HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Video: Zapalte si finský oheň a grilujte i v zimě

Blíží se zima a vám chybí letní grilování? Nezoufejte! Ve videu vám poradíme, jak si rozdělat finský oheň, také nazývaný jako švédská pochodeň či indiánská svíce. Je to oheň, který hoří uvnitř naříznutého dřevěného špalku. Můžete si na něm uvařit čaj v konvici nebo dobrou večeři na pánvičce. Jak funguje tento jednoduchý přírodní vařič a jak si jej můžete vyrobit, se dozvíte v tomto článku. 


Finský oheň vymysleli Laponci ze severu Evropy, kteří si v tuhých zimách museli umět poradit. Kromě vařiče totiž tento hořící špalek může posloužit také jako zdroj tepla a světla. Když ho vyrobíte z menšího polínka, dá se přenášet na podložce a může si tak posvítit na cestu.

Jak rozdělat finský oheň?

Obstarejte si širší a kratší poleno. Motorovou pilou částečně nařízněte dřevěný špalek do kříže nebo hvězdice. Dá se použít také sekera: poleno rozštípněte podélně na čtvrtiny a v dolní části udělejte výřez pro sání vzduchu, potom polínka svažte k sobě například drátem. Spáry vyplňte suchými klacíky a smolou a rozdělejte v nich oheň.

Zpočátku může oheň dýmit, dokud nezačne dřevo zevnitř hořet. Pak ale vznikne stálý plamínek, který vydrží hořet i několik hodin (podle druhu dřeva). Umístěte na okraje polena klacíky, položte na něj konvici nebo pánvičku a můžete začít vařit! Klacíky slouží k odvodu kouře, bez nich by se mohl oheň uhasit.

Zapalte si finský oheň a užijte si letos zimní radovánky jinak!

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
20.11.2017

8

Americká dřevostavba v Česku: Jak se v ní žije?

Manželé se před důchodem rozhodli pro americkou dřevostavbu.

Bouda pro psa: Jak na to?

Bouda pro psa a její velikost záleží na velikosti vašeho pejska. Je důležité, aby se psi v boudě cítil bezpečně ale pohodlně. Ukážeme si, jak na to.

Video: Jak postavit Tee pee?

Stavba tee pee je otázkou cviku. Naučte se, jak postavit tee pee a vychutnejte si ráno výhled do ničím nerušené přírody.

Štěpkovač a drtič větví: Jaké jsou rozdíly a k čemu je použít?

Štěpkovač a drtič větví jsou výbornými pomocníky na zahradě i v ovocném sadu. Jaký je rozdíl mezi štěpkovačem a drtičem? A který pro vás bude vhodnější? Dozvíte se zde.

Video: Jak se zrodí anděl ze dřeva?

Vyřezávání dřevěných soch je velkým uměním. Obzvláště pak pomocí motorové pily! Podívejte se v krátkém sestřihu, jak probíhá výroba sochy anděla.

Video: Fascinující Lichtenbergovy obrazce na dřevě

Podívejte se na video, ve kterém jsou do dřeva vypáleny neobvyklé a fascinující geometrické obrazce. Originální dekorace ve stylu elektrického designu!

Výroba luku a šípů – prověřený návod podle našich předků

V následujícím článku vám ukážeme, že i pomocí jednoduchého postupu a základního vybavení se dá sestavit funkční luk se šípy.

Video: Pobyt v útulné lesní chatě – mladý pár v něm objevil recept na štěstí

Podívejte se na krátké čtvrthodinové video o mladém páru, který se rozhodl strávit pár nocí v lesní chatě. Jakého ponaučení nabyli?

Přenosné zahradní ohniště – 30+ inspirací na zajímavý a praktický doplněk na zahradu či terasu

Zvažujete pořízení přenosného ohniště na zahradu či terasu? Máme pro vás zajímavé tipy na různá zahradní ohniště a galerii plnou inspirace.

Jak postavit svépomocí udírnu a získat tu nejvyšší kvalitu. Radí odborník s 40 lety praxe

Víte, které dřevo je nejlepší pro uzení? Klíčové parametry pro výběr i návrh udírny vám prozradí náš článek.