HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Chata, která oživuje romantiku jednoduchých dřevostaveb

Jak málo už je příliš? Právě nad tím se pozastavují autoři projektu chaty La Pointe, která je zasazena do divoké krajiny kanadského přírodního parku Poisson Blanc. Svým typickým áčkovým profilem odkazuje na populární styl „áčkových“ severoamerických dřevostaveb z padesátých let minulého století, ale uvnitř ní vše hraje současností.


Chata La Pointe
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ronny Lebrun

Orientace na přírodu – a to nejen v čistotě stavebního stylu, ale i fyzickým směrováním stavby. Jednoduchá geometrie, která dává vyniknout úloze univerzálního a odolného materiálu, jež splývá s přírodou. Až sošné pojetí projektu, který velmi chytře pracuje s objektem a jeho přilehlým okolím: stavba totiž poskytuje stín a závětří, čehož architekti ze studia L'Abri chytře využili. A samozřejmě idea nezávislosti, nenáročnosti, rozpracovaná k dokonalosti. V této chatě jste jen sami za sebe, bez vnějších zdrojů. Nic vám ale uvnitř chybět nebude, ať už se tu sejdete ve dvou nebo ve čtyřech. Místa navzdory skromným dispozicím je tu dost pro všechny.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Ronny Lebrun, Jack Jérôme

Geometrie, která je lesům blízká

La Pointe, to je prostě náhodný zvolený bod, místo ztracené v lesích. Alespoň tak jej architekti s nadšením popisují. V úplné izolaci od civilizace tu samozřejmě nebudete, v nekonečných kanadských hvozdech by to ani moc rozumné nebylo. K nejbližšímu telefonu to odtud není ani dvacet minut pěšky, což ale někomu dnes může připadat neskutečně daleko. Když tedy dorazíte pěšinkou až k místu, kde se rozestupují jehličnany, nabídne se vám nevšední výhled. Chata se hlásí výraznou špicí jednostranně zkosené střechy, přičemž směrem na krytou terasu rozrušuje její profil žebrování dřevěné přepážky. Ostrá vertikální linie vedoucí k nejvyššímu bodu pak jasně odděluje prostor vnitřní a vnější.

Mohlo by vás zajímat: Originální bydlení v áčkových stavbách

Posezení na prahu divočiny

Nejprve si tedy dopřejte trochu aklimatizace: pod terasou obloženou dřevěným roštem můžete sbírat síly před další cestou, nebo si jen dopřávat relaxu lesního ticha. Lavice i stůl vyrobili místní truhláři a opravdu něco vydrží. A pokud jste si už vydechli, můžete se ještě zastavit v místě, kde je malý příruční dřevník, který je vpravený do nejužšího bodu trojúhelníkové stavby. To víte, v ottawských lesích bývá v noci chladno a každé polínko se počítá. Přízemí chystá návštěvníkům i obyvatelům jedno velké překvapení. Navzdory minimálním dispozicím je tu totiž 30 metrů čtverečních volného prostoru.

Hřejivé a světlé, útulné a milé

Vsazený stůl, stylové, ze stropu zavěšené křesílko a hlavně moderní litinová kamna – to vše dodává chatě pocitovou i skutečnou útulnost. Lomený komín, který se vine pod profilem zkoseného stropu, prohřívá rovnoměrně celý objekt. Tepelný diskomfort tu tedy skutečně nepocítíte, i když se zkřehlá rtuť v teploměru schovává hluboce pod nulou. Na rozdíl od jiných dřevěných chat tu nemáte pocit stísněnosti: La Pointe se široce otevírá celostěnným oknem výhledu na lesní krajinu a dokonce i koutek vymezený přepážkou s mikro-kuchyňkou nese ve svém těle malé prosklení.

Pevný bod na vaší trase

Světlo tedy krásně proniká celým přízemím. Interiér je navíc příhodně modifikovatelný: stůl je možné zaklapnout a složit, závěsné křeslo odepnout. Funkční rozměr interiéru, který slouží jako společenská místnost s jídelnou a kuchyní, tedy není omezen. Ale kde se bude spát? Na zemi jistě ne, i když teoreticky to možné je. Pak by se kapacita odpočívajících uvnitř chaty znásobila. Jenže tu jde i o pohodlí, a proto se z nadzemku spouští pevný žebřík.

Cestou vzhůru se ještě můžete podivovat nad bytelnými vnitřními žebry trámů, které podepírají střechu, jako by to byla nějaká katedrála. Trojúhelníkovitá výseč pod střechou pak nabízí dvě zdvojená spací místa. Jedno z nich je ale možné složit a zasadit do stěny, čímž se zvyšuje kapacita úložného prostoru. Průřez úzkých oken nad terasou pak zajišťuje dostatek světla uvnitř. Celé je to vlastně prosté a jednoduché, ale přitom velmi, velmi přitažlivé. La Pointe je prostě bodem, který byste si měli zakreslit do mapy.

Prohlédněte si tuto zajímavou stavbu včetně její výkresové dokumentace v naší fotogalerii


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
01.06.2019

Photocredit: Ronny Lebrun

5

Video: La Luge je moderní odpočinková chata v kanadských horách

Ze sjezdovky rovnou do vířivky! Dovedete si představit lepší místo pro zimní dovolenou?

Úchvatná chata s minimální uhlíkovou stopou

Chata na břehu kanadského jezera, ve které je vše podřízeno trvalé udržitelnosti, nízké spotřebě energie a snaze nezanechávat uhlíkovou stopu.

Chata pro lidi, kteří milují drsný severský les a moře

Jaké jsou typické tradiční dřevostavby v Estonsku? Říká se jim koda. Tamní architekti přišli s novinkou a jejich archaický design upravili pro potřeby moderního bydlení. Jak to dopadlo?

Chata na cestách, která nepotřebuje připojení k síti. Kolik stojí?

Hranice mezi komfortem civilizace a přírodou, fádním relaxem a dobrodružstvím. Tato cestovní chata vás právě k těmto limitům přiblíží.

Originální bydlení v áčkových stavbách

Zajímá vás, jaký netradiční dům či chatu je možné si postavit? Inspirujte se v tomto článku áčkovými stavbami.

Postavili si chatu k trvalému bydlení – je to roubenka z lepených hranolů

Zrekonstruovaná chata slouží k trvalému bydlení tříčlenné rodině poblíž Hradce Králové. Jak probíhala stavba a jak se jim v zahrádkářské oblasti žije?

Když se chata stane druhým domovem

Útulná dřevěná chata s nádhernými výhledy na zasněžené horské štíty majestátních Alp se pro mladou rodinu stala druhým domovem. Navštivte ji dnes s námi.

Áčkový minidomek, který je natolik jednoduchý, že ho majitelé zvládli částečně postavit sami

Když si chcete postavit dům vlastníma rukama a nejste příliš zkušení, potřebujete hodně jednoduchou stavbu. Třeba ve tvaru písmene A.

Levná a jednoduchá prázdninová chatka nemusí být nutně nudná

Jednoduchá a levná prázdninová chatka nemusí být nutně nudná. Stačí ji natřít načerveno v duchu skandinávských tradic.

Rustikální áčková chata pro ty, kteří hledají klid a samotu

Áčkovou chatu ukrytou na samotě v horách si postavil hudební skladatel, aby měl klid na práci. Pojďte se nyní s námi do jeho samoty podívat.