HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zařízení interiéru srubu

Spousta lidí sní o tom, že si jednou postaví pravý srub nebo v něm alespoň stráví dovolenou. Proč jsou sruby tak oblíbené? Co k nim lidi tak přitahuje? Existuje dlouhý seznam důvodů, proč mají lidé rádi sruby, a někde mezi nimi je i specifický interiér srubu. Poradíme vám, jak si takový interiér můžete vytvořit i vy.


Interiér srubu by měl být harmonický a osobitý
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Pocity pohodlí a harmonie, příjemně hřejivá a intimní atmosféra a jedinečný šarm. Interiéry srubů mají spoustu prvků, které působí přirozeně a dávají člověku pocit souznění s přírodou. Kamenný krb na pravé dřevo, pohodlný dřevěný nábytek plný měkkých polštářů, přírodní materiály, dřevěné obložení, měkké koberce nebo kožešiny, to vše vytváří specifickou atmosféru, ve které se většina lidí cítí dobře. 

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Sruby Pacák, Log Home Living, Whisper Creek Homes

Interiér srubu musí mít tu pravou atmosféru

Na začátku je důležité říct, že pocit útulnosti a pohodlí představují pro každého člověka něco jiného, je to otázka osobního vkusu a pocitů. Proto se vždy řiďte při zařizování interiéru svými vlastními pocity a zařazujte do něj jen to, co je vám osobně příjemné. Pokud ale chcete, aby na konci vypadal jako interiér srubu a vyzařoval tu pravou atmosféru, je důležité dodržet pár základních pravidel.

Zvolte si jednotné téma pro celý interiér

Jako první je dobré se rozhodnout, v jakém duchu se zařízení srubu ponese. Bude tradiční rustikální, nebo spíše s moderními prvky? Napodobíte sruby na Divokém západě nebo jednoduchý a skromný styl skandinávských domovů? Styl by se měl prolínat jednotlivými místnostmi a příliš se nemíchat a netlouct, aby interiér nebyl přeplácaný a vypadal pořád útulně a harmonicky. Prohlédněte si inspirativní interiéry srubů v naší fotogalerii.

Začněte stropy a stěnami

Ačkoliv exteriér srubu je většinou z neošetřených kulatých klád s viditelnou strukturou, interiér tak už vypadat nemusí. Můžete si vybrat, čím a jak budete chtít obložit stěny. Navíc můžete volit i barvu či tón dřeva. Vždy doporučujeme používat teplé a přirozené tóny. Klasické rustikální interiéry jsou obloženy spíše dřevem tmavším, naopak chcete-li dát interiéru nádech modernosti, zvolte dřevo co nejsvětlejší. Velmi moderní jsou bílené stěny a stropy. Působí přirozeněji než nabarvené dřevo, ponechávají dřevu viditelnou strukturu a rozjasní a zesvětlí celou místnost. Navíc ji i opticky zvětší.

Pokračujte podlahou a okny

Široká dřevěná prkna v přírodních barvách jsou samozřejmě ideálním řešením podlahy srubu. Dřevěná podlaha je teplá a vyzařuje z ní útulnost a přirozenost přírodního materiálu. Nicméně její velkou nevýhodou je vysoká cena a nepříliš vysoká odolnost. Pokud netrváte na dřevě, můžete se podívat na několik alternativ, které stojí podstatně méně (například laminát). Nejlepším aspektem laminátové podlahy je její trvanlivost, stejně jako snadná instalace a odolnost proti poškrábání. Autentický a krásný vzhled interiéru obohatí i dřevěná okna. Používejte dřevěné žaluzie s malými lamelami, které ochrání vaše soukromí, ale stále propustí světlo do místností. Do rustikálního interiéru se hodí tmavé záclony nebo záclony se zajímavými vzory, stejně jako těžké závěsy s originálními potisky.

Budiž světlo

Schopnost srubu navodit pocity pohodlí a vřelosti jsou úzce spojeny s využitím světla. Světlo hraje významnou roli v navozování nálady. Pouze dokonalé osvětlení dokáže vytvořit útulný interiér. Znamená to, že byste měli pro osvětlení srubu zvolit něco dramatičtějšího. Doporučujeme použít lustry z parohů, které budou viset ze stropu obývacího pokoje, lampy vyrobené z kůry nebo dokonce kovové svícny, které vás vrátí v čase. Důležité je také jejich umístění. Světlo by mělo přicházet ze všech nečekaných koutů a mělo by být přirozené, žádné LED nebo neony.

