HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jednoduchý domek kombinuje skandinávský a japonský životní styl

Dá se říct, že bydlení do určité míry definuje životní styl člověka. Někdo si představuje dům s tělocvičnou, bazénem, domácím kinem a deseti místnostmi, někdo potřebuje ke spokojenosti jednoduchost a pocit, že žije v souladu s přírodou. Naštěstí se právě jednoduchost stala trendem posledního desetiletí a pomalu odsouvá materialismus minulého století.


Skandinávský životní styl učaroval i majitelům domku v kanadském Quebecu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Bonneville Homes (se souhlasem)

Minimalismus jako životní filozofie

Majitelé domku, který jsme v našem článku navštívili, věří, že právě zabudování rovnováhy do každodenního moderního života (čas na odpočinek a odpojení se od každodenního shonu, soustředění se na sebe a své vztahy) přináší člověku klid a vyrovnanost. Je to součást jejich zkušeností, naslouchání druhým a učení se od nich. Milují jednoduchost a přirozenost, mají smysl pro dobrodružství a obdivují minimalistický životní styl. Váží si přírody a svým životním přístupem se ji snaží co nejméně poškozovat. Právě proto se zhlédli ve skandinávském minimalismu a japonském zenovém bydlení.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Bonneville Homes (se souhlasem)

Zenové bydlení není populární pouze v Japonsku

I když jsou tyto dva životní styly od sebe hodně vzdálené geograficky, myšlenkově jsou si velmi blízké. Oba vyznávají jednoduchost, lehkost, přirozenost a zavrhují přílišný konzum, materialismus a plýtvání. V bydlení to znamená především používání přírodních materiálů a tlumených a neutrálních barev. Interiéry neobsahují křiklavé výrazné barvy a působí klidným, útulným dojmem. Také světlo je přirozené, tlumené. Důležitý je i nábytek. Je také jednoduchý, praktický, bez zbytečných kudrlinek a dekorací. A není ho příliš. Natlačené, přeplněné místnosti do minimalismu opravdu nepatří. Naopak dostatek prostoru, světla a vzduchu je zásadní.

Mohlo by vás zajímat: Luxusní moderní domy – přehled nejoblíbenějších českých projektů

Přirozený interiér i exteriér

Domek u kanadského Quebecu má velmi jednoduchý obdélníkový půdorys a otevřený prostor s okny od podlahy až ke stropu, která se vinou kolem celého domu a nechávají vstoupit dovnitř přírodu. Ta zůstala téměř nedotčena, protože celá stavba byla provedena s ohledem na okolní přírodu a na zachování místního prostředí. Majitelé chtěli co nejpřirozenější i interiér – výsledkem je vzdušný, světlem naplněný prostor, který působí seversky i zenově a harmonicky kontrastuje s temnějším exteriérem. Dům je obložen černým dřevem, které zapadne do okolních lesů a nijak z nich nevyčnívá. Černá střecha tmavou fasádu vhodně doplňuje.

Na první pohled velký, ve skutečnosti velmi skromný

I když na fotkách domek může působit jako velký, má pouhých 88 metrů čtverečních obytné plochy. Právě díky světlému a vzdušnému interiéru a jednoduchému půdorysu působí prostorně. Na prostoru přidává i velká dřevěná vyvýšená terasa, která obklopuje třetinu domku. Vychází se na ni z obývacího pokoje, jehož posuvná okna se za teplého počasí celá otevřou a terasa se propojí s interiérem. Terasa, která je směrem ke srázu obehnaná kovovým proskleným zábradlím, nabízí i relaxační prostor v podobě vířivky a lehátek. Na pozemku je také postaveno velké ohniště s grilem pro večerní setkání s přáteli.

Útulný interiér přináší majitelům klid

Naopak pro zimní sychravé večery je připravený krb na dřevo v obývacím pokoji. Obývací pokoj s krbem, velkými okny a terasou je propojen s kuchyní a dohromady tvoří hlavní společenské zázemí domu. Ložnice jsou ukryty v zadní části domu, ale stejně jako celý interiér jsou světlé s velkými okny. Domek představuje pro majitele útěk před městským životem a nalezený klid a pohodu. Možnost relaxace a útulný interiér vnesly do jejich vztahu i života ztracenou rovnováhu a ani jeden by už neměnil.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
14.01.2022

Photocredit: Bonneville Homes (se souhlasem)

1

Navštivte s námi minimalistický dům Gjovik House ve stylu dánského hygge

Útulnost a pohodlí ve spojení s drsnou norskou přírodou? Navštivte s námi minimalistický dům Gjovik House ve stylu dánského hygge.

Minimalistický dům pokrytý vzácným bílým cedrem

Jemnost, jednoduchost a kanadská divočina. To je dřevostavba Okno na jezero. Prohlédněte si ji v našem článku.

Japonský dům budoucnosti

Nepravidelná dynamická fasáda kombinuje obálku ze dřeva a skla, která se zevnitř jistí ocelí. Prohlédněte si tento „dům budoucnosti“.

Japonsko: Dobrá dřevostavba se přizpůsobí potřebám obyvatel

Tato japonská dřevostavba přežila bez úhony 36 let, neotřáslo s ní ani silné zemětřesení v roce 2011. Jak se proměnila pro své obyvatele, kteří požadovali na stáří menší obytný prostor?

Zenová zahrada – místo pro klid naší mysli i těla

Přemýšlíte o tom, že vaše zahrada potřebuje změnu? Zenová zahrada je tím pravým místem pro relaxaci, klid a harmonii. V čem tkví její pravidla?

Život v duchu minimalismu aneb úklid podle Marie Kondo

Marie Kondo je japonská expertka na to, jak si domov uklidit tak, abychom se v něm cítili co nejlépe. Jak takový úklid vypadá?

Zenová přístavba statku v jižních Čechách slouží jako hvězdárna a pozorovatelna

Obklopeni vůní dřeva a všudypřítomným světlem zažijete na statku v jižních Čechách klid a pocit propojení s okolní přírodou.

Minimalistický dům s dokonalým výhledem na řeku

Nádherný minimalistický dům nad řekou je nejen bydlištěm mladého páru, ale také místem častých návštěv jejich přátel a rodiny.

Při rekonstrukci horské chaty se inspirovali tradičními stodolami i skandinávským stylem

Chata stojící na úpatí Mont Blanc se dočkala kompletní rekonstrukce včetně zelené střechy. Prohlédněte si famózní výsledek v galerii.

Moderní dřevostavba je umístěna 1,2 metrů nad úrovní terénu. Důvod je jasný

Velký výškový rozdíl mezi silnicí a domy byl pro architekty oříškem. Přišli však s originálním řešením a vznikla tak útulná a moderní dřevostavba.