HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Sruby a jejich budoucnost

Co se vám vybaví jako první při slově srub? Nejčastěji asi divoká severská příroda, ve které se skrývá stavba ze surových kuláčů. Venkovní kamenný komín a masivní dřevěný interiér jsou dalšími znaky těchto staveb. Není divu, že nemálo lidí si touží postavit takový srub i v České republice, kde mají dlouholetou tradici spíše roubenky.

Srub v lese
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Co je to srub?

Srubovými stavbami rozumíme dřevěné objekty vytvořené z navrstveného dřevěného materiálu navzájem pospojovaného do technologicky promyšleného celku – srubu. Sruby nejprve vznikaly z odkorněných kmenů pečlivě vybraných jehličnatých dřevin. Takový materiál se vyznačuje netočitostí vláken. Postupně se zavedl i postup opracování kulatiny na hranolovitý průřez. Spáry vznikající mezi vodorovně kladenými prvky byly přiznané a vyplněné mechem a hlínou.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Srub Kraličák, Srub na Orlici

Drobné detaily srubů, jako například rozdílnost v přesahu stropních nosníků nebo rohového spojení, jsou dnes dobrým orientačním znakem pro zařazení konstrukčních systémů k jednotlivým krajům.

Jak je to se stavbou srubů dnes

V dnešní době je princip výstavby srubu obdobný jako v předešlých letech. Dřevěné prvky se na sebe vodorovně vrství a v rozích jsou stěny provázány přeplátováním. Dřevěný sortiment je taktéž zastoupen převážně jehličnatým materiálem; případnou alternativu tvoří cedrové dřevo nebo jeho imitace. Z důvodů vyšší průvzdušnosti a častých oprav se přestaly vytvářet přiznané spáry. Vodorovné dílce srubů jsou osazeny podélnou drážkou, do níž se vkládají tzv. paměťové pásky, které eliminují drobné nepravidelnosti kmenů tak, aby byla zaručena dokonalá neprůvzdušnost spáry mezi kmeny.

Nepřehlédněte: Srubové domy: Fakta a inspirace

Založení srubu

Samotné zakládání srubu se může provádět pouhým položením zakládacího prvku na základovou desku bez dalšího kotvení, neboť objemová hmotnost dřeva a množství materiálu ve stavbě obsaženém je dostatečně hmotný na to, aby stavbu fixoval na místě. Rozvody inženýrských sítí prochází přímo v neměnném systému srubových stěn nebo jsou instalovány do podlahových konstrukcí.

Na co si dát u srubů pozor

Největším nepřítelem srubových konstrukcí je heterogenní struktura dřeva a tedy rozdílné sesychání a bobtnání v jednotlivých směrech. Zatím co příčně kladená konstrukce obvodových stěn může seschnout nebo nabobtnat na jednom metru výšky až o 5 centimetrů, podélně orientované dřevěné prvky ve stavbě, jako například sloupy, takřka nemění svůj rozměr. Podobný problém vzniká při osazování stavebně truhlářských výrobků. Veškeré rozdíly sesychání a bobtnání jsou u srubů technologicky eliminovány rektifikačními šrouby a kluzným uložením výrobků doplněným o elastické izolační materiály.

Bude Vás zajímat: Minerální vata je přítel dřevostaveb

Rozměry srubové stavby mohou dosahovat megalomanských hodnot. Jedinou podmínku, kterou musí stavba splňovat, aby se obvodové stěny nevyboulily, je jejich pravidelné provázání s pravými nebo falešnými vnitřními příčkami. Stejnou funkci u menších domů plní rohové spojení.

Celá srubová stavba působí jako difúzně otevřený systém, nesmí se tedy z vějšku na povrchu zacelit difúzně nepropustnými nátěry. Pro tyto povrchové úpravy se nejčastěji používají olejové nátěrové hmoty nebo voskové povrchové úpravy.

Jak je to s legislativou?

Sruby nabízí nový životní styl, který je zaměřen především k návratu k přírodním materiálům. Stavba svým majitelům zaručí zdravé a pohodlné bydlení a především dobrý pocit z pozitivního hlediska ekologického dopadu stavby.

Problém však v současné době nastává, pokud chcete srub prohlásit za rodinný dům, respektive stavbu k celoročnímu užívání. Normy spojené s ochranou tepla mluví jasně a stavba jednoduše sroubená nemá šanci i při velkých průřezech řeziva vyhovět těmto kritériím. Je tedy nutné srub určitým způsobem zateplit, čímž přijde částečně o svoje kouzlo nebo vytvořit takzvané dvojité roubení a izolaci umístit mezi 2 masivní konstrukce.

Bude Vás zajímat: Výpočet součinitele prostupu tepla stěnou

Tento způsob výstavby srubů však žene ceny těchto staveb do astronomických výšin. Fandové srubů však mají svoje cesty, jak tyto tradiční dřevostavby stavbět a přitom finančně nevykrvácet.

Zajímá vás problematika srubů a roubenek? Přečtěte si naše další zajímavé články: Vyhoví roubenka současným požadavkům na bydlení?

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
04.05.2012

Photocredit: Shutterstock

25

Masivní dřevostavby ožívají

Masivní dřevěné stavby již nejsou pouze sruby a roubenky, ale

Srubové domy: Fakta a inspirace

Nadchly vás srubové domy? Jaký je rozdíl mezi kanadským srubem a norskou technologií? Prohlédněte si fotogalerii srubů plnou inspirace.

Jak se žije v kanadském srubu: příběh rodiny Báry a Zdeňka

Proč se manželé Bára a Zdeněk rozhodli právě pro tento typ dřevostavby? A jak se jim v ní žije několik let po stavbě?

Video: Stavba srubu norskou technologií krok po kroku

Půlhodinový dokument o stavbě srubu vlastníma rukama od kácení stromů, přes otesávání trámů až po až po zabydlení interiéru a zatopení v krbu. Video, které musíte vidět.

Roubenky: Jsou vhodné pro moderní bydlení? (tradiční vs moderní)

Co jsou to roubenky? V článku se dozvíte, jaké jsou typy roubených stěn. Najdete zde i inspiraci ve fotogalerii, kde jsou tradiční i moderní roubenky.

Rozměrové změny srubů a roubenek

Víte, že dřevo je schopné měnit své rozměry na základě změny vlhkosti okolního prostředí? Jaký je rozdíl mezi sesycháním a bobtnáním a jaké dopady to může mít při výstavbě srubů a roubenek

Video: Stavba palisádového domu na Aljašce

Podívejte se, jak lze vyrobit víkendovou chatu palisádovým stylem. Není třeba mít partu dělníků, ale jen představu o tom co chcete dělat a 4 šikovné ruce.

Dřevěná města jsou budoucností

Stavební průmysl se z 36 % podílí na globální produkci uhlíkových emisí. Komplexní změna přístupu k výstavbě budov a nahrazení dosud užívaných stavebních materiálů ekologičtější alternativou.

Finské sruby – proč patří k těm nejdokonalejším na světě?

Jak to Finové dělají, že dokážou postavit ty nejkvalitnější sruby na světě? Odpověď naleznete v našem článku o historii finských srubů.

Srub nebo roubenka? Která stavba se k nám lépe hodí?

Postavit si klasický srub, nebo tradiční roubenku? Jak se od sebe tyto dvě dřevostavby liší a která se k nám Čechům lépe hodí?