HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Masivní dřevostavby ožívají

Konstrukční systém dřevostaveb z masivního dřeva tvoří konstrukci stavby z dřevěného materiálu skládaného do celé plochy obvodových stěn, vnitřních příček a stropů. Prvním takovým systémem byly srubové stavby.

Druhý způsob výstavby probíhá z prefabrikovaných dílců, jejichž základním znakem je plnostěnné dřevěné jádro. Oba dva případy nám nabízí široké možnosti konečného tvarového pojetí; stejně široká je i nabídka doplňkových materiálů. Společný znak představuje provedení dřevostavby v difuzně otevřeném systému.


Dřevěná masivní stěna z křížem lepeného dřeva

Masivní dřevěné stavby z plošných dílců

Jedná se o systém z prefabrikovaných plnostěnných dřevěných dílců převážně ze smrkového nebo jedlového řeziva. Dílce jsou dopraveny na místo výstavby, kde se za pomoci těžké techniky skládají a spojují kovovými spojovacími prostředky na připravené základové desce do tvaru budoucí stavby. Podle stupně prefabrikace a rozhodnutí zadavatele následně probíhá montáž vnějšího zateplení a vnitřní práce - instalace stavebně truhlářských výrobků, napojení instalací a elektrorozvodů nebo opláštění vnitřních vrstev nehořlavými materiály.

Bude Vás zajímat: Minerální vata v dřevostavbách

Veškeré síly jsou přenášeny masivním dřevěným materiálem. Pouze v případě výjimek, jako jsou soustředěná zatížení, využívá tento systém samostatných dřevěných sloupků, které jsou kotveny ke stěnovým deskám. Značný problém při navrhování tohoto systému je heterogenita dřevěného materiálu a tudíž otázka sesychání a bobtnání dřeva. Tento faktor nás ovlivňuje s ohledem na použitý systém dřevěného masivního jádra panelů.

Mezi základní způsoby výroby dřevěných plnostěnných panelů patří: vrstvené řezivo, křížově lepená dřevěná prkna a křížově kolíkované dílce. Další alternativy jsou dílce vyráběné z plošně lisovaných konstrukčních nebo OSB desek.

Bude Vás zajímat: Co jsou to OSB desky

Vrstvené řezivo

je tvořeno z dřevěných lamel o tloušťce 20 – 50 mm a díky možnosti jejich podélného nastavení tvoří velkorozměrové plošné dřevěné dílce. Lamely mezi sebou spojují kovové spojovací prostředky nebo kolíky z tvrdého dřeva tak, aby mohly přenášet spojitě soustředěná osamělá břemena a příčné smykové zatížení. Celková tloušťka těchto dílců se v závislosti na statickém výpočtu pohybuje v rozmezí 80 – 240 mm.

Křížem lepená a kolíkovaná dřevěná prkna

se skládají pod určitým vzájemným úhlem. Díky křížovému kladení mají velkou rozměrovou a tvarovou stálost. Tloušťky se pohybují v rozmezí 40 - 240 mm.

Dílce tvořené z velkoplošných konstrukčních desek na bázi dřeva

se vytvářejí z plošně lisovaných nebo OSB desek, a to buď o jedné celistvé tloušťce kolem 80 mm, nebo z navrstvených jednotlivých desek až do tloušťky 250 mm.

Masivní dřevěné stavby z masivních a plošných dílců uplatníme při výstavbě rodinných domů, bytových domů, administrativních a správních budov, průmyslových, komerčních i veřejných staveb.

Bude Vás zajímat: Lepené dřevo to natře oceli

Masivní dřevostavby již tedy nejsou pouze srubyroubenky, ale stávají se symbolem pro velmi zajímavé projekty a netradiční architektonická řešení. Znáte zajímavý projekt, který byl realizován z celomasivních dřevěných panelů? Napište nám o něm do diskuse.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
15.05.2012

12

Stavba dřevostavby systémem two by four

Jaké má výhody a slabiny letmá montáž na staveništi, tedy systém two by four?

Montovaná dřevostavba za 3 týdny

Díky panelové výstavbě dřevostaveb, je možné bydlet za 3 týdny

Skeletové dřevostavby jsou rájem architektů

Čím jsou zajímavé, proč si jich architekti všimli teprve nedávno a jaké mají skeletové dřevostavby výhody a nevýhody?

Sruby a jejich budoucnost

Mají v dnešní době sruby krušné časy? Nebo jsou natolik fascinující, že si jejich fandové vždycky najdou cestu, jak svůj vysněný srub postavit?

Jaký je rozdíl mezi montovaným domem a dřevostavbou?

Chcete si postavit montovaný dům nebo dřevostavbu. Jaký je mezi nimi rozdíl

Srubové domy: Fakta a inspirace

Nadchly vás srubové domy? Jaký je rozdíl mezi kanadským srubem a norskou technologií? Prohlédněte si fotogalerii srubů plnou inspirace.

Moderní roubené domy z lepených hranolů

Jaké jsou výhody moderních roubených domů, z čeho a jak se vyrábí, jak se staví a jak dlouho vydrží? To vše se dozvíte v tomto článku.

Roubenky: Jsou vhodné pro moderní bydlení? (tradiční vs moderní)

Co jsou to roubenky? V článku se dozvíte, jaké jsou typy roubených stěn. Najdete zde i inspiraci ve fotogalerii, kde jsou tradiční i moderní roubenky.

Finské sruby – proč patří k těm nejdokonalejším na světě?

Jak to Finové dělají, že dokážou postavit ty nejkvalitnější sruby na světě? Odpověď naleznete v našem článku o historii finských srubů.

Srub nebo roubenka? Která stavba se k nám lépe hodí?

Postavit si klasický srub, nebo tradiční roubenku? Jak se od sebe tyto dvě dřevostavby liší a která se k nám Čechům lépe hodí?