HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak a podle čeho zvolit správné palubky

Sháníte dřevěné palubky? Jiné patří do interiéru a některé jsou přímo určené na venkovní použití. Některé palubky jsou vhodné k obkladu stěny a další zase na podlahu. Aby toho nebylo málo, už nekoupíte jen dřevěné palubky. Jak se v palubkách vyznat a z čeho mohou být vyrobené, se dozvíte v tomto článku.


Palubky na hromadě

Palubky jsou oblíbeným stavebním a dekoračním materiálem. Nejčastěji se jedná o frézované dřevěné profily, ale setkáte se i s plastovými nebo palubkami, které jsou kompozitem plastu a dřeva tzv. WPC (wood plastic compozit). Dřevěné palubky se frézují do různých profilů (tvar při pohledu ze strany), šířek 96–121 mm, délek a tlouštěk (12–28 mm). Jejich výhodou je velká variabilita použití a snadná montáž v případě systému pera a drážky. Zasunutím pera do drážky vytvoříte do sebe zapadající spoj.

Palubky dělíme dle použitého materiálu

Největší a nejčastěji používané palubky jsou ty klasické dřevěné. Jenže ty mohou být z různých dřevin.

 • Smrkové palubky mají univerzální použití. Hodí se na podlahy i na obklady stěn a stropů, a to jak vnitřní, tak i venkovní. Světlé smrkové dřevo se vyznačuje malým množství suků. Ovšem svojí měkkostí se příliš nehodí pro extrémní zatížení.
 • Modřínové palubky nabízí vyšší tvrdost, odolnost a životnost. Tyto profily mají výborné vlastnosti funkční i estetické, a proto nabízejí uplatnění na podlahy, terasy i fasádní obklady. Jsou měkčí než dubové, ale z měkčích dřev (smrk, borovice) nejtvrdší. Díky vysokému obsahu pryskyřice odolávají hmyzu a rozkladu dřevokaznými houbami, a to i bez chemického ošetření. Nejčastěji se však na českém trhu setkáte s palubkami ze sibiřského modřínu, který má hustější letokruhy a kroutí se podstatně méně než modřín, který vyrostl v České republice.
 • Dubové palubky se výborně hodí jako podlahový materiál. Patří mezi nejtrvanlivější podlahové krytiny. Nabízejí velmi dlouhou životnost a díky tvrdosti odolají i vysokému zatížení. Dubové palubky můžete použít bez problému i na fasádu, jen se připravte na to, že si sáhnete hlouběji do kapsy.
 • Thermowood palubky se vyznačují svou dlouhou životností. Dřevo se v tomto případě upravuje tepelně při 160–215 °C. Díky tomu se zvyší svoji tvarovou a rozměrovou stálost, získá lepší schopnost tepelné izolace a také odolnost hnilobě. Thermowood se používá zejména na terasy. Zde si musíte spočítat, jestli není lepší např. jednou za  let obyčejnější palubky vyměnit za nové nebo do Thermowoodu zainvestovat.

  >>Více o tepelné modifikaci dřeva
 • Palubky z exotického dřeva jako například americký ořech, mahagon, nebo teak vykazují velkou odolnost vůči vodě a povětrnostním vlivům, hmyzu a rozkladu. Navíc jsou exotická dřeva také extrémně tvrdá, vhodná všude tam, kde dochází k velkému zatížení. U exotů se však připravte, že budete rozbíjet prasátka spíše dvě než jedno.
 • Posledním typem jsou plastové palubky. Mají celou řadu výhod, dlouhou životnost a odolnost vůči klimatickým vlivům včetně UV záření. Není nutné je povrchově upravovat. Nejsou náročné na údržbu. Mají malou plošnou hmotnost, takže se s nimi snadno manipuluje. Ale řekněme si to otevřeně, je to prostě plast:). Hybridem je pak tzv. WPC který je kompozitem plastu a dřeva. Od každého má něco a tato kombinace tvoří zajímavý materiál.

Rozděléní palubek dle jejich použití

Další kritérium rozdělení palubek vzniká na základě jejich použití. Nabízí se buď obkladové, nebo podlahové. Liší se především tloušťkou ale i tvarem profilů.

Bude Vás zajímat: Obkladové palubky

 • Podlahové palubky se vyrábí standardně v tloušťce 24–28 mm. Musí splňovat vysoké nároky na pevnost. Výběr podlahových palubek se řídí především zatížením.
 • Obkladové palubky se dodávají v tloušťkách v rozmezí 12‒24 mm. Používají se na obkládání ploch, a to vertikálních (stěny) a horizontálních (stropy). Nemusí splňovat výrazné nároky na zatížení, proto také nemusí mít příliš velkou tloušťku. Standardní šířky obkladových palubek jsou: 96, 121 a 146 mm. Nejčastěji je seženete v délce 4 m (menší délky nebývají také problém) na délky 5 m a případně delší si musíte většinou chvíli počkat.

Obkladové palubky se dále dělí na venkovní (fasádní) a vnitřní.

 • Vnitřní palubky jsou tenčí než ty venkovní. Vyrábí se v tloušťkách 12–19 mm. Zatímco venkovní palubky můžete použít i na obklady vnitřních prostor (ale je to zbytečné), naopak to neplatí.
 • Palubky, určené pro vnější obklady, tedy fasádní, musí být silnější (19–24 mm), aby odolaly povětrnostním vlivům a vlivem změn vlhkosti se příliš nekroutily a nepraskaly.

Bude Vás zajímat: Fasádní palubky: Modřín, smrk nebo tropické dřevo?

S jakými palubkami máte dobré zkušenosti vy? Podělte se s námi v diskusi o vaše zkušenosti.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
19.02.2015

5

7 tipů jak ochránit dřevo, aby vydrželo věčně i bez impregnace

Jednoduchá konstrukční pravidla a dřevo vám bude sloužit věčně.

Jakou zvolit fasádu, aby nevyžadovala údržbu

Nechcete fasádu, která chce každých pár let přetřít nebo přebrousit?

Dřevěná fasáda je lepší natřená nebo zešedlá?

Chtěli byste svůj dům obléct do dřevěné fasády? Přinášíme základní informace.

Návod jak se posuzuje kvalita palubky

Chystáte se nakupovat palubky? Nejdříve se seznamte s jejich třídami

Fasádní palubky: Modřín, smrk nebo tropické dřevo?

Jaké dřevo je na fasádní palubky nejlepší? Jaké máte možnosti?

Vnitřní obkladové palubky: Jaké požadavky musí splnit?

Obkladové palubky jsou v interiéru velmi příjemným materiálem.

WPC terasy: V čem je kouzlo dřevoplastu?

Proč si na terasu pořídit WPC prkna? V čem mají WPC terasy výhodu?

Podlahové palubky: Jaké jsou možnosti a jak se pokládají

Podlahové palubky jsou stále oblíbenou podlahovou krytinou. Jak na podkládku

Plastové palubky: Venkovní obklad, který není náročný na údržbu

Sháníte venkovní obklad, který nebude vyžadovat údržbu?

Připadá vám váš byt studený a neútulný? S dřevěnými prvky to změníte!

Je váš byt spíše za místo k přespání než skutečný domov? Změňte to! Stačí pár dřevěných doplňků a hned uprostřed čtyř bílých stěn pocítíte teplo domova.