HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Podlahové palubky: Jaké jsou možnosti a jak se pokládají

Základem bytu i domu je kvalitní podlaha. Pokud se chystáte stavět dům či dodělávat nebo rekonstruovat byt, rozhodně byste neměli kvalitu podlahy podcenit. Vždyť jde o dílo na několik desítek let! Pokud bude podlaha provedena kvalitně, mohou po ní chodit nejenom vaše děti, ale možná i vnoučata. Jednou z tradičních a stále používaných alternativ jsou podlahové palubky, na které se tento článek zaměří.


Podlahové palubky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Tloušťky a profily podlahových palubek

Podlahové palubky mají větší tloušťku než palubky obkladové, a to 19, 24, 28 a 40 mm, přičemž nejužívanější je 28 mm. Tloušťky 40 mm jsou určeny pro prostory s extrémním zatížením. Podlaha sestavená z palubek tloušťky 28 mm ovšem bez potíží vydrží větší zatížení také.

Horní, tedy lícová strana palubky je hoblovaná a dobře zbroušená. Pro stropní a půdní podlahy (na které se používají tloušťky minimálně 28 mm) jsou palubky oboustranné – z jedné strany mají podobu podlahového profilu, z druhé profilu klasického (zkosení pod úhlem 45°).

Podlahové profily

Běžné palubky mají na obou stranách podlahový profil, kde je na straně palubky vyfrézované pero a drážka a zbytek výšky profilu má úhel 90° a je bez zkosení. Na spodní straně mají podlahové palubky stabilizační drážky, které zajišťují větší tvarovou stabilitu podlahových palubek, tedy aby se palubky méně kroutili.

Šířka palubky

Prkna podlahových palubek mají nejčastěji pro tloušťku 19 mm šířku 121 mm. Pro tloušťky podlahových palubek 24, 28 a 40 mm se setkáte nejčastěji s šířkou 146 mm.

Volba dřeviny pro podlahové palubky

Krásnou a kvalitní podlahu dělá nejen povrchová úprava, ale především volba dřeviny. Imitace nebo napodobeniny v podobě laminátových podlah nedosáhnou zdaleka takových vlastností a životnosti jako podlaha sestavená z dřevěných palubek.

Z jakých materiálů se podlahové palubky vyrábí?

V našich končinách jsou k dostání podlahové palubky především ze smrku, borovice, případně ze severského smrku a severské borovice. Dále se podlahové palubky vyrábí z modřínu jak ve zdejší, tak i severské variantě a z dubu. Na podlahové palubky jsou vhodnější severské varianty, protože mají hustší letokruhy a jsou odolnější.

Smrkové podlahové palubky

Pro snadnou dostupnost a nízkou cenu jsou smrkové podlahové palubky nejčastější variantou. Cena smrkových podlahových palubek se v závislosti na tloušťce profilu pohybuje v rozmezí 250-550 Kč/m2. Smrkové podlahové palubky jsou však poměrně měkké. Proto se vám časem i přes kvalitní povrchovou úpravu objeví rýhy a vrypy od nejrůznější manipulace s předměty nebo nábytkem.

Dubové podlahové palubky

Velmi oblíbený, pevný a odolný je především dub, i když je bohužel také finančně nejnákladnější. Vyšší sena dubových podlahových palubek se vám ale vrátí v delší živostnosti celé podlahy a v jejím luxusním vzhledu. Dub má jednu z největších tvrdostí z domácích dřevin a proto se vám v dubových podlahových palubkách nebudou objevovat vrypy po každém posunutí stolu.

Cena dubových podlahových palubek v tloušťce 20 mm se pohybuje okolo 1250 Kč/m2.

Čtěte více: Jak a podle čeho zvolit správné palubky

Před pokládkou nechte podlahu aklimatizovat

Kvalitativně se podlahové palubky podle ČSN EN 13 990 třídí do tříd A, B a C, musí splňovat všechny požadavky normy ČSN EN 14 342. Důležitou vlastností podlahových palubek je jejich vlhkost, která se podle normy musí pohybovat v rozmezí 10 ±2 %. Vlhkost podlahových palubek je nižší než u palubek obkladových.

Bude Vás zajímat: Návod jak se posuzuje kvalita palubky

Nezbytné je, aby vám dodavatel přivezl palubky delší dobu před jejich montáží (většinou se uvádí dva týdny). Jedině v takovém případě bude mít materiál dostatek času k aklimatizaci. Palubky dosáhnou stejné vlhkosti jako okolní prostředí, vlhkost se vzájemně vyrovná. Předejdete pak tomu, aby při sesychání docházelo ke vzniku viditelných spár.

Čtěte také: Jaké požadavky musí splnit vnitřní obkladové palubky

Pokládka palubkové podlahy

Pokládání palubkové podlahy není tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Zvládne ho i zdatnější amatér. Latě, které budou tvořit rošt, by neměly mít větší vlhkost než 15 %. I ty je samozřejmě nutné aklimatizovat v prostředí, kde se bude podlaha pokládat.

Pokud chcete minimalizovat hluk, který bude chůze po palubkové podlaze způsobovat, je možné latě na rošt podložit izolačními deskami, které odolají tlaku. Pod palubkovou podlahu musí být umístěný rošt (nejčastěji z latí 40x60 nebo hranolků 60x60). Rozteč latí u podlahového roštu by měl být 40-60 cm.

Při samotné montáži musíte zabránit posouvání latí, což zvládnete pomocí zpevnění jinými pomocnými latěmi, které se pak odstraní. Prostor mezi latěmi se vyplňuje minerální vlnou, která slouží jako izolace.

Následuje pokládka samotných podlahových palubek. Při ní nesmíte zapomenout na dilatační spáry od stěny. Spára by měla mít šířku 15 mm. Dilatační spáru zajistíte klíny, které následně po položení podlahy vytáhnete. Později se tyto spáry zakrývají lištami.

Palubky je při pokládce třeba vyrovnávat kvůli správnému lícování. U stěn se přibíjejí hřebíky. Pokládání probíhá jako v nekonečném pásu, jednotlivá prkna se přiráží k sobě dřevěným prkýnkem a kladívkem. K roštu se přibíjejí pomocí kolářských hřebíků, zatloukají se šikmo do pera. Jiným způsobem je montáž pomocí vrutů.

Ať podlahové palubky už kotvíte hřebíky nebo vruty, přikotvěte je vždy do každé latě roštu.

Palubky se snadno renovují

Pokud se vám bude zdát, že je vaše palubková podlaha poškrábaná nebo že obsahuje hluboké vrypy, které se vám nelíbí, je velmi snadné tuto masivní podlahu celoplošně přebrousit a znovu nalakovat či napustit olejem.

Bude Vás zajímat: Údržba dřevěné podlahy

Jaké jsou vaše zkušenosti s palubkovou podlahou? Pokládali jste si ji sami, nebo jste přizvali odborníka? Napište nám do diskuse.

Photocredit: Logan Ingalls

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
13.05.2015

10

Zaostřeno na dřevěné podlahy: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Jaké jsou výhody a nevýhody dřevěných podlah? Odpoví vám tento článek

Jak a podle čeho zvolit správné palubky

Sháníte dřevěné palubky do interiéru? Ty jsou jiné než palubky venkovní

Návod jak se posuzuje kvalita palubky

Chystáte se nakupovat palubky? Nejdříve se seznamte s jejich třídami

Typy dřevěných podlah: Parkety, prkna, plovoucí a další

Když se rozhodnete pro dřevěnou podlahu, nejsou to jen parkety

Údržba dřevěné podlahy: Úklid, lakování, renovace

Dřevěná podlaha je skvostem každého domu. Jak dřevěnou podlahu udržovat, aby vypadala stále jako nová, se dozvíte v tomto článku.

Plastové palubky: Venkovní obklad, který není náročný na údržbu

Sháníte venkovní obklad, který nebude vyžadovat údržbu?

Ceny dřevěných podlah: Záleží nejen na typu dřeviny

Vybíráte dřevěnou podlahu a řešíte její cenu?

Dřevěné podlahy: Požadavky na vlhkost a podklad

Dříve než začnete podkládat dřevěnou podlahu, musíte zajistit rovinnost

Plovoucí podlaha nemusí být jen laminátová

Víte, že plovoucí podlaha není jen laminátová? Hlavním znakem plovoucí podlahy není její nášlapná vrstva, kterou vidíte, ale to, co se skrývá pod ní. Více se dozvíte zde.

Mafl – okružní pila, která v dílně nesmí chybět žádnému kutilovi

Řezání dřeva může být radost, pokud máte kvalitní nářadí, naříklad v podobě maflu. Podívejte se na článek o tomto praktickém pomocníkovi.