HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Pomocí střešních oken lze zvýšit hodnotu nemovitosti o 30 %

Ceny nemovitostí již mnoho let pozvolně rostou. Pořízení nové nemovitosti, zejména rodinného domu, se tak stává pro většinu lidí stále více nedostupné. Lidé proto stále častěji hledají způsoby, jak navýšit hodnotu nemovitosti, kterou již vlastní. A to jak z důvodu vlastního bydlení, případného nájemního bydlení a nebo i prodeje a pořízení jiné nemovitosti. Jednoduchý způsob, který nyní vstupuje do hry, přitom umožňuje hodnotu rodinného domu zvýšit přibližně o třetinu.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jiří R. (se souhlasem)

Nevyužitý potenciál v řádu milionů korun

Bydlení v rodinném domě je snem i cílem pro většinu lidí. Jak se ukazuje, ve srovnání s ostatními státy jsme na tom poměrně dobře a vlastníků rodinných domů je u nás skutečně hodně. Tato situace je běžná zejména na vesnici. Dá se přitom bez nadsázky říci, že každý občan, který vlastní nemovitost je milionářem. Ačkoli si to ne vždy uvědomuje a mnohdy se z té skutečnosti zapomíná radovat. Jak může takový milionář přijít ještě k dalším milionům navrch? Poměrně dost snadno. Předpoklad je jediný, správně uzpůsobený typ domu.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Postup výroby sítě proti komárům – podomácku a za pár korun

Ne každý dům je možno zhodnotit

V první řadě je třeba si říct, že klíčovou indicií pro stanovení hodnoty rodinného domu, je jeho užitná plocha. Ta se od zastavěné plochy liší poměrně zásadním způsobem. Zatímco zastavěná plocha určuje, kolik metrů čtverečních dům půdorysně zabírá, užitná plocha jsou sečtené metry čtvereční plochy, na které se v domě dá bydlet. Je-li tedy dům vícepatrový, znásobuje se mu i užitná plocha. Se zvýšením užitné plochy roste jeho hodnota velmi výrazným způsobem. A nejen finanční hodnota, ale i celková užitelnost či schopnost domu generovat majiteli peníze formou nájmu.

Jdeme si pro miliony

Zvýšit užitnou plochu rodinného domu není možné ve všech případech. Lze toho dosáhnout v případě patrového domu i bungalovu, musí však mít nevyužité podkroví, tedy střechu buď sedlového nebo valbového typu. Právě prostor v podkroví je nejčastěji nevyužitým místem, ve kterém lze zbudovat další plně funkční obytný prostor. V některých případech je takový prostor považován za dokonce hodnotnější, než prostor v přízemích. Jak je to možné?

Přehřívání a zatékání

Právě díky vývoji na poli technologií dnes již naplatí to, co bylo normální ještě před pár lety. Jistě si každý vzpomene na pekelné horko, které panovalo v podkroví, stejně jako na nemožnost instalace oken do těchto prostor. Pokud už se někdo k instalaci oken odhodlal, obvykle se teplota ještě zvýšila a vytvořil se nový problém. Opět jej lze parafrázovat známým rčením o dělení střešních oken na ta, do kterých už teče a do kterých ještě ne. Toto vtipné rčení, které pronásledovalo zastaralé modely střešních oken, již v dnešní době neplatí. Právě díky dramatickému posunu na poli izolací a kvality střešních oken, je dnes možno velmi jednoduchou rekonstrukcí vytvořit plně obyvatelný komfortní prostor i v prostorech, které by byly ještě nedávno zcela nepoužitelné.

Během horkých dní lze mít příjemně i v podkroví. Osvědčené řešení se přesto opomíjí

Střešní okna v hlavní roli

V první řadě se jedná o pořízení moderních střešních oken s garancí těsnosti a dlouhodobou výdrží tak, aby nedošlo k jejich zatékání. Na tomto místě se rozhodně nevyplatí šetřit. Při výběru oken si proto u dodavatele ověřte jejich životnost a garanci nepropustnosti vody. Kvalitní střešní okna do kterých nezatéká a jejich cenu si můžete porovnat zde. Samozřejmostí je také profesionálně provedená instalace, jejíž kvalita provedení je v tomto případě důležitější než kdy jindy. Co je však na tomto místě zcela zásadní, je předokenní zastínění střešního okna. Zatímco v zimě budeme rádi, že okno pomocí solárních zisků generuje teplo v podkroví, v létě to naopak chtít nebudeme. Okna se však vyrábí i s možností předokenního (venkovního) zastínění. Jeho využití v našem projektu považujeme za naprostou nezbytnost. Ceny venkovních žaluzií na střešní okna si můžete srovnat zde.

Vysoké podkroví, kde na okna nedosáhnu

Díky dnešním pokročilým technologiím již lze instalovat střešní okna i do vyšších míst, kam bychom normálně rukou nedosáhli. Jejich ovládání je možné samozřejmě pomocí tradičně ověřeného mechanického postupu, což je tyč, kterou si vytvoříme jakousi prodlouženou ruku. Existují však již automatizované technologie pro otevírání a zavírání oken, kdy lze okno řídit z mobilu, ovladačem nebo pomocí domácí automatizace. V tom případě už může dojít k řízení větrání na základě inteligentního nastavení a nemusíme se o něj vůbec starat. Stejně tak řízení předokenních rolet instalovaných na střešních oknech je možno realizovat vzdáleně. Tuto volbu důrazně doporučujeme.

Zajištění dokonalého teplotního komfortu

Jdeme na to. V první řadě potřebujeme zvolit správnou izolaci, kterou podkroví zaizolujeme. Vzhledem k tomu, že budeme izolaci umisťovat na stropní část, je vhodné dát přednost izolaci ve formě desek nebo jiných kompaktních dílů. Kvalitní instalační firma dokáže k izolaci využít i tzv. foukané izolace. Nedoporučujeme využívat lehké materiály, jako je PUR pěna nebo polystyren. Jejich izolační schopnosti v zimě jsou zcela dostačující, mají však jen zcela minimální schopnost ochrany před horkem v létě. Přehřívání se proto nevyhnete. Pro zajištění izolace, která funguje jak v zimě, tak i v létě doporučujeme volit materiály s vysokou objemovou hmotností. Typicky například dřevovláknitou izolaci, která se vyrábí jak ve formě foukané tak ve formě desek. Stejně dobře poslouží i izolace z celulózy, nicméně i v tomto případě se jedná o izolaci foukanou a její instalaci musí provést kvalifikovaná firma. V případě instalace kompaktních desek izolačního materiálu to zvládneme i sami. Z hlediska instalovaných střešních oken pak volíme co největší počet skel, ideálně trojsklo, které má maximální izolační schopnosti. V zimě jeho roli zcela jistě oceníme, neboť právě okna jsou místem, kde dochází k největším teplotním ztrátám.

Některé izolace v létě neobstojí. Srovnali jsme polystyren, minerální vatu, PUR pěnu, celulózu a dřevovlákno

Teplotní komfort bez klimatizace

Chceme-li mít i v letním horkém počasí ideální teplotu v podkroví, které využíváme jako obytný prostor, k výše uvedeným doporučením na správný typ izolace a střešních oken lze přidat ještě jednu důležitou věc. Není nezbytná, je však velmi užitečná a díky poměru ceny a přidané hodnoty je škoda tuto možnost nevyužít. Jedná se o systém řízeného větrání se zpětnou rekuperací tepla. Konkrétně tzv. aktivní rekuperace. Její varianty a ceny si můžete srovnat zde. To je jednotka, která mimo řízeného větrání (tedy stálé výměny vzduchu za čerstvý) dokáže zajistit i dochlazování nově nasávaného vzduchu. Znovu podotýkáme, že se v tomto případě nejedná o klimatizaci. Náklady na provoz tohoto systému jsou výrazně nižší a jedná se pouze o mírné dochlazování. Prudké chlazení prostoru, které by nabídla klimatizace, totiž díky kvalitnímu zaizolování nepotřebujeme.

Hodnota domu nám vzrostla o několik milionů

Máme hotovo, jakmile dokončíme rekonstrukci podkroví podle výše uvedených postupů, cena našeho domu vzroste výrazným způsobem. Obecně se udává navýšení hodnoty přibližně o třetinu původní ceny. A to není tak špatné, že? Při investici v řádu desítek či maximálně stovek tisíc korun zhodnocujeme dům o miliony korun. Využití obytného podkroví je pak již na každém majiteli. Buď jej může využít pro své vlastní účely, tedy například poskytnout bydlení své širší rodině, případně může na tomto místě zbudovat nájemní bydlení, které dá k dispozici na trh. Nabízí se i možnost takto zhodnocený dům prodat a za utržené peníze pořídit jinou nemovitost. Třeba právě takovou, která takto zhodnocena ještě není, provést obdobné úpravy i tam a opakovat celý výše uvedený princip. Jak se totiž ukazuje, využití mrtvých míst v domě k realizaci obytného prostoru, je určitým skrytým pokladem, jehož přítomnost si zatím mnoho lidí neuvědomuje.

SDÍLET ČLÁNEK

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
05.08.2024

Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)

1

Okna a izolace vám umí ušetřit až 70 % nákladů. Návod, jak toho dosáhnout
Když se řekne zateplení, vybaví se většině z nás nová fasáda. Možností zateplení je ale mnohem více. Které z nich je to úplně nejvýnosnější?

Máte v oknech trojsklo nebo jen dvojsklo? Rozdíl je zásadní a poznat to lze jednoduchou metodou
Jak poznat, kolik skel vlastně máte doma v oknech? Okem to totiž vidět nelze.