HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Ceny dřevěných podlah: Záleží nejen na typu dřeviny

Taky u vás dřevěná podlaha zvítězila po všech stránkách? Jen jedna věc vám dělá vrásky na čele. Cena. Ano, dřevěné podlahy jsou dražší než obyčejné lino nebo běžné laminátové podlahy. Záleží ale na tom, jaký typ dřevěné podlahy si vyberete. Proto jsme připravili tento přehled, kde se v cenách jednotlivých typů dřevěných podlah snadno zorientujete.


Dřevěná podlaha detail
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Elné

Dřevěné podlahy se, co se týká ceny, pohybují ve srovnání s ostatními typy podlahových krytin na horních příčkách. Obecně lze říci, že za metr čtvereční dřevěné podlahy zaplatíte kolem 600 až 3 000 korun. To je pochopitelně velmi široké rozpětí.

Pokud je váš rozpočet našponovaný a budete podlahu volit zejména podle ceny, je třeba zdůraznit, že kromě typu dřeva se do ceny dřevěné podlahy promítají i další proměnné:

  • Typ podlahy (parkety, prkna, plovoucí podlahy)
  • Tloušťka prken a metoda opracování a ošetření (olej, lak…)
  • Typ pokládky, aj.

Levná a drahá dřevěná prkna

Když se řekne dřevěná podlaha, většinou si představíme masivní prkna, která známe ze starých chalup. Asi není třeba zdůrazňovat, že pokud se rozhodnete pro exotickou dřevěnou podlahu (teak, americký ořech…) bude cena vyšší než u běžnějších typů tuzemských dřevin.

Zmiňovanou teakovou podlahu můžete pořídit za přibližně 1 500 až 2 000 korun za metr čtvereční. Záleží vždy na konkrétním výrobci. Oblíbeným typem dřeva je i exotický bambus, jehož cena se pohybuje kolem 1 000 až 1 500 korun za metr čtvereční podlahy.

Bude vás zajímat: Údržba dřevěné podlahy: Úklid, lakování, renovace

K exklusivním výrobkům patří třeba i podlahy z dřeviny wenge, která pochází z Afriky a vyznačuje se tmavě šedou až černou barvou a jedinečným vzorem. U této podlahy počítejte s cenou kolem 2 000 až 4 000 Kč/m2.

V našich podmínkách jsou typické především dubové nebo smrkové podlahy. Například metr čtvereční klasických dubových „selských“ masivních prken se prodává kolem 1 000 Kč/m2.

Dřevěná plovoucí podlaha je často levnější než masiv

Nabídka dřevěných podlahových krytin je v současné době velmi široká. Rozhoduje pochopitelně i skutečnost, jestli dáte přednost masivnímu dřevu nebo dřevěné plovoucí podlaze, která je cenově dostupnější.

Tvořena je ze dvou nebo tří vrstev dřeva. Horní vrstvu představuje zpravidla 4 mm silná nášlapná vrstva z kvalitního dřeva. Další dvě vrstvy jsou tvořeny z obyčejného (levnějšího) dřeva nebo překližky. 

Třívrstvé dřevěné podlahy

Jsou tvořeny ze tří vrstev materiálu. Horní nášlapná vrstva je nalepena na smrkové spárovce, která je orientovaná kolmo na nášlapnou vrstvu a spodní vrstvu tvoří většinou smrková překližka v tloušťce 2 mm, která je orientovaná rovnoběžně z vrchní nášlapnou vrstvou. Tloušťka třívrstvé dřevěné plovoucí podlahy se pohybuje v rozmezí 14-16 mm.

S rozmachem podlahového topení se zjistilo, že i tato menší tloušťka (ve srovnání s podlahovými palubkami, které mají minimální tloušťku 20 mm) je stále tepelný odpor této podlahy poměrně vysoký a snižuje tak účinnost podlahového vytápění.

Dvouvrstvé dřevěné podlahy

Právě kvůli podlahovému vytápění byly vyvinuty dvouvrstvé dřevěné plovoucí podlahy. Střední vrstva ze smrkové spárovky je nahrazena silnější podkladní a stabilizační smrkovou překližkou. Tloušťka nášlapné vrstvy je stejná jako u podlah třívrstvých tedy 4 mm a celková tloušťka dvouvrstvé dřevěné plovoucí podlahy se pohybuje v rozmezí 10-13 mm.

