navštívit a prohlédnout si ji z perspektivy 360 stupňů.

Vědci našli způsob, jak stavět budovy téměř neomezené výšky. Ze dřeva!

Jak to, že je celulóza tak pevná a téměř nezničitelná? A dalo by se to nějak využít? Rozhodně ano! V našem článku se dočtete více.

Proč dřevostavba nevypadá jako dřevostavba?

Ne každá dřevostavba vypadá jako dřevěný dům. Podle čeho dřevostavbu pozná odborník? A dovede to vůbec? Čtěte a dozvíte se víc.

Dřevěný mrakodrap HoHo ve Vídni boří hranice evropského stavitelství

Nedaleko za našimi hranicemi vyrostla dřevostavba, která boří hranice konvenčního stavitelství. Prohlédněte si dřevěný mrakodrap HoHo ve Vídni.