HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zadluženost Čechů přesáhla dva biliony. Většina si půjčuje na bydlení

Ne každý rekord je vždy výhrou. Typickým příkladem je zadluženost českých domácností, která v srpnu přesáhla rekordních 2,22 bilionu korun. Jen mezi červencem a srpnem došlo k nárůstu dluhů o osm miliard. Většina Čechů si půjčuje na bydlení. Paradoxem je, že kvůli vysokým hypotékám i cenám nemovitostí Češi na vlastní bydlení momentálně dosahují jen těžko.


Zadluženost českých domácností stále stoupá
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: vjkombajn (Pixabay)

Češi dosáhli rekordního zadlužení

Zadluženost českých domácností trhá v letošním roce rekordy. V dubnu se vyšplhala na 2,19 bilionu korun. V červnu se jednalo už o 2,21 bilionu a v srpnu pokračovala na 2,22 bilionu korun. Lidé si nepůjčují pouze u bank, ale také u nebankovních subjektů. Zvýšená zadluženost postihuje kromě domácností i firmy. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka.

Dluhy českých domácnosti jsou konstantně na vzestupu už od roku 2016. Výjimkou byl pouze duben 2022, kdy došlo k meziměsíčnímu snížení dluhu o 20 miliard. Na dluh jednoho bilionu korun se české domácnosti dostaly poprvé v roce 2010. Hranici 1,5 bilionu přesáhly v září 2017 a v říjnu 2021 se dluh dostal na dva biliony korun. Přesný vývoj v průběhu let si můžete prohlédnout v galerii.

Kromě dluhů rostou i úspory

České domácnosti však nenavyšují pouze svoje dluhy, ale také úspory. Ty za loňský rok narostly o sedm procent, a činí tak téměř šest bilionů korun. Klesly sice vklady na běžné spoření, více peněz však Češi posílali na termínované produkty a do investic. Dá se to přičíst rostoucí inflaci, která donutila lidi přemýšlet o svých financích a jejich možném znehodnocení. České domácnosti tak kromě zadlužení ve výši dva biliony a dvě stě miliard korun také uspořily rekordní částky. Na strukturu úspor domácností mezi lety 2017 a 2022 se můžete podívat zde.

Zadlužená je více než třetina Čechů

V současnosti má podle průzkumů půjčku či úvěr asi 35 % Čechů. Nejčastěji se lidé zadlužují kvůli bydlení. Jedná se zhruba o tři čtvrtiny celkových úvěrů. Dále si půjčují kvůli pořízení automobilu, na vybavení domácnosti či její běžný chod.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Alternativa bazénu se zdravotními benefity – navíc bez chemie a za zlomek ceny

Vlastní bydlení stále v nedohlednu

Největší část půjček jde na bydlení, a to i přesto, že hypoteční trh momentálně víceméně stagnuje. Zamrzl už ve druhé polovině loňského roku. Lidská potřeba bydlení je tady však stále a lidé ji pouze potlačují. Dá se tak předpokládat, že jakmile se situace zlepší, o koupi nemovitostí bude opět zájem. To potvrzuje také Česká bankovní asociace a agentura IPSOS. Podle jejich průzkumů plánuje hypotéku pětina Čechů. Uvádí, že zájem o půjčky na bydlení meziročně vzrostl o třetinu.

Lidé však stále čekají na příznivější vývoj úrokových sazeb hypoték. Ten v poslední době naznačuje, že by se mohlo začít blýskat na lepší časy. Průměrná úroková sazba hypoték totiž v srpnu spadla z 5,82 % na 5,75 %. Jestli však bude tento trend pokračovat a úroky se nadále budou snižovat, zůstává velkou neznámou. Na průměrné úrokové sazby za leden 2023 se můžete podívat zde.

P.S. Navštivte veletrh vytápěcí, ventilační, klimatizační, měřící, regulační, sanitární a ekologické techniky, který se uskuteční 5. – 8. března 2024 v Praze. Volnou vstupenku zdarma si můžete stáhnout na tomto odkazu.


Vydáno dne:
08.10.2023

Photocredit: vjkombajn (Pixabay)

5

Jak na hypotéku, financování pozemku, projektu a domu?

Hypotéku můžete získat nejen na výstavbu domu, ale také na projekt nebo pozemek. Podívejte se, jak na bezpečně získat hypotéku krok za krokem... Číst více →Nedosáhli jste na hypotéku? Nezoufejte, poradíme, jak hypoteční úvěr získat

Získat od banky hypotéku je čím dál těžší a stále více lidí na ni nedosáhne. Co dělat, pokud ani vám banka hypoteční úvěr neschválila?.. Číst více →Hypotéku jde snadno zvládnout i v krizi. Odborník radí, jak na to

Rostoucí sazby hypoték komplikují život mnoha rodinám. Jaké jsou současné možnosti a na co si dát pozor při změně fixace hypotéky, vám poradí odborník v tomto článku... Číst více →