Čtěte dále: Typy dřevěných podlah: Parkety, prkna, plovoucí a další

Ceny dřevěné plovoucí podlahy ovlivňuje i počet lamel

Podlahy, které mají v povrchové vrstvě jednu lamelu, jsou dražší než podlahy se třemi lamelami. Důvod je prozaický – pokud má být v nášlapné vrstvě pouze jedna lamela, musí být vyrobena z kvalitnějšího dřeva.

Počet lamel poznáte na první pohled jednoduše, když vezmete jeden díl plovoucí podlahy a ten bude tvořen buď z jednoho pruhu dřeva (prkna) nebo ze tří (tzv. parketový vzor).

Srovnání dřevěných podlah a plovoucích dřevěných podlah

Pro ilustraci cenového rozdílu – třívrstvá dřevěná dubová plovoucí podlaha ze tří lamel vás podle ceníků výrobců a dodavatelů přijde asi na 700 až 900 Kč/m2, plovoucí podlaha s jednou lamelou se pohybuje okolo 1000 Kč/ma dubové podlahové palubky pořídíte okolo 1400 Kč/m2.

Levnější vícevrstvé dřevěné plovoucí podlahy tak mohou být vítaným kompromisem. Oproti masivním prknům jsou cenově dostupnější, a protože jsou tvořeny z dřevěných vrstev, vyznačují se i lepšími užitnými vlastnostmi v podobě menších tvarových změn.

Výhody dřevěné plovoucí podlahy

Většinou jsou dřevěné plovoucí podlahy vybavené click systémem, který usnadňuje a urychluje montáž. Velkou výhodou oproti montáži palubkové podlahy je to, že plovoucí podlahu nemusíte kotvit žádnému roštu.

Výhody podlahových palubek

Tyto výhody jsou však u podlahových palubek vyváženy prakticky nekonečnou životností, kdy může být podlaha z palubek mnohokrát přebroušena a nalakována a vypadá opět jako nová. U plovoucí podlahy není horní vrstva tak silná, aby bylo možné podlahu mnohokrát celoplošně přebrušovat, výrobci uvádí dvě až čtyři renovace.

Nepřehlédněte: Zaostřeno na dřevěné podlahy: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?


Vydáno dne:
03.07.2015

Photocredit: Elné

10

Zaostřeno na dřevěné podlahy: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Jaké jsou výhody a nevýhody dřevěných podlah? Odpoví vám tento článek.. Číst více →Typy dřevěných podlah: Parkety, prkna, plovoucí a další

Když se rozhodnete pro dřevěnou podlahu, nejsou to jen parkety.. Číst více →Podlaha z OSB desek: Výběr a montáž

Podlaha z OSB desek je zajímanou alternativou dřevěné podlahy... Číst více →Údržba dřevěné podlahy: Úklid, lakování, renovace

Dřevěná podlaha je skvostem každého domu. Jak dřevěnou podlahu udržovat, aby vypadala stále jako nová, se dozvíte v tomto článku... Číst více →Podlahové palubky: Jaké jsou možnosti a jak se pokládají

Podlahové palubky jsou stále oblíbenou podlahovou krytinou. Jak na podkládku.. Číst více →Dřevěné podlahy: Požadavky na vlhkost a podklad

Dříve než začnete podkládat dřevěnou podlahu, musíte zajistit rovinnost.. Číst více →Jaké pořídit shrnovací dveře do bytu nebo domu?

Jaké pořídit shrnovací dveře do bytu nebo domu? Jaké jsou výhody a nevýhody?.. Číst více →Vinylová podlaha: Příjemný vzhled a snadná pokládka

Jak vypadá vinylová podlaha? Čím se vůbec liší od klasického lina? Kolik stojí a zvládneme si ji doma položit sami? Odpoví článek... Číst více →Korková podlaha: Přírodní krytina, která odolává vlhkosti

Korkové podlahy jsou zajímavou podlahovou krytinou. Jaké jsou typy korkové podlahy, jaká je cena a jak se pokládá? Odpovědi naleznete zde... Číst více →Hobra: Jakou tloušťku, kde ji použít a jaká je cena?

Hledáte kročejovou izolaci do podlahy? Jaké jsou druhy dřevovláknitých desek Hobra a kde je použít? Tloušťky a ceny desek se dozvíte zde... Číst více →