Zvolte ten pravý nábytek

Asi už si umíte představit, že vybavení srubu často nemá moc společného s vybavením moderního domova. Autentický interiér srubu může být robustní, rustikální, a zároveň přirozený. Správně zvolený nábytek vám může opravdu pomoct přinést přírodu dovnitř domu. Použijte například neošetřené dřevo na jídelní stůl a židle, masivní lavice, skříně a poličky či rámy postelí. Na zem můžete dát těžké koberce nebo dokonce kožešiny, které můžou být i na sedačkách.

Nezapomeňte na krb

Krb patří mezi opravdu nezbytné součásti každého srubu. Ideální je velký kamenný krb na dřevo, který dokáže krásně vyhřát celou místnost a stane se středobodem společenského života ve srubu. Věřte, že není nic lepšího, než si sednout s hrnkem čaje či se sklenkou vína na měkkou pohovku naproti krbu a relaxovat pohledem do plamenů či výhledem z okna na okolní krajinu.

Dekorace jako třešnička na dortu

Dekorace bychom mohli nazvat jako doplnění interiéru, ale ve srubu hrají neméně důležitou roli jako nábytek. Dodají prostoru na autentičnosti a osobitosti. Doplňte například prvky z kovaného železa. Sruby patří k těm výjimkám, kde dřevo a kované železo působí velmi dobře dohromady. Kov krásně doplní jednoduché přírodní dřevo. Můžete ho použít jako nohy ke stolkům nebo kovové svícny. V kuchyni můžete vystavit kovové nádobí či malovanou keramiku. Umělecká díla by měla mít přírodní motivy. Pokud je to váš styl, pověste na stěny obrazy s krajinkami či jelení parohy. Použijte věci, které vás charakterizují, nedělejte ale ze srubu muzeum. Vystavte pár starých fotek, staré lyže či lovecké nože, které už nepoužíváte. To vše dodá interiéru na útulnosti, zajímavosti a originalitě.

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
22.11.2018

Photocredit: Shutterstock

2

Sruby a jejich budoucnost

Mají v dnešní době sruby krušné časy? Nebo jsou natolik fascinující, že si jejich fandové vždycky najdou cestu, jak svůj vysněný srub postavit?

Masivní dřevostavby ožívají

Masivní dřevěné stavby již nejsou pouze sruby a roubenky, ale

Srubové domy: Fakta a inspirace

Nadchly vás srubové domy? Jaký je rozdíl mezi kanadským srubem a norskou technologií? Prohlédněte si fotogalerii srubů plnou inspirace.

Vymazlený kanadský srub, který musíte vidět

Stylový horský srub, který je vymazlený do posledního detailu. Tato fotogalerie vás vtáhne do pravé romantiky kanadského srubu.

Fotogalerie: 100+ srubů a roubenek, ve kterých chcete bydlet (aspoň na víkend)

Sruby a roubenky ukazují krásu pravého dřeva. Najděte si v galerii tu, ve které byste chtěli strávit pohodový víkend vy.

Moderní roubené domy z lepených hranolů

Jaké jsou výhody moderních roubených domů, z čeho a jak se vyrábí, jak se staví a jak dlouho vydrží? To vše se dozvíte v tomto článku.

Jak se žije v kanadském srubu: příběh rodiny Báry a Zdeňka

Proč se manželé Bára a Zdeněk rozhodli právě pro tento typ dřevostavby? A jak se jim v ní žije několik let po stavbě?

Video: Stavba srubu norskou technologií krok po kroku

Půlhodinový dokument o stavbě srubu vlastníma rukama od kácení stromů, přes otesávání trámů až po až po zabydlení interiéru a zatopení v krbu. Video, které musíte vidět.

Osudový srub v podhůří Jeseníků – netradiční příběh Martiny a Zdeňka

V článku se dočtete o zajímavém životním příběhu manželů, kteří odešli z Prahy a všechno opustili, aby si splnili sen a postavili si nádherný srub na Jesenicku. Prohlédněte si i fotogalerii.

Finské sruby – proč patří k těm nejdokonalejším na světě?

Jak to Finové dělají, že dokážou postavit ty nejkvalitnější sruby na světě? Odpověď naleznete v našem článku o historii finských srubů.