HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Knihovna do obývacího pokoje: Fotogalerie plná inspirace

Milujete knihy a hromadí se vám kolem pracovního stolu, pod konferenčním stolem v obýváku, na policích a poličkách nebo vedle nočního stolku? Proto uvažujete o knihovně do obýváku, kam byste pohodlně a elegantně všechny svazky a sbírky uložili. Jaké jsou aktuální trendy? A jak vhodnou knihovnu do bytu vybrat? Povíme si v článku a inspiraci najdete ve fotogalerii.


knihovna obývací pokoj
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Wicker Paradise

Tím nejsnadnějším řešením knihovny do bytu jsou sektorové knihovny a regály z dřevotřísky. Jejich výběr je poměrně široký, ale mají své limity jako vše, co není vyhotovené míru. Můžete se proto setkat s tím, že ač budete sebevíc vyměřovat, efekt nebude dokonalý. Levnější provedení sektorových knihoven a knihovniček s sebou přináší i menší nosnost. Knihy jsou přece jen těžké a police by měly hodně vydržet.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Wicker Paradise, Tami Losoncy, Vault Furniture, Sumire Designs

Knihovna do obýváku na míru

Elegantnějším řešením je knihovna na míru. Přesně bude kopírovat vaše požadavky a může zohlednit i specifika vašeho bytu, tedy maximálně využít prostor, který na knihovnu vyčleníte. Při návrhu nebo diskuzi s truhlářem byste měli myslet na několik parametrů:

  • Police knihovny by měly být do délky 80 cm silné alespoň 1,8 cm, aby unesly váhu knih.
  • Hloubka polic by měla být minimálně 30 cm, aby se do ní knihy vešly.
  • Pokud je knihovna širší než 80 cm, myslete na zpevňující prvky pod policemi nebo zvolte police o tloušťce nad 2,3 cm.
  • Elegantní je, pokud má knihovna shora připevněné osvětlení, které bude knihy osvětlovat. Je to zároveň praktické.
  • Když knihovnu zcela nezaplníte, je vhodné doplnit ji zarážkami proti pádu knih.

Inspirace: moderní knihovny do bytu

Vaše nová knihovna by rozhodně měla korespondovat s ostatním vybavením bytu. Neznamená to, že musíte nutně zvolit stejný dekor, jako má další nábytek v obýváku. Knihovna může klidně kontrastovat, ale vhodně. Týká se to nejen polic, ale i soklu, nožiček, dvířek a korpusu.

Čtěte dále: Obývací pokoje - fotogalerie, inspirace, trendy

Asi nepřekvapí, že ideálním materiálem pro knihovnu je masiv (většinou smrk, borovice, dub nebo buk). Dřevo je samo o sobě krásné, přirozené a domov zútulní. Také praktická stránka věci je nezanedbatelná. Dřevěné knihovny z masivu jsou nadčasové, mají dlouhou životnost a jsou investicí na desítky let.

K dalším (a většinou levnějším) materiálům, ze kterých se knihovny vyrábí, patří lamina. Laminové knihovny jsou odolné, vypadají stylově a můžete vybírat z různých dekorů. Stále častěji se na trhu objevují knihovny z dýhy, většinou z rustikálního dubu. Jsou dražší, ale působí elegantně a luxusně. Na druhou stranu patří k choulostivějším materiálům a mají své nároky na údržbu. Levnější variantou jsou pak knihovny z MDF, deskového materiálu, který má podobné vlastnosti jako dřevo.

Čtěte dále: Křesla do obývacího pokoje - fotogalerie, trendy, tipy, ceny

Knihovna jako solitér nebo součást obývací stěny

Jak ukazuje fotogalerie knihoven, mohou mít plno podob. Knihovnu v obýváku nebo pracovně můžete pojmout jako solitér, který bude ozdobou interiéru. Můžete ji ale i nenápadně zakomponovat do obývací stěny nebo celou jednu stěnu obložit policemi a knihami. Knihovny v bytě mohou být klasické s dlouhými policemi. Trendem jsou ale i čtvercové boxy na knihy nebo knihovny s dvířky, zásuvkami a dalšími doplňky.

Fotogalerie knihoven do bytu

Prohlédněte si fotogalerii knihoven do obýváku, která je plná inspirace, a dejte nám vědět, která se vám líbí nejvíc.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
04.04.2016

Photocredit: Wicker Paradise

1

Předsíňový nábytek: Fotogalerie plná inspirace

Vytvořit stylovou a funkční předsíň není otázkou investice do drahého nábytku. Jde hlavně o nápad a inspiraci. Oboje najdete v tomto článku a fotogalerii.

Konferenční stolek do obýváku: 6 tipů, které vám usnadní výběr

Přečtěte si, jak i nepovedený obývák zachráníte vhodným konferenčním stolkem. Potřebujete konferenční stolek z masivu, nebo skleněný? Kulatý, nebo čtvercový? Čtěte dále. Máme pro Vás 6 dobře míněných rad.

Jak na barvy v interiéru, aneb ultramarínovou nebo tyrkysovou?

Barvy definují náš interiér a významně ovlivňuj naši psychiku. Přinášíme vám rádce, jak správně pracovat s barvami v jednotlivých místnostech.

Jak zařídit byt pro chlapa, který má styl?

Už vás nebaví načančané pokoje s pastelovými polštáři a květinovými vzory? Možná je ten pravý čas podívat se, jak vypadá typicky pánský interiér.

Když zvířata bydlí lépe než lidé, aneb pelíšky, které jste ještě neviděli

Zvířecí gauče, horolezecké stěny a houpací sítě. Podívejte se na to nejzajímavější ze světa zvířecího nábytku a neuvěříte svým očím.

Autonomní nábytek: chytrá hříčka, která promění interiér

Vypadá to jako zmatek a náhodná změť dřevěných hranolů. Všechno tu ale má svůj řád a význam.

Knihovna v přírodním stylu pro klidné počtení – má jezírko a netradiční žaluzie

Čínu známe hlavně jako velmoc výroby levných produktů všeho druhu a jednu z nejlidnatějších zemí světa. Budete proto možná řekvapeni, jak vypadá jedna z místních knihoven.

Unikátní knihovna ve tvaru stromu oživuje zapomenuté veřejné prostory

Šedivý, nenápadný a opomíjený. Právě takový byl nehezký kout uprostřed nejstaršího honkongského sídliště, který teď díky stromu s knihami významně ožil. Jak tento unikátní projekt funguje?

Služba pro ty, kteří pospíchají: New York otevřel knihkupectví, které vede ulicí

S chytlavým nápadem knihkupectví na rušné ulici, které má otočnou policovou stěnu, přišli architekti v New Yorku. Knihy si tu může vybrat každý, třeba cestou do práce.

30+ originálních nápadů netradičního vybavení pro dům, kuriózní nábytek a dekorace

Patříte mezi ty, kteří milují originální nábytek, ocení jeho nápadité provedení a nejraději si ho vyrobíte sami? Inspirujte se v naší galerii nápadů.