HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Video: Zapalte si finský oheň a grilujte i v zimě

Blíží se zima a vám chybí letní grilování? Nezoufejte! Ve videu vám poradíme, jak si rozdělat finský oheň, také nazývaný jako švédská pochodeň či indiánská svíce. Je to oheň, který hoří uvnitř naříznutého dřevěného špalku. Můžete si na něm uvařit čaj v konvici nebo dobrou večeři na pánvičce. Jak funguje tento jednoduchý přírodní vařič a jak si jej můžete vyrobit, se dozvíte v tomto článku. 


Finský oheň vymysleli Laponci ze severu Evropy, kteří si v tuhých zimách museli umět poradit. Kromě vařiče totiž tento hořící špalek může posloužit také jako zdroj tepla a světla. Když ho vyrobíte z menšího polínka, dá se přenášet na podložce a může si tak posvítit na cestu.

Jak rozdělat finský oheň?

Obstarejte si širší a kratší poleno. Motorovou pilou částečně nařízněte dřevěný špalek do kříže nebo hvězdice. Dá se použít také sekera: poleno rozštípněte podélně na čtvrtiny a v dolní části udělejte výřez pro sání vzduchu, potom polínka svažte k sobě například drátem. Spáry vyplňte suchými klacíky a smolou a rozdělejte v nich oheň.

Zpočátku může oheň dýmit, dokud nezačne dřevo zevnitř hořet. Pak ale vznikne stálý plamínek, který vydrží hořet i několik hodin (podle druhu dřeva). Umístěte na okraje polena klacíky, položte na něj konvici nebo pánvičku a můžete začít vařit! Klacíky slouží k odvodu kouře, bez nich by se mohl oheň uhasit.

Zapalte si finský oheň a užijte si letos zimní radovánky jinak!

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Ing. Petra Pacáková

Vydáno dne:
20.11.2017

6

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE