HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Markýzy na terasu: Jak se při výběru nespálit

Přemýšlíte, jak a čím kvalitně zastínit vaši novou dřevěnou terasu? Jednou z možností je ji kompletně zastřešit, avšak k dobrému zastínění terasy vám výborně poslouží i látková markýza, která účinně chrání proti slunečním paprskům. Jak nejlépe vybrat markýzu, aby byla kvalitní? Poradíme vám, na co byste si měli dát pozor především.


Markýza na terasu

Konstrukce markýzy může být pevná i pohyblivá

Robustní a spolehlivá konstrukce je základním a nejdůležitějším předpokladem kvality. Existují dva typy konstrukce markýz, a sice buď pevné, nebo pohyblivé. Pevné markýzy jsou zajištěny a trvale rozvinuty, takže vaši terasu chrání před sluncem a dalšími vlivy neustále. Pohyblivá varianta markýzy může mít buď ruční, nebo elektrický pohon, který ji rozvíjí dle vašich požadavků, počasí apod.

Kazetové uložení

V případě pohyblivé markýzy, kterou je možné stahovat a opět natahovat, máte k dispozici různé způsoby uložení látky. Prvním z nich je uložení klasické, které spočívá v tom, že látka je navinuta na roletu. V tomto případě není látka markýzy nijak chráněna proti vnějším vlivům počasí a klimatických podmínek, prší na ni, sněží i svítí slunce. Druhým způsobem je potom polokazetové uložení, kdy se látka svine do kazety markýzy, která ji chrání proti dešti. Tím se samozřejmě zvyšuje životnost celého systému. Ještě lepší je ovšem kazetové uložení markýzy, při kterém je látka chráněna i zespodu. Kazeta ji jednoduše uzavře ze všech stran.

Na markýze nepodceňte kvalitní UV filtr

Velmi podstatným faktorem při výběru konkrétní markýzy pro vaši terasu je potahová látka. Právě ta hraje největší úlohu v otázce, jak se nespálit. Jejím úkolem totiž chránit před UV zářením. Nesahejte po levnějších materiálech, i když vás k tomu budou třeba někteří dodavatelé přesvědčovat. Vždy si prověřte, zda markýza, respektive použitá látka, má dostatečný UV filtr. Jinak se vám může stát, že budete pobývat na terase pod markýzou, a přesto si spálíte pokožku i ve stínu.

Bude Vás zajímat: Vnější zastínění 3. díl – Slunolamy, markýzy a okenice

Impregnace a nepromokavost je na terase důležitá

Pozor si dejte také na kvalitní impregnaci látky. Ta vám zaručí, že markýzou za chvíli neproteče voda. Nemáme tím samozřejmě na mysli dlouhé lijáky, ve kterých promokne časem každá látka! Krátké, i když intenzivní deštíky by však markýza měla bez potíží zvládnout a vaši terasu ochránit.

Je nezbytné zajistit, aby markýza a její látka měla sklon minimálně 14°. To vám zaručí odtok vody.

U markýzy na terasu sázejte na trvanlivé materiály

Poslední velice důležitou vlastností trvanlivost. I tady je třeba počítat s tím, že levnější materiály už během prvních několika let ztrácejí ochranu i barevnost. Předpokládejme tedy, že chcete, aby vám látka markýzy vydržela co nejdéle.

Bude Vás zajímat: Terasová prkna: Jaké jsou typy, cena a vlasnosti

Z jakých materiálů mohou být textilie pro markýzy vyrobené?

Akrylové látky

Zajišťují nepromokavost markýz, jsou impregnované a špiní se jenom minimálně. Výborně jsou také odolné proti UV záření. Jejich barva je trvanlivá, nebledne ani působením slunečních paprsků.

Polyesterové látky

Mají dobrou odolnost UV záření a díky povrchové úpravě z PVC i jednoduchou údržbu.

Screen látky

Jsou často označovány jako markýzy budoucnosti. Zhotovují se ze skelných vláken a díky tomu jsou schopné odolat prakticky jakýmkoli klimatickým podmínkám. Umí zadržet až 92 % procent tepla, takže během horkých letních dnů kromě stínění fungují jako tepelný štít před žhavým sluncem.

Ovládání markýz

Markýzy na terasy se vyrábí v různých šířkách, a to od dvou do dvanácti metrů. Vysouvají se v různé délce od 150 cm až do 3 nebo dokonce 5 metrů. Ovládání markýz přitom není nijak složité. Ty nejjednodušší malé ovládá provázek nebo páka, větší markýzy se pak ovládají klikou. Elektrický pohon, tedy motorické ovládání opatřené spínačem je vhodné u markýz s větší plochou.

V nabídce firem jsou dnes i markýzy, které při automatickém elektrickém ovládání disponují také větrným čidlem. Jakmile vítr přesáhne určitou naměřenou hodnotu, markýza se automaticky svine. Tím se úplně zabrání jejímu poškození.

Čtěte dále: Zastřešení terasy: Inspirace i praktické rady

Pár rad na závěr:

Co by vás při výběru markýzy na terasu mělo především zajímat? Způsob pohonu (podle potřeby si zvolte ten, který bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám – ruční, elektrický) a uložení (klasické, kazetové, polokazetové). Dále vlastnosti látky jako jsou impregnace, UV filtr a trvanlivost.

Jaké máte s markýzami na terasu zkušenosti vy? Podělte se o ně s námi v naší diskusi.

Photocredit: European Rolling Shutters

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
29.05.2015

5

Vnější zastínění 3. díl – Slunolamy, markýzy a okenice

Způsoby vnějšího zastínění domu, které

WPC terasy: V čem je kouzlo dřevoplastu?

Proč si na terasu pořídit WPC prkna? V čem mají WPC terasy výhodu?

Zastřešení terasy u domu: inspirace i praktické rady

Jaké si vybrat zastřešení vaší terasy? Pokud hledáte inspiraci a varianty, jste na správném místě.

Dřevěné terasy a jejich životnost

Dřevěné terasy jsou jasnou variantou pro ty, kteří nechtějí dlažbu nebo beton.

Stavba venkovní terasy: 6 kroků jak na to

Jak správně postupovat při stavbě venkovní terasy?

Terasy: 30+ inspirací na dřevěné terasy u domu, fotogalerie a informace pro stavbu

Plánujete stavět terasu? Už víte, jak bude vypadat a co její stavba obnáší? Přinášíme vám potřebné informace a velkou dávku inspirace na dřevěné terasy.

Venkovní markýza na balkon i terasu chrání soukromí a šetří náklady

Chcete trávit více žasu na terase nebo balkonu? Venkovní markýza je řešení.

Dřevostavba promyšlená do nejmenšího detailu

Panelové dřevostavby jsou velmi praktické a oblíbené svou rychlostí výstavby. Zajímá vás, jak se v takových domech skutečně žije? Přečtěte si rozhovor s majitelem.

Terasy z celého světa: Neuvěříte, kde všude můžete odpočívat na čerstvém vzduchu

Terasy jsou místem spojujícím interiér a exteriér stavby. Jsou také pomyslným pokojem navíc a dotváří charakter budovy. Právě proto jsou oblíbeným prvkem mnoha architektů. Pojďte se podívat, jaké zajímavé terasy můžete ve světě najít.

Poznejte krásu dřevěných balkonů a inspirujte se

Váháte, zda si při stavbě domu pořídit také dřevěný balkon? Následující článek vám v rozhodování určitě pomůže. Inspirujte se informacemi i fotkami.