HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak a podle čeho zvolit správné palubky

Sháníte dřevěné palubky? Jiné patří do interiéru a některé jsou přímo určené na venkovní použití. Některé palubky jsou vhodné k obkladu stěny a další zase na podlahu. Aby toho nebylo málo, už nekoupíte jen dřevěné palubky. Jak se v palubkách vyznat a z čeho mohou být vyrobené, se dozvíte v tomto článku.


Palubky na hromadě

Palubky jsou oblíbeným stavebním a dekoračním materiálem. Nejčastěji se jedná o frézované dřevěné profily, ale setkáte se i s plastovými nebo palubkami, které jsou kompozitem plastu a dřeva tzv. WPC (wood plastic compozit). Dřevěné palubky se frézují do různých profilů (tvar při pohledu ze strany), šířek 96–121 mm, délek a tlouštěk (12–28 mm). Jejich výhodou je velká variabilita použití a snadná montáž v případě systému pera a drážky. Zasunutím pera do drážky vytvoříte do sebe zapadající spoj.

Palubky dělíme dle použitého materiálu

Největší a nejčastěji používané palubky jsou ty klasické dřevěné. Jenže ty mohou být z různých dřevin.

 • Smrkové palubky mají univerzální použití. Hodí se na podlahy i na obklady stěn a stropů, a to jak vnitřní, tak i venkovní. Světlé smrkové dřevo se vyznačuje malým množství suků. Ovšem svojí měkkostí se příliš nehodí pro extrémní zatížení.
 • Modřínové palubky nabízí vyšší tvrdost, odolnost a životnost. Tyto profily mají výborné vlastnosti funkční i estetické, a proto nabízejí uplatnění na podlahy, terasy i fasádní obklady. Jsou měkčí než dubové, ale z měkčích dřev (smrk, borovice) nejtvrdší. Díky vysokému obsahu pryskyřice odolávají hmyzu a rozkladu dřevokaznými houbami, a to i bez chemického ošetření. Nejčastěji se však na českém trhu setkáte s palubkami ze sibiřského modřínu, který má hustější letokruhy a kroutí se podstatně méně než modřín, který vyrostl v České republice.
 • Dubové palubky se výborně hodí jako podlahový materiál. Patří mezi nejtrvanlivější podlahové krytiny. Nabízejí velmi dlouhou životnost a díky tvrdosti odolají i vysokému zatížení. Dubové palubky můžete použít bez problému i na fasádu, jen se připravte na to, že si sáhnete hlouběji do kapsy.
 • Thermowood palubky se vyznačují svou dlouhou životností. Dřevo se v tomto případě upravuje tepelně při 160–215 °C. Díky tomu se zvyší svoji tvarovou a rozměrovou stálost, získá lepší schopnost tepelné izolace a také odolnost hnilobě. Thermowood se používá zejména na terasy. Zde si musíte spočítat, jestli není lepší např. jednou za  let obyčejnější palubky vyměnit za nové nebo do Thermowoodu zainvestovat.

  >>Více o tepelné modifikaci dřeva
 • Palubky z exotického dřeva jako například americký ořech, mahagon, nebo teak vykazují velkou odolnost vůči vodě a povětrnostním vlivům, hmyzu a rozkladu. Navíc jsou exotická dřeva také extrémně tvrdá, vhodná všude tam, kde dochází k velkému zatížení. U exotů se však připravte, že budete rozbíjet prasátka spíše dvě než jedno.
 • Posledním typem jsou plastové palubky. Mají celou řadu výhod, dlouhou životnost a odolnost vůči klimatickým vlivům včetně UV záření. Není nutné je povrchově upravovat. Nejsou náročné na údržbu. Mají malou plošnou hmotnost, takže se s nimi snadno manipuluje. Ale řekněme si to otevřeně, je to prostě plast:). Hybridem je pak tzv. WPC který je kompozitem plastu a dřeva. Od každého má něco a tato kombinace tvoří zajímavý materiál.

Rozděléní palubek dle jejich použití

Další kritérium rozdělení palubek vzniká na základě jejich použití. Nabízí se buď obkladové, nebo podlahové. Liší se především tloušťkou ale i tvarem profilů.

Bude Vás zajímat: Obkladové palubky

 • Podlahové palubky se vyrábí standardně v tloušťce 24–28 mm. Musí splňovat vysoké nároky na pevnost. Výběr podlahových palubek se řídí především zatížením.
 • Obkladové palubky se dodávají v tloušťkách v rozmezí 12‒24 mm. Používají se na obkládání ploch, a to vertikálních (stěny) a horizontálních (stropy). Nemusí splňovat výrazné nároky na zatížení, proto také nemusí mít příliš velkou tloušťku. Standardní šířky obkladových palubek jsou: 96, 121 a 146 mm. Nejčastěji je seženete v délce 4 m (menší délky nebývají také problém) na délky 5 m a případně delší si musíte většinou chvíli počkat.

Obkladové palubky se dále dělí na venkovní (fasádní) a vnitřní.

 • Vnitřní palubky jsou tenčí než ty venkovní. Vyrábí se v tloušťkách 12–19 mm. Zatímco venkovní palubky můžete použít i na obklady vnitřních prostor (ale je to zbytečné), naopak to neplatí.
 • Palubky, určené pro vnější obklady, tedy fasádní, musí být silnější (19–24 mm), aby odolaly povětrnostním vlivům a vlivem změn vlhkosti se příliš nekroutily a nepraskaly.

Bude Vás zajímat: Fasádní palubky: Modřín, smrk nebo tropické dřevo?

S jakými palubkami máte dobré zkušenosti vy? Podělte se s námi v diskusi o vaše zkušenosti.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
19.02.2015

4

Mohlo by Vás zajímat: