HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Rustikální áčková chata pro ty, kteří hledají klid a samotu

Každý občas potřebuje uniknout někam, kde bude mít naprostý klid a ticho a užije si chvilku opravdové samoty. Někomu stačí den, někdo potřebuje být sám delší dobu. A pokud máte zaměstnání, na které potřebujete absolutní klid a ticho, nic jiného vám ani nezbývá. Přesně to je případ i majitele neobvyklé chaty ve tvaru písmene A. Coby hudební skladatel potřeboval nějaké útočiště, kam by se mohl v klidu kdykoliv přesunout a ničím nerušen skládat svoji hudbu.


Rustikální áčková chata byla po 30 letech modernizována
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Kate Osborne

Klid a samota jako základní požadavky při hledání pozemku

Naprosté ticho a ničím nerušená samota byly dvě základní podmínky, podle kterých americký hudební skladatel hledal pozemek pro svoje klidné útočiště. Nakonec ho nalezl v odlehlé horské krajině poblíž města Heber City v americkém státě Utah. Před třiceti lety, kdy pozemek hledal, to bylo naprosto neosídlené místo, ze kterého to bylo do nejbližší civilizace minimálně 15 kilometrů. Dnes je oblast už maličko více osídlená, vyrostlo v ní několik dalších rekreačních obydlí, přesto má chata ještě dnes nejbližšího souseda 3 kilometry daleko. Díky tomu pořád splňuje požadavek na naprostou samotu.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Kate Osborne
 

Konstrukce ve tvaru písmene A a jako materiál dřevo

Původní domek vyrostl na pozemku v 80. letech a americký hudební skladatel, který je dědečkem současné majitelky, si přál jednoduchou stavbu, která zapadne do okolní krajiny a bude na první pohled evokovat horskou chatu. Zvolil tedy konstrukci ve tvaru A a pouze přírodní materiály. Chata z dálky připomíná velký dřevěný stan obehnaný terasou. Je postavena z několika druhů dřeva, které mělo původně přírodní barvu, aby stavba lépe zapadla do okolních lesů.

Decentní rekonstrukce po 30 letech

Dědeček před několika lety věnoval svoje útočiště vnučce pod podmínkou, že v něm bude moct občas strávit pár dnů klidu. Vnučka se rozhodla chatu zrekonstruovat a v době, kdy v ní nebude trávit volný čas dědeček, ji pronajímat všem, kdo hledají absolutní klid a samotu. Protože dědeček postavil chatu opravdu precizně a vložil do ní hodně úsilí, nebylo potřeba provádět nějakou zásadnější rekonstrukci. Stačilo dát většině věcí nové nátěry, zmodernizovat nábytek a vybavení a dodat interiéru více světla. Jak se modernizace chaty povedla, se můžete přesvědčit v naší fotogalerii.

Patrová stavba se třemi ložnicemi a dvěma koupelnami

Chata je jednopatrová s podsklepením, které slouží k uložení všeho potřebného k životu mimo civilizaci. V přízemí je kromě malé předsíňky, která slouží jako vchod, krásná a plně vybavená kuchyň a obývací pokoj s klasickým zděným krbem na dřevo. Krb vytápí celou chatu, dostatek dřeva je uložen v prostorách pod chatou. V přízemí je ještě jedna ložnice a nová, prostorná koupelna. V menším horním patře jsou další dvě malé ložnice a jedna koupelna se sprchou.

Zesvětlení a modernizace prostorů

Po rekonstrukci získlay prostory mnohem více světla. Čistota a světlost prostorů byla inspirována skandinávskými interiéry, ke kterým má celá rodina blízko díky svému skandinávskému původu. Většina zdí a stropů byla natřena na bílo, čímž místnosti získaly na prostornosti a modernosti, a přesto si dokázaly zachovat teplý a rustikální ráz, který jim vtiskl původní majitel. Také kuchyň s barovým pultem a nábytek jsou v bílé barvě. V kombinaci s tmavou přírodní barvou dřeva působí příjemně harmonicky.

Zachování rustikálního rázu chaty

Přestože rekonstrukcí byla chata modernizována a její vybavení plně odpovídá pohodlným chatám dvacátého prvního století, zůstala velmi jednoduchá, bez zbytečných věcí, které by pouze zaplňovaly nevelký prostor. Rustikální nábytek dodává chatě na autentičnosti a člověk má pocit klidu a pohodlí. Veškeré interiéry i exteriéry si můžete prohlédnout v naší fotogalerii, včetně fotek před a po rekonstrukci.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
07.07.2019

Photocredit: Kate Osborne

2

Dřevěné chaty: Celoroční nebo víkendové?

Jaká specifika mají dřevěné chaty, které chcete obývat celoročně? A co jsou u víkendové dřevěné chaty vyhozené peníze? Odpovědi naleznete zde.

Maringotka k bydlení nebo jako chata: Za kolik je na prodej?

Maringotky k bydlení nebo jako chata jsou stále populární. Maringotka na prodej je možná za odvoz nebo i za statisíce. Jak se v nich bydlí? Dozvíte se zde.

Video: Energeticky soběstačná chata v japonských horách

Dechberoucí krajina, čerstvý horský vzduch a teplo vyhřátých kamen. Tohle vše si užívá mladý japonec Daigo, který se vzepřel urbanizaci a v horách si vybudoval útulný domov.

Video: Jednoduchá chata z CLT panelů ve stylu LEGO

Woody 15 je víceúčelová chata poskládaná z CLT panelů, kterou je možné postavit téměř kdekoliv a za velice krátkou dobu.

Co Čech, to chalupář. Platí ještě toto tvrzení?

Češi jsou vášniví chataři a chalupáři. Kde se v nás láska k chalupaření bere a jsme v tom opravdu výjimeční? Jak jsou na tom ostatní národy?

Originální bydlení v áčkových stavbách

Zajímá vás, jaký netradiční dům či chatu je možné si postavit? Inspirujte se v tomto článku áčkovými stavbami.

Chata, která oživuje romantiku jednoduchých dřevostaveb

Klasické „áčko“ je pro stavbu hodně jednoduchý tvar, ale to neznamená, že by se s ním nedalo experimentovat. Tato romantická chata vás překvapí.

Áčkový minidomek, který je natolik jednoduchý, že ho majitelé zvládli částečně postavit sami

Když si chcete postavit dům vlastníma rukama a nejste příliš zkušení, potřebujete hodně jednoduchou stavbu. Třeba ve tvaru písmene A.

Levná a jednoduchá prázdninová chatka nemusí být nutně nudná

Jednoduchá a levná prázdninová chatka nemusí být nutně nudná. Stačí ji natřít načerveno v duchu skandinávských tradic.

Stylová ruská chata se vznáší nad řekou

Dům, nebo most? Bridge House obsadil oba břehy malé říčky a vyplnil prostor, nad kterým se doslova vznáší. Pohodlí vám tu ale chybět nebude. Nahlédněte s námi dovnitř.