HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Moderní dřevostavba je umístěna 1,2 metrů nad úrovní terénu. Důvod je jasný

Dřevostavba v rezidenční oblasti města Osaka v Japonsku je umístěná 1,2 metrů nad silnicí. Elegantně řešená dispozice dokonale ladí s vnějším prostranstvím a okolím domu. Dvě podlaží, venkovní terasa a útulně řešený interiér celý ve dřevě. Všechny fotografie naleznete v naší galerii. Co říkáte na tuhle stavbu zaujímající 165 metrů čtverečních? 


Základy nově stojící dřevostavby jsou navržené nad výškovou úrovní terénu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Yosuke Ohtake (se souhlasem)

Proč architekti realizovali základy nad úroveň upraveného terénu?

Území města Osaka často stíhají velké povodně, a z toho důvodu jsou v těchto končinách stavěny domy s hlavním vstupem v prvním patře (ve výškové úrovni 1200 mm). V závislosti na výšce položené veřejné komunikace tak vzniká výškový rozdíl mezi ulicí a zmíněnými rezidenčními domy.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Yosuke Ohtake (se souhlasem)

Architekti HAA se výzvy chopili a než aby viděli tuto skutečnost jako problém, proaktivně ji využili. Stavba tímto krokem vynikla a překonává svým vzhledem a zajímavostí všechny ostatní okolní domy.

„Chtěli jsme představit variantu stavby, která je sladěna jak s okolní zástavbou, tak se silnicí, nikoli s konvenčními obvyklými způsoby stavby domů,“ říkají tvůrci.

Dodatečně realizovaná venkovní terasa

Při čelním pohledu na stavbu vidíme v její levé části volný prostor mezi nadzemními základy. Tato štěrková plocha je určená pro parkování aut. Na protější straně (pravé) je malý porostlý svah, který tvoří jemné pomyslné propojení mezi silnicí a domem. Celá konstrukce tak z uliční strany dává dojem velkého otevřeného prostoru.

Ve svahu jsou vysazené stromy, které zajišťují mladým majitelům částečné soukromí v obývacím pokoji. Aby se určitým způsobem propojila tato společenská místnost a venkovní život, přistavěla se k domu palubková terasa, na kterou si majitelé později umístili houpací křeslo. V naší fotogalerii můžete jednotlivé drobnosti tohoto nevšedního domu prozkoumat.

Příroda uvnitř dřevěné stavby 

Světlé barvy, zelené rostliny, dřevo a spousta denního světla. Majitelé, kteří brzy očekávají rodinu, si zařídili svůj nový domov tak, aby se v něm cítili příjemně. V přízemí je otevřený prostor s obývacím pokojem, kuchyní a jídelním koutem. Při vstupu do domu uvidíte na pravé straně jednoduché schodiště vedoucí do prvního patra. Nahoře byste objevili minimalistickou ložnici. Celý interiér je dřevěný, ať už jde o stěny, stropní podhledy nebo podlahy. Sladěné jsou i moderní barvy v interiéru – hnědá, bílá a šedá.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
02.04.2022

Photocredit: Yosuke Ohtake (se souhlasem)

4

10 neuvěřitelných japonských dřevostaveb

Navštivte s námi deset dech beroucích japonských dřevostaveb

Video: Dřevěný spoj ve tvaru vycházejícího slunce

Tradiční japonský tesařský spoj, kterému se přezdívá „Sunrise“ neboli Východ slunce. Jeho tvar připomíná sluneční paprsky, ale také je velice složitý. Podívejte se na tento krásný tesařský spoj ve videu.

Japonský dům budoucnosti

Nepravidelná dynamická fasáda kombinuje obálku ze dřeva a skla, která se zevnitř jistí ocelí. Prohlédněte si tento „dům budoucnosti“.

Japonsko: Dobrá dřevostavba se přizpůsobí potřebám obyvatel

Tato japonská dřevostavba přežila bez úhony 36 let, neotřáslo s ní ani silné zemětřesení v roce 2011. Jak se proměnila pro své obyvatele, kteří požadovali na stáří menší obytný prostor?

Prozíravost majitelů zachránila nový dům před katastrofou

Když se dva sourozenci rozhodli postavit pro své rodiny společný dům, netušili, že jen o pár centimetrů unikne katastrofě.

Interiér tohoto domu udává nový trend bydlení v Japonsku

Interiér vylepšili dřevěnými prvky, čímž získal plasticitu a plně využil možnosti nabízeného prostoru. Prohlédněte si netradičně pojatou dřevostavbu v Hirošimě.

Rybářský domek ve stylu japonské architektury má propíchnutou fasádu

Dům splývající s okolním terénem je navržený architekty podle představ japonského rybáře. Vznikl zajímavý dům s tzv. propíchnutou fasádou. Podívejte se na ni.

Jednoduchý domek kombinuje skandinávský a japonský životní styl

Pokud toužíte po harmonickém bydlení, postavte si jednoduchý a přirozený dřevěný domek v duchu skandinávského minimalismu.

4 důvody, proč jsou pro založení dřevostavby lepší zemní vruty než beton

Co je to zemní vrut a opravdu se hodí pro založení dřevostavby? Přečtěte si, jaké jsou výhody zemních vrutů a na co všechno je možné je využít.