Stát bude platit nájem a způsobenou škodu za neplatiče. Nový zákon o podpoře bydlení zaskočil veřejnost
Pokud čekáte od nového zákona na podporu bydlení, že výrazně pomůže mladým lidem s řešením nedostupného bydlení nebo uklidní trh realit, nejspíše budete zklamaní. Zákon totiž nepřináší nové byty ani nesnižuje ceny těch stávajících. Přesto vyjde státní pokladnu na 1,5 miliardy korun. Co je tedy jeho přesným obsahem?

Konečně něco, na čem se shodneme
Na tom, že je momentálně v České republice otázka dostupného (nebo spíše nedostupného) bydlení jedním z hlavních problémů, se patrně shodne většina naší populace. Podle některých je hlavním viníkem omezená nabídka nemovitostí na trhu, podle jiných za to mohou zdlouhavé povolovací procesy k výstavbě. Ať už je příčina jakákoli, výsledek je jasný – zvyšování cen a snižování dostupnosti nemovitostí.
Naděje na změnu
Společnost tak volá po řešení, díky kterému by se situace ohledně bydlení v Česku zlepšila. A chtěli jsme ho, máme ho mít. Je zde Senátem čerstvě schválený zákon o podpoře bydlení, jehož cílem je podle Ministerstva pro místní rozvoj zavést dlouhodobé systémové řešení a prevenci bytové nouze na celém území České republiky. Slibný název zákona mnohým vdechl novou naději. Při jeho hodnocení však vycházejí převážně z jeho názvu, aniž by znali jeho skutečný obsah.
Miliarda a půl… Co to dneska je?
Zákon o podpoře bydlení se totiž nesoustředí na to, co si nejspíše mnozí představují. Ve skutečnosti je jeho cílem vytvořit poradenská centra, která budou sloužit k prevenci ztráty bydlení. Druhou částí je vytvoření systému garance pro soukromé majitele bytů. Ti budou mít jistotu, že nájem i případné škody jim budou od státu vždy uhrazeny. Jinak řečeno, za miliardu a půl vznikne administrativní systém s řadou úředníků.
Zařaďte mě tam, prosím
V praxi to bude vypadat tak, že obec nebo nezisková organizace uzavře smlouvu s vlastníkem bytu, který se dobrovolně zapojí do systému garančního bydlení. Zprostředkování mezi nájemcem a vlastníkem bytu bude zajišťovat tzv. kontaktní místo pro bydlení (KMB), které vznikne ve 115 obcích s rozšířenou působností. To s sebou nese podle kritiků zákona hned několik problémů.
O účast v tomto systému bude stát pravděpodobně téměř každý majitel bytu – nebude totiž muset řešit hledání nájemníků nebo neuhrazené nájmy či škody spáchané v bytě. To vše za nájemníky totiž uhradí stát z peněz daňových poplatníků. Z toho důvodu pravděpodobně poroste také korupce, jelikož se zde každý majitel bytu bude chtít dostat, ale počet míst bude omezen.
Kdo může žádat o podporu?
Úřady práce budou posuzovat, zda se žadatel ocitl v bytové nouzi. Následně vydá závazné stanovisko kontaktnímu místu. O zařazení do tohoto systému může žádat domácnost, která vydává na bydlení více než 30 % svých čistých příjmů a zároveň její příjem nepřesahuje 1,43násobek životního minima. Zároveň musí splňovat majetkový test, který zohledňuje vlastnictví nemovitosti, vozidel a výši úspor domácnosti.
Bohužel se jedná o věci, které lze relativně snadno obejít. Tomu, jak mohou v Česku dosáhnout lidé na dávky i přesto, že mají vysoké příjmy, jsme se věnovali už v našich předchozích článcích.
Petrovi z Prahy přispívá stát na bydlení, přestože bere 50 tisíc měsíčně
Mají nemovitosti i drahá auta a přesto dosáhnou na sociální dávky. Tak vypadá chystaná reforma
Prošel jen tak tak
Zákon o podpoře bydlení prošel Senátem jen těsně – pro něj hlasovalo 35 ze 65 přítomných senátorů, přičemž potřebná většina byla 33 hlasů. Už předtím zákon schválila i Poslanecká sněmovna. Nyní zákon míří k prezidentovi. Pokud ho podepíše, vstoupí v účinnost od 1. ledna 2026.
Co zákon přinese?
Kritici zákona upozorňují na to, že systém povede ke snižování zodpovědnosti a nebude lidi motivovat dosáhnout lepší finanční situace svou vlastní pracovně-ekonomickou snahou. Navíc upozorňují, že se jedná o byrokratický systém, tedy další výdaje. Bojí se rovněž, že pomoc nedoputuje k potřebným, ale pouze posílí závislost na státní podpoře. Stát sice dobře označil za jednoho z viníků bytové krize velký počet prázdných nemovitostí, avšak zvolené řešení budí rozpaky.
Naopak podpůrci tohoto zákona nesouhlasí s omezením pomoci na domácnosti s příjmy do 1,43násobku životního minima a chtějí tuto hranici navýšit na 1,6násobek. Ministerstvo pro místní rozvoj argumentuje především úsporou. Tvrdí, že neřešená bytová nouze stojí stát až 4,1 miliardy ročně.
Co si o tom myslíte vy?
Zákon na podporu bydlení je dobré řešení.
Nemyslím si, že je to dobré řešení.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Lenka Palová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
26.05.2025
Photocredit: Václav H. (se souhlasem)
Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Petrovi z Prahy přispívá stát na bydlení, přestože bere 50 tisíc měsíčně
Také žijete v přesvědčení, že příspěvky na bydlení by měli dostávat ti, kteří to opravdu potřebují? Ve skutečnosti však na příspěvky dosáhnou i lidé s nadprůměrnými platy.

Kristýna mazaně využívá příspěvek na bydlení. Žije tak v centru města skoro zdarma
Pravděpodobně v jakékoliv společnosti se najdou jedinci, kteří se snaží všechny systémy dokonale využít. Své by o tom mohla vyprávět Kristýna, která díky těmto praktikám bydlí v luxusním bytě za necelé tři tisíce.

KVÍZ: Máte nárok na příspěvek na bydlení a víte kolik můžete dostat?
Kdo má nárok na příspěvek na bydlení? Jaké musíte pro získání podpory splňovat podmínky? A jaký příspěvek na bydlení dostane samoživitelka se dvěma dětmi či právník žijící sám v Praze?

Mají nemovitosti i drahá auta a přesto dosáhnou na sociální dávky. Tak vypadá chystaná reforma
Momentálně se připravuje historicky největší revize v oblasti sociálních dávek. Co změny přinesou? A bude systém opravdu spravedlivější?

Povolání, která sotva dosáhnou na minimální mzdu. Nejen zemědělci a uklízečky často žijí na hranici chudoby
Která povolání jsou v Česku pouze lehce nad hranicí minimální mzdy a kdo bere naopak čtvrt milionu měsíčně?

